Pusdiena

Pusdiena 01.05.2017

Pusdiena

Piesardzīgas prognozes par Merkeles un Putina tikšanos

Latvijas cietumu slimnīcā būtiski izjūt ārstu trūkumu

Latvijas Cietumu slimnīcā izjūt būtisku ārstu trūkumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Latvijas Cietumu slimnīcā izjūt būtisku ārstu trūkumu. Šobrīd daudzi mediķi ir pirmspensijas vai pensijas vecumā. Uz nepilnu slodzi darbā ir palicis vienīgais psihiatrs, lai gan vairumam ieslodzīto ir psihiska rakstura traucējumi. Ieslodzījuma vietu pārvalde problēmu lūdz risināt vairākus gadus, taču pagaidām uzlabot situāciju neizdodas.

Latvijas Cietumu slimnīcā ikdienā uzturas 70-100 pacientu. Tur ir četras nodaļas: Plaušu slimību un tuberkulozes; Psihiatrijas; Ambulatori konsultatīvā nodaļa (bez gultas vietām); kā arī Aprūpes nodaļa – tur ieslodzītie atkopjas pēc operācijām un guļ pacienti ar hroniskām slimībām.

Visvairāk tur ārstējas ieslodzītie ar tuberkulozi un psihiatriskām saslimšanām.

"Arī Aprūpes nodaļā tagad ļoti daudz pacientu ar hroniskām slimībām, somatiskām slimībām, neiroloģiskām slimībām, onkoloģiskām saslimšanām, ar visa profila slimībām," stāsta slimnīcas vadītājs Vadims Viktorovs, norādot, ka tur apmēram 25% no slimniekiem ir arī HIV/ AIDS pacienti.

Būtisku personāla trūkumu izjūt arī šajā slimnīcā. Gandrīz neesot mediķu, kas šeit strādātu pamatdarbā. Uz jautājumu, kuru ārstu trūkst visvairāk, slimnīcas vadītājs saka - gandrīz visu. Anesteziologu reanimatologu, ķirurgu meklējot kopš krīzes. Šobrīd slimnīca gatava pieņemt gandrīz jebkuru ārstu atbilstoši paredzētajam štatam.

"Psihiatrs palika uz 0,75 [slodzi]. Ja viņš aizies, es nezinu, ko mēs darīsim. Ārstēsim tad pilsētu slimnīcās psihiatriskos pacientus," teica slimnīcas vadītājs.

Darbu atstājuši vairāki psihiatri, un uz nepilnu slodzi ir palicis viens.

Turklāt pamatdarbā šis ārsts ir citur – Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā, jo no pērnā gada dienests nodrošina darbiniekiem izdienas pensiju un no 55 gadu vecuma var doties pensijā.

"Bet mums ir liela nodaļa, kurā atrodas psihiatriskie pacienti pirms tiesu psihiatriskās ekspertīzes. Šeit viņus novēro un sagatavo pirms ekspertīzes vai gaida tiesu pēc tiesu medicīnas ekspertīzes. No visām ieslodzījuma vietām arī, ja cilvēkam ir kaut kāda psihoze, viņu atved uz šejieni. Bet reāli mums uz visu nodaļu ir tikai viens dakteris un uz nepilnu slodzi," teica Viktorovs.

Slimnīca pašlaik "kaut kā" tiekot galā ar ārstu trūkumu. Savukārt, taujāts, kāpēc ārsti aizgājuši, slimnīcas vadītājs norāda -

ne katrs dakteris šajā sistēmā varot strādāt. Arī atalgojums un sociālās garantijas nav pietiekamas.

"Es domāju, ka valdībai jādomā par nākotni, par veselības aprūpi. Tāpēc, ka tiešām ne katrs dakteris var šeit strādāt. Atalgojuma ziņā šiem dakteriem ir praktiski tāpat kā pilsētā. Pilsētā vēl papildus ārsti var sniegt maksas pakalpojumus, par ko viņi papildus saņem pie algas, bet mums ir tikai tīra alga ar piemaksu par īpašu risku un viss," skaidro Latvijas Cietumu slimnīcas vadītājs.

Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšniece Ilona Spure par problēmām zina. Vairākus gadus iestāde izvietojot darba sludinājumus.

"16% mums šobrīd ir nenokomplektēti štati tieši veselības aprūpes personāls. Nevar teikt, ka tas ir galīgi kritiski, bet arī jāņem vērā, ka veselības aprūpes personāls tomēr ir ļoti cienījamā vecumā ieslodzījuma vietās. Personāls noveco," norāda Spure.

Savukārt gados jaunus speciālistus piesaistīt neizdodas. Ieslodzījuma vietu pārvaldei ir vairāki priekšlikumi, kā situāciju varētu mainīt. "Ko mēs esam identificējuši un ko mēs esam prasījuši, šobrīd virzība notiek valdībā ar šo jautājumu. Ir septiņas pozīcijas.”

Piemēram, mediķiem vēlas paredzēt ilgāku atvaļinājumu; īpašu veselības apdrošināšanu, jo darbs esot saistīts ar īpašu risku; konkurētspējīgu atalgojumu un apmaksu par virsstundām, nevis noteikt par tām brīvdienas.

Ieslodzījuma vietu pārvalde ir Tieslietu ministrijas padotībā esoša iestāde.

Taču ministrijā situāciju komentēt atturējās, norādot, ka tas ir Ieslodzījuma vietu pārvaldes jautājums.

Ieslodzījuma vietu pārvaldē savukārt cer uz atbalstu vismaz daļai no priekšlikumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti