Latvijas glābēji guvuši vērtīgu pieredzi, palīdzot plūdu postītajā Bosnijā un Hercegovinā

No plūdu postītās Bosnijas un Hercegovinas atgriezušies Latvijas ugunsdzēsēji, kas kopā ar Lietuvas un Igaunijas kolēģiem piedalījās plūdu likvidēšanas darbos sūknēšanas moduļa "BaltFloodCombat" sastāvā. Glābēji Balkānu valstī strādāja trīs nedēļas un atzīst, ka pieredze bijusi vērtīga. Savukārt cietušajai valstij būtisks ir tieši psiholoģisks atbalsts, redzot citu valstu ugunsdzēsējus notikuma vietā, secina mūsu glābēji.

Atsaucoties uz Bosnijas lūgumu pēc palīdzības plūdu seku likvidēšanā apvienotajā civilās aizsardzības mehānismā, 20.maijā uz plūdu skarto Balkānu valsti devās arī pieci Latvijas ugunsdzēsēji ar diviem transporta līdzekļiem un nepieciešamo ūdens sūknēšanas aprīkojumu. Vīri atgriezās tikai aizvadītajā nedēļā.

Pieredzēto Bosnijā un Hercogovinā ar plūdiem Latvijā gan salīdzināt nevar, secina Palīdzības operācijas vienības vadītājs, majors Andris Krots. Novērotā aina bijusi daudz postošāka - cilvēki uzturas skolās, daudzi no iedzīves paguvuši glābt vien pases, bet slimnīcas pārpildītas ar cietušajiem. Savukārt paši iedzīvotāji bijuši atsaucīgi un izpalīdzīgi. Turklāt noskaņojums cilvēkiem bijis kareivīgs, jo daudziem vēl atmiņā karadarbība šajā reģionā, kas viņu ieskatā ir postošāka par plūdiem. Tiesa gan, līdzīgi kā Latvijā, arī šeit daudzi cilvēki bija atteikušies no evakuācijas.

Runājot par Latvijas ugunsdzēsēju ieguldījumu Balkānu valsts plūdu seku likvidēšanā, Krots atzina - lai arī pārsūknēts 500 tūkstoš kubikmetru ūdens, tā bijusi neliela daļiņa no lielā ūdens daudzuma, kas atkāpās dabīgi un kuru palīdzēja pārsūknēt arī citu valstu vienības. Taču paralēli ir citi vērtīgi ieguvumi visām valstīm, kas operācijā piedalījās.

Savukārt pieredzes ziņā noderējusi prakse komunikācijā, koordinācijā un sadarbībā ar citu valstu iesaistītajām vienībām, sūkņu un ūdens attīrīšanas speciālistiem, kā arī ar civilās aizsardzības mehānisma amatpersonām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti