Latvijas karavīri piedalīsies NATO jaunajā misijā Afganistānā

Saeima ceturtdien apstiprināja Latvijas karavīru dalību NATO jaunajā starptautiskajā operācijā Afganistānā. Tā nebūs kaujas operācija, bet koncentrēsies uz afgāņu armijas un policijas apmācīšanu cīņā pret "Taleban" nemierniekiem. 

Tikai pāris stundu pēc Saeimas lēmuma notika  Latvijas pirmā kontingenta svinīgā pavadīšana uz Afganistānu. Dalībai apmācību operācijā Latvija nosūta 30 karavīrus, kuri darbosies galvenokārt Marmalas bāzē Mazarišarīfā.

Nelielu daļu karavīru izvietos arī Kabulā, kur viņi ieņems štābu virsnieku un instruktoru amatus. Pērn NATO vadītie starptautiskie spēki atbildību par drošību valstī nodeva Afganistānas pašas ziņā, bet alianse apņēmās gādāt par afgāņu apmācīšanu.

„Mums būs padomnieku grupas, kas dosies uz vietējo spēku štābiem, sniegs padomu plānošanā, lai  vietēji drošības spēki sasniegtu tādu līmeni, ka spētu operēt vieni paši pēc atbalsta spēku izvešanas,” skaidroja Latvijas kontingenta komandieris, majors Arvis Zīle.

Starptautiskajā operācijā kopumā piedalīsies ap 12 tūkstoš karavīru no NATO dalībvalstīm un partnervalstīm. Atbalsts tiks sniegts Afganistānas valsts iestādēm - ministrijām un citām institūcijām, kā arī drošības spēku augstākajai vadībai.

Starptautiskie spēki palīdzēs programmēšanā un budžeta veidošanā, nodrošinās atbildību un uzraudzību, atbalstīs likuma varas un labas pārvaldības principu ievērošanu. Latvijas karavīri atbalstīs Afganistānas armijas 209. korpusa štābu un Inženieru skolu. Latvija nodrošinās arī militāro policistu dalību daudznacionālajā Militārās policijas rotā un Gaisa atbalsta kontrolieru grupu Ātrās reaģēšanas rotā.

 Jau 2013.gada vidū NATO vadītie Starptautiskie drošības atbalsta spēki (ISAF) atbildību par drošību visā valstī nodeva Afganistānas nacionālajiem drošības spēkiem, tādējādi koncentrējoties uz to apmācību.

Šīs process sākās vēl 2011.gadā, pakāpeniski drošības kontroli nododot Afganistānas spēkiem. Latvijas un Norvēģijas karavīri, kuri vairākus gadus rūpējās par drošību Afganistānas ziemeļu provincē Farjābā, savus pienākumus beidza pildīt 2012.gada 11.septembrī, kad svinīgā ceremonijā Meimenā izvietoto militāro bāzi nodeva vietējo spēku rīcībā. Pēc pārcelšanās uz bāzi Mazarišarīfā viņi turpināja Afganistānas spēku apmācību Ziemeļvalstu un Baltijas Pārejas atbalsta vienības sastāvā līdz pat 2014.gada 12.maijam, bet citviet Afganistānā – arī daudz ilgāk.

Savukārt ISAF transformācija jaunās – apmācību – operācijas „Resolute Support” veikšanai sākās šā gada vidū, operacionālās spējas sasniedzot 1.oktobrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti