Latvijas epidemiologi: Covid-19 otro vilni var izraisīt cilvēku nevērība

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Mazinoties ar Covid-19 inficēto un saslimušo skaitam, infektologi nepārtraukti atgādina, ka visbīstamāk ir ilgstoši uzturēties slēgtās telpās un pārāk tuvu cilvēkiem, kuri var būt vīrusa nēsātāji. Ne veikalā, ne pludmalē inficēties nav iespējams, ja ievēro visus piesardzības pasākumus, bet kopīgi dziedot vai svinot – var gan.  

Pēdējo dienu statistiku infektologi vērtē kā pietiekami labu un atgādina, ka nu ir arī pietiekami skaidri zināms, kur iespējas saslimt ir vislielākās. Tās ir mājas un darba vieta, un slēgtas telpas.

“Es varbūt to pulcēšanos telpās tik strauji neattīstītu, jo mēs zinām, ka visvairāk inficējas tieši telpās. Un tur ir iespējama masveida inficēšanās. Telpās īpaši jābūt uzmanīgam,” atzina Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis.

“Ir vasaras laiks, un ir rūpīgi jāizvērtē, ko cilvēki telpās taisās darīt. Daudz ko var darīt ārā, kur risku ir mazāk,” aicināja Dumpis.

Tāpat jāatceras, ka, iepērkoties vai sauļojoties, riski ir mazi. Taču kopīgs kora mēģinājums gan ir riskants.

“Mēs zinām, ka cilvēki veikalos neinficējas, pludmalē neinficējas, ja vien nav tiešs, ilgstošs kontakts. Mums visvairāk jāuzmanās no slēgtām, neventilētām telpām. Runāšana, dziedāšana, bļaušana un šķaudīšana. Tas viss ģenerē šīs mazās mikrodaļiņas,” atgādināja Dumpis.

Tieši to pašu uzsver arī Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības katedras vadītājs Ģirts Briģis - būšana ārā, laukā, samazina gan iespēju saslimt, gan aplipināt citus.

“Protams, vasarā šī būšana laukā, vīrusa transmisija samazinās un var mazināt riskus, bet prognozēt tālāk, kā uzvedīsies šis vīruss, kas notiks, ir nedroši un neiespējami,” atzina Ģirts Briģis.

Epidemiologi vīrusa otro vilni saista nevis ar kādu konkrētu laiku vai gadalaiku, bet gan ar pārāk lielu brīvību, ko cilvēki var pārprast.

“Šis otrais vilnis var rasties tieši ierobežojumu mazināšanas dēļ. Arī spāņu gripai Amerikā pirms 100 gadiem, kad mazināja ierobežojumus, atkal bija otrais vilnis. Tālāko prognozēt ir grūti,” sacīja Briģis.

Joprojām liela inficēšanās iespēja ir citās valstīs.

Savukārt izmeklējot pēdējos inficēšanās gadījumus, zināms, ka tie nav savstarpēji saistīti un visiem inficēšanās avots ir noteikts.  

KONTEKSTS:

Covid-19 izplatības ierobežošanai Latvijā 12. martā izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot, ka mācības skolās notiks attālināti, tāpat kā iespēju robežās valsts un pašvaldību iestāžu darbs. 29. martā valdība lēmusi, ka ārpus mājām vienkopus būs ļauts atrasties tikai 2 cilvēkiem vai arī vienas mājsaimniecības locekļiem un jāievēro 2 metru distance. Vēlāk ārkārtējā situācija pagarināta līdz 9. jūnijam, bet ir mīkstināti iepriekš noteiktie striktie ierobežojumi - atļauta pulcēšanās līdz 25 cilvēku lielām grupām, ievērojot divu metru distanci.

 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti