Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Iltneres jaunāko darbu izstāde ‘’Diapozitīvu vakars’’

Panorāma

Panorāma

Ziedo naudu un atbalsta morāli

Latvijas iedzīvotāji Baltkrievijas sabiedrību atbalsta ar ziedojumiem un paužot morālu solidaritāti

Kāds vāc ziedojumus, kāds izplata informāciju, vēl kāds – izkar balt-sarkan-balto karogu un morāli atbalsta paziņas Baltkrievijā. Ir dažādi veidi, kā Latvijas iedzīvotāji atbalsta kaimiņvalsts sabiedrību ceļā uz demokrātiju. Bet motivācija visiem ir līdzīga – atmiņas par to, cik svarīgs Latvijai bija ārvalstu atbalsts neatkarības atgūšanas procesā.

Sākumā palīdzējām kaimiņiem no blakus mājas, bet tagad laiks palīdzēt kaimiņiem no blakus valsts, spriež Inese Vaivare. Viņas vadītā biedrība "Paliec mājās" Covid19 pandēmijas laikā atbalstīja pašizolācijā nonākušos ļaudis. Tagad biedrība pārtapusi par kustību "Viegli palīdzēt" un  sākusi līdzekļu vākšanu Baltkrievijas protestos cietušo atbalstam.

"Droši vien mēs nemākam palikt malā, kad kādam ir grūti. Covid laikā mēs palīdzējām kaimiņiem. Šobrīd kaimiņš ir nedaudz tālāk. Lai gan patiesībā daudziem Latvijas iedzīvotājiem Baltkrievija ir tuvāk nekā Rīga. Princips jau ir tas pats, tikai šoreiz ir nedaudz apgrūtinoši apstākļi dēļ situācijas Baltkrievijā, bet ideja paliek tā pati – labdarība un cilvēcība," skaidro Vaivare.

Ziedot iespējams ar  pārskaitījumu uz biedrības "Paliec mājās" kontu, caur mobilo lietotni "Mobilly" un zvanot uz ekrāna redzamo pa ziedojumu tālruni.  Līdz šim saziedoti vairāk nekā 5000 eiro. Organizatori sola – pilnīgi visi ziedojumi tiks nodoti baltkrievu diasporas organizācijām, piemēram, cilvēktiesību centram "Viasna", kas tālāk šo naudu izmantos, lai sniegtu juridisko, medicīnisko un cita veida palīdzību protestos cietušajiem. Atšķirībā no citām ziedojumu vākšanas kampaņām šoreiz organizatori nevar sīki stāstīt par saņēmējiem, lai neizsauktu pret viņiem represijas no Baltkrievijas varas iestāžu puses. Tādēļ viņi aicina ziedotājus uzticēties, ka nauda sasniegs mērķi.

"Diemžēl jebkura informācija papildus apdraud šos cilvēkus un es arī apzinos, ka nosaucot šos cilvēkus mēs viņus pakļaujam ļoti augstiem riskiem," norāda Vaivare.

Ne mazāk par finansiālu palīdzību baltkrievu aktīvistiem nepieciešams just morālu atbalstu no ārvalstīm un to, ka informācija par viņu cīņu tiek sadzirdēta pasaulē. Tādēļ “Viegli palīdzēt” izveidojuši īpašu "Twitter" kontu "free-belarus-lv". Ar padomiem un vizuālo materiālu gatavošanu  brīvprātīgajiem bez maksas palīdz reklāmas aģentūra “Nord DDB”, kas, protestiem sākoties,  arī savus biroja logus Brīvības ielā bija izkrāsojuši Baltkrievijas protestu karoga krāsās. Video klipos un attēlos tiek atgādināts – kamēr mēs brīvības labumus uztveram kā pašsaprotamus, tepat kaimiņos cilvēki brīvības dēļ riskē ar dzīvību.

"Mēs nevaram atrisināt problēmas Minskā, Baltkrievijā, bet mēs ar savu radošumu un savām idejām varam likt cilvēkiem aizdomāties. Tā ideja bija nedaudz konfrontēt ar tām mūsu nosacītajām problēmām, kuras protams ir aktuālas – slēgt vai neslēgt Tērbatas ielu, ierobežot vai neierobežot publiskus pasākumus. Bet uz tā fona, kas notiek Baltkrievijā... man liekās, ka mums ir nedaudz jāizaicina tas Latvijas iedzīvotājs, kurš nedaudz iemidzis tajā mūsu nelielajā problēmu vilnīti," pauž “Nord DDB Riga” vadītājs Andris Rubins.

Pie Latvijas nacionālās  bibliotēkas Pārdaugavā blakus valsts un Eiropas Savienības karogiem jau vairākas nedēļas plīvo arī Baltkrievijas protestu karogs. Bet bibliotēkas darbinieku video sveiciens baltkrieviem kļuvis populārs kaimiņvalsts sociālajos tīklos.

"Mēs sapratām ka tā nevar. Kaut kas ir jādara kaut vai ar minimāliem līdzekļiem, arī mēs varam kaut kā iesaistīties un savu nostāju paust pret represijām, pret absolūti nedemokrātiskām vēlēšanām. Vēl jo vairāk, ņemot vērā, ka mums Baltkrievijā ir ļoti labi kolēģi. Brīnišķīgi cilvēki strādā," tā Latvijas Nacionālās bibliotēkas sabiedrisko attiecību vadītājs Augusts Zilberts. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt