Panorāma

Itālijā Covid pases vai testi – obligāti visiem strādājošiem

Panorāma

Panorāma

30 gadu, kopš Latvija ir ANO

Latvijas dalībai ANO – 30. gadskārta

Apvienotās Nācijas (ANO) bija pirmā organizācija, kas atvēra durvis Latvijai uzreiz pēc neatkarības atgūšanas 1991. gadā. 17. septembrī pie ANO mītnes Ņujorkā pirmo reizi svinīgi pacēla Latvijas karogu un Latvija pēc 50 gadu okupācijas atgriezās pasaules valstu saimē.  

Šobrīd ANO darbojas 193 valstis. Apvienotās Nācijas dibināja 1945. gadā. Organizācijas statūtus parakstīja 51 valsts.

Bet Baltijas valstīm karš toreiz nebeidzās. Latvija, Lietuva un Igaunija bija okupētas un nevarēja sēdēt pie ANO gada.

Pirms kara mūsu valsts bija pārstāvēta Tautu Savienībā, kuru uzskata par Apvienoto Nāciju priekšteci. Par to, ka Baltijas valstīm ir tiesībām uz pašnoteikšanos, okupācijas gados Apvienotajās Nācijās atgādināja trimdas pārstāvji, kuri izveidoja organizāciju "Baltiešu aicinājums Apvienotajām Nācijām" – saīsināti BATUN, kas rīkoja plašas demonstrācijas ASV. Nepilnu mēnesi pēc tam, kad 1991. gada 21. augustā Augstākā Padome pieņēma konstitucionālo likumu par valstisko statusu, ANO Ģenerālā asambleja nobalsoja par Latvijas uzņemšanu. 

30 gadu laikā Latvija no palīdzības saņēmējas ir kļuvusi par palīdzības sniedzēju. Par to eksperti runāja Valsts prezidenta un Ārlietu ministrijas rīkotajā diskusijā. Starptautisko tiesību ievērošana, cilvēktiesības, izglītība, digitālo tehnoloģiju izaicinājumi, drošība un klimata pārmaiņas – tie ir jautājumi, kurus arī turpmāk akcentēs Latvija.

"Ja mēs runājam par dezinformāciju vai infodēmiju, tad mēs arī virzījām rezolūciju par mediju pratību. Ja runājam par digitālo plaisu, mēs aktualizējam jautājumus, kas skar mazo valodu problēmas. Multikuturālisms ir mazo valstu kodolierocis, un šis lielais mikrofons ir jāizmanto visās situācijas," pauda Latvijas vēstnieks ANO  Andrejs Pildegovičs.

Eksperti atzina – ANO ir nepieciešamas reformas.

"ANO tiek pārmests, ka tās nav pietiekoši efektīvas. Bet, dārgie draugi, kas varētu būt efektīvāks, ja mēs runājam par globāliem jautājumiem. Tā patlaban ir vienīgā, kas šos jautājumus risina,''  uzskata Latvijas Valsts prezidents Egils Levits.

Latvija ir gatava uzņemties globālu problēmu risināšanu un izvirzījusi mērķi kļūt par ANO Drošības padomes dalībvalsti 2026.–2027. gadā. Ar dalībvalstīm tiek runāts par atbalstu Latvijas kandidatūrai. "Šobrīd jau ir solīds balsu skaits. Bet vēl nepietiekams, lai mēs būtu pārliecināti. Un vajadzīga rezerve," sacīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība").

Latvijas un ANO attiecību 30-gadi iezīmēs arī Apvienoto Nāciju ģenerālsekretāra Antoniu Gutērreša gaidāmā vizīte 15. oktobrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt