Nedzirdīgajiem

Atslēgas: „Kurš uzcēla Latvijas valsti?”

Nedzirdīgajiem

Dienas ziņas

Aizliegtais paņēmiens. Operācija: «Simtgades nauda»

Latvijas jaunās simtgades pirmais koncerts producēts bez konkursa

Pirmā jaunās simtgades koncerta “Mīlestības vārdā. 18+” kopējās autoratlīdzību summas pārsniegušas 57 tūkstošus eiro, un konkurss par šī koncerta producēšanu nav bijis rīkots. Mākslinieku izvēle un autoratlīdzību lielums bijis Jāņa Šipkēvica ziņā. Kultūras ministrijā informēja, ka koncerts apstiprināts svētku radošajā padomē, kurā līdz pasūtījuma iegūšanas brīdim vienīgais pārstāvētais mūziķis bijis pats Šipkēvics.

Kultūras ministrijā sākotnēji raidījumam detalizētus mākslinieku honorārus nevēlējās atklāt, norādot, ka to neļauj datu aizsardzības regulējums. Tajā pašā laikā raidījuma veidotāji ministrijas mājaslapā atrada sarakstu ar pasākuma izmaksām, kas pēc lielās intereses no tās tika izņemta.

Ministrijas mājaslapā publicētais dokuments liecina, ka koncerta izpildproducents

Šipkēvics autoratlīdzībās saņēmis vairāk nekā 17 tūkstošus eiro, videografiku autors Gatis Mūrnieks ap 6400 eiro, Reinis Sējāns – ap 5800 eiro.

Plaši apspriestā jaunā izpildītāja Evija Vēbere par divu dziesmu izpildījumu saņēmusi 666 eiro, bet, piemēram, grupas "Prāta vētra" dalībnieks Renārs Kaupers – 1000 eiro. Savukārt Jānis Jubalts, arī no "Prāta vētras", kurš arī uzstājās šajā koncertā, raidījumam norādīja, ka autoratlīdzību nav saņēmis vispār, jo uzstājies, draugu aicināts.      

Līdzās pašiem māksliniekiem par šo koncertu naudu saņēmuši virkne citu cilvēku, piemēram, par koncerta norises virsuzraudzību Eva Juhņēviča – 3200 eiro, kā arī koncerta eksperts un konsultants Ģirts Krastiņš – 3520 eiro par producēšanas dokumentu izstrādi.

"Aizliegtajam paņēmienam" neizdevās sazināties ar Šipkēvicu, lai skaidrotu, pēc kādiem principiem autoratlīdzības sadalītas.

Līdzās autoratlīdzību izdevumiem par paša koncerta tehnisko nodrošinājumu (skatuve, skaņa, gaismas) no valsts budžeta tika iztērēti 180 tūkstoši eiro. Šo pasūtījumu konkursa kārtība bija ieguvusi firma “Ideju institūts”. Informācija par šo konkursu bija atrodama Iepirkumu uzraudzības biroja mājaslapā.

Kultūras ministrijā informēja, ka ministre Dace Melbārde (Nacionālā apvienība) otrdien, 4. decembrī, uz tikšanos sasaukusi Kultūras aliansi un ministrijas iestāžu vadītājus, lai diskutētu un vienotos par turpmāko rīcību autoratlīdzību publiskošanas jautājumos.

Kultūras aliansē apvienojušās trīs lielākās Latvijas kultūras organizāciju apvienības: Latvijas Radošo savienību padome, biedrība „Laiks kultūrai” un Laikmetīgās kultūras nevalstisko organizāciju asociācija.

Koncerts “Mīlestības vārdā. 18+” norisinājās 19. novembrī pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas. Šipkēvics iepriekš skaidroja, ka jaunās simtgades pirmais koncerts ir manifests mīlestībai.

"Aizliegtā paņēmiena" aptaujātie kultūras darbinieki un politiķi atbalsta, ka par valsts naudu rīkotu kultūras pasākumu tāmēm vajadzētu būt publiskām. Tādējādi "Aizliegtais paņēmiens" portālā "Manabalss.lv" sācis parakstu vākšanu šim mērķim. Jau iepriekš raidījuma veidotāji apņēmās vērsties tiesā, lai saņemtu Mežaparka estrādes tāmi.

10 komentāri
Egons Vaimans
Tak normāli.Kampēju zemes labākās tradīcijas,kurš lielāks cūka tas vairāk dabon ierīt.Un zin kas ir pats labākais?Neviens nenes nekādu atbildību!
Kaspars Vanags
Man vienīgi nav skaidrs, kāpēc cilvēki vaino ierēdņus? Es saprotu, ka viņi ir tie, kas dod....bet ja Šipkevičš sev piešķir autoratlīdzībā 17k , tas ir viņa lēmums...respektīvi...no vienas puses kāpēc neņemt ja dod, bet no otras puses kāpēc ņemt, ja tu zini, ka tas ir pārāk daudz?
Kaspars Vanags
To daļu es saprotu, bet kāpēc mēs gaidām no ieredņiem kaut kādu brīnumu ka līdzcilvēkiem nav kauna tādas summas prasīt it īpaši ja pats ir 100gades komitejā kur manuprāt intrešu konflikta dēļ vispār tāds variants nav pieļaujams? Jo ierednis ir tas pats Latvietis. Jeb tas ir kā...es melotu visiem, bet gaidītu, ka visi pārējie saka tikai taisnību.
Anonīms lietotājs 22614
Kāpēc ierēdņus? laikam jau tāpēc, ka ierēdņi atlasīja vienu pretendentu, un samaksāja cik tas prasīja, nekaulējoties un nemeklējot alternatīvas. Spriežot pēc tā, kā KM ierēdne drebinājās studijā, murminot par lielo atbildību un "tā taču simtgade!", pasūtītājam un piegādātājam viss tur bija smuki sarunāts.
Anonīms lietotājs 22483
Medmāsai vai skolotājai, kas saņem 500 eiro uz rokas, ir jāstrādā 34 mēnešus, lai nopelnītu 17 000.
Anonīms lietotājs 22614
Jebkurš no šiem mūziķiem var saņemt ārstniecības pakalpojumu par eur1.43 pie ģimenes ārsta vai eur5 pie speciālista (ar norīkojumu).
Raimonds Baltiņš
Lai ierobežotu valsts ierēdņu patvaļu naudas šķērdēšanā ejiet un parakstiet Manabalss.lv "PAR PUBLISKĀM PASŪTĪJUMU TĀMĒM" Neesi vienaldzīgs pret izzaimniekošanu paraksties!
Anonīms lietotājs 22614
koncerts "Naudas vārdā" ))
Martins Brigzna
Jāizvērtē visu pasākumu tirgus vērtība un jāpiedzen nesaimnieciski izmantotā nauda! Vai simtgade ir iemesls simtkāršot cenas! Kultūras ministrijā veikt pamatīgu revīziju un iespējams paretināt atbildīgos... bezatbildīgos darbiniekus! Es esmu tas, kurš ir par pasākumiem, par uguņošanu, par daudz ko, bet esmu pret tāmi, kurai grūti atrast pamatojumu, visas pozīcijas ir tik apaļas, ka pilnīgi, nemaz neliecina par izkrāpšanu... Kurš no mākslinieku naudām ieturēs nodokļus? Ja tie var izvēlēties maksāt vai nē, tad lai pēc tam nav nekāda īdēšana par to cik maz maksā un kā nevar sev pensiju nopelnīt! Atbalstu par200 % atklātību!
Anonīms lietotājs 6871
Mani arī šoreiz nepatīkami pārsteidza Melbārdes retorika un pilnīgi absurdā piesegšanās ar datu regulu, - ja mēs publicējam algas visiem valsts sektorā strdādājošajiem, kas ir pareizi, tad kādēļ lai muzikanti un dažādu līmeņu dziedoņi būtu izņēmums? Tādēļ, ka viņi kopš padomju laikiem pieraduši slēpt savus ienākumus un nemaksāt modokļus, toties saņemt dažādus labumus no valsts un bez rindas? Šai sakarā derētu izpētīt arī šobrīd tik populāro pieteikšanos uz mākslinieku pabalstiem, kurus saņem radošie, jo viņiem, redz, ienākumi neregulāri. Piekrītu, ka vajag pabalstīt naudas grūtībās nonākušos, arī māksliniekus, BET 1) pieaudzis cilvēks plāno savu darbību, ja nevari nopelnīt ar "mākslu", dari ko vienkāršāku, 2) pabalstiem jānāk no pašu cunftes pašpalīdzības kases, - labajos laikos katrs iemaksā, lai varētu cerēt uz atbalstu krīzē, jo valstij jāuztur arī citas soc grupas, kas nespēj sevi apgādāt, 3) vai tad, kad krīze pāriet, mākslinieki atsakās no pabalstiem jeb turpina tos saņemt?
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti