Latvijas diplomāti: Līdz ar Elizabetes II nāvi noslēdzies liels laikmets Lielbritānijas un pasaules vēsturē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lielbritānijas karalienes Elizabetes II nāve ir liels trieciens ne tikai Lielbritānijai, bet arī pasaulei. Līdz ar viņas aiziešanu mūžībā noslēdzas kāds liels laikmets vēsturē, intervijās LTV raidījumā "Panorāma" sacīja vairāki Latvijas diplomāti.

"Viņa pārdzīvojusi daudzus prezidentus un premjerministrus un iegājusi vēsturē kā karaļnama etalons, etalons daudzām citām karaliskajām ģimenēm un karaļnamiem," sacīja bijušais Latvijas vēstnieks Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotajā Karalistē Andris Teikmanis.

Kā vēstniekam Teikmanim bijusi iespēja vairākas reizes satikt Elizabeti II: "Viņa bija ārkārtīgi šarmanta personība. Man bijusi izdevība vairākas reizes ar viņu tikties. Un patiešām viņa vienmēr ir bijusi ārkārtīgi atvērta, komunikabla, laipna."

Diplomāts skaidroja, ka karalienes loma bijusi stiprināt britu nāciju, ko viņa veica "visperfektākajā veidā" 70 valdīšanas gadus.

"Vienlaikus viņa izgājusi cauri ārkārtīgi sarežģītam laikam, pēckara laikam, kad tik daudz mainījusies Eiropa, tik daudz mainījusies Lielbritānija, tik daudz mainījusies pasaule. Mainījusies pati britu impērija, kļuvusi mazāka. Tomēr saturējusi Britu Sadraudzību. Un šeit milzīgu lomu nospēlējusi karalienes personība, kas to turēja kopā," sacīja Teikmanis.

Arī ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") sacīja, ka līdz ar Elizabetes II nāvi ir noslēdzies liels laikmets Lielbritānijas un pasaules vēsturē. Viņa bija viena no visilgāk valdījušajiem monarhiem Lielbritānijas un arī pasaules vēsturē.

"Manuprāt, viņas loma ne tikai Lielbritānijā, bet arī pasaulē bija ļoti liela tieši viņas pieredzes dēļ," sacīja Rinkēvičs.

Ministrs vērtēja, ka karaliene bija viens no spēcīgākajiem britu diplomātijas ieročiem, daudz palīdzot savas valsts diplomātijai. "Tas nedaudz ietekmēs to, kādā veidā strādās diplomātija. Bet, protams, kā zināms, monarhijās līdz ar monarha nāvi ir jauns karalis un darbs turpināsies," sacīja Rinkēvičs.

"Daudziem karaliene paliks atmiņā ar garo un ļoti ražīgo mūžu, ar savu sirsnību, laipnību un ļoti, ļoti augsto atbildību pret saviem pienākumiem, ko viņa pildīja līdz pēdējam elpas vilcienam," sacīja Latvijas vēstniece Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotajā Karalistē Ivita Burmistre.

Vēstniece zināja stāstīt, ka Lielbritānijā visas dienas garumā cilvēki pulcējās pie Bakingemas pils, gaidot paziņojumus par karalienes veselību.

Uz to, ka darbs turpināsies, norādīja arī Ģeopolitikas pētījumu centra direktors Māris Andžāns. Lai gan Elizabete II bija vienotības simbols Lielbritānijai, tomēr viņas nāve milzīgu ietekmi uz valsts ārpolitiku un drošības politiku neatstās.

Bijusī Latvijas ārlietu ministre, tagad eiroparlamentāriete Sandra Kalniete ("Jaunā Vienotība") pauda apbrīnu par Elizabetes II pienākuma apziņu, mieru, pacietību un laipnību: "Viņas personības mērogs pārsniedza robežas, ko uzliek Apvienotās Karalistes konstitūcija."

"Es esmu ļoti lepna, ka man bijusi iespēja būt viņas klātbūtnē. (..) Apbrīnojama bija viņas spēja radīt cilvēkam sajūtu, ka visa viņas uzmanība koncentrējas uz tiem dažiem vārdiem, kas viņai tiek teikti. Un pēc tam, protams, jutos apbalvota un izredzēta par viņas smaidu un dažiem ieinteresētiem vārdiem, ko viņa ir pateikusi. Es to nosauktu par majestātisku sirsnību," sacīja Kalniete. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti