Latvijas eksperti skeptiski pret ES armijas izveidi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Latvija neredz mērķi Eiropas Savienības (ES) armijas veidošanai, un Latvijas drošības eksperti  Eiropas Komisijas  vadītāja Žana Kloda Junkera ieceri par ES bruņotajiem spēkiem vērtē skeptiski, neticot, ka tos izdosies izveidot tuvāko gadu desmitu laikā.

Aizsardzības ministrijas valsts sekretāra vietnieks, politikas direktors Jānis Garisons Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” norādīja, ka Junkera publiski izteiktā ideja par ES armiju nav pietiekami detalizēta, lai varētu precīzi definēt pozīciju. Būtu precīzāk jāzina, kādi ir mērķi šādas armijas izveidei.

Viņš arī nepiekrita Junkera izteikumiem, ka bez armijas ES ir kā kliba vista. Garisons atgādināja, ka ES drošību kopš Otrā pasaules kara beigām garantējusi NATO, un arī tās ES dalībvalstis, kuras nav NATO locekles, ir brīvas iestāties aliansē. 

Garisons arī pauda, ka ES armijas izveide prasītu lielus resursus, turklāt nacionālās valstis zaudētu teikšanu par saviem bruņotajiem spēkiem. Jautājums arī ir par to, vai “esam gatavi ar saviem resursiem dubultot ieguldījumu un veidot jaunus štābus, jo armija bez štābiem nespēj funkcionēt”, norādīja Aizsardzības ministrijas pārstāvis.

Lēmums par ES armiju būs politiskā izšķiršanās, vērtējot, vai sabiedrība un politiķi būs gatavi atdot teikšanu par bruņoto spēku izmantošanu pārnacionālajai struktūrai, pauda Garisons.  

Savukārt drošības un starptautiskās politikas eksperts Toms Rostoks Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” pauda, ka ES armijas projekts nenestu papildu drošību, ja vien tam nebūs ievērojams papildu finansējums, un arī tad būtu pamats diskutēt, vai ar NATO nepietiek. Rostoks norādīja, ka pašlaik runāt par to ir stipri pārsteidzīgi.

Viņš atzina, ka pašreizējā situācijā, ņemot vērā konfliktu Ukrainā un nestabilitāti Tuvējos Austrumos, ES noderētu militāra roka, bet tādas rokas izveidošana būtu ilgtermiņa projekts.  Viņaprāt, tuvāko gadu desmitu laikā mēs to nepieredzēsim. 

Jau ziņots, ka Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers uzskata, ka ES būtu jāizveido sava armija, lai parādītu Krievijai, cik nopietni tā ir gatava aizstāvēt Eiropas vērtības. Eiropas Komisija uzskata, ka, pastiprinot bruņoto spēku sadarbību, gadā izdotos ietaupīt aptuveni 100 miljardus eiro. Eiropas Savienības dalībvalstu vidū gan pagaidām nav vienprātības par to, vai šādas armijas izveide būtu lietderīga.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti