Latvijas baznīcās notiek Lieldienu īpašie dievkalpojumi

Latvijas baznīcās Lieldienas šodien kā allaž tiek svinētas ar īpašiem svētku dievkalpojumiem.

Katoļu dievnamos galvenā Svētā Mise sākas jau agri no rīta un iekļauj arī svinīgu procesiju jeb ticīgo gājienu ap dievnamu.

Centrālais katoļu dievkalpojums šorīt notiek pulksten astoņos Rīgas Svētā Jēkaba katedrālē, un to vada arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs. Svētās Mises Jēkaba katedrālē šodien tiek svinētas arī pulksten 11 un 18.30.

Luterāņu galvenajā dievnamā – Doma baznīcā - savukārt centrālais Lieldienu dievkalpojums notiek šodien pulksten 12.00, un tiešraidē to pārraida Latvijas Radio un Latvijas Televīzija.  

Rīgas Doma dekāns Elijs Godiņš: Par svētku dievkalpojumuBaiba Kušķe
Rīgas Doma dekāns Elijs Godiņš pastāstīja, ka “šajā dievkalpojumā mēs svinēsim mūsu kunga augšāmcelšanās svētkus, Jēzus uzvarējis nāvi un grēku un iegūto dzīvi un dzīvību kā dāvanu pasniedz mums – cilvēkiem”.

“To mēs svinēsim šajā dievkalpojumā, un svētku dievkalpojumu vadīs mūsu baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags, piedalīsies Rīgas Doma zēnu koris,  visi laipni aicināti un gaidīti,” piebilda Godiņš.

Lieldienu datums ir mainīgs, jo tas ir atkarīgs no Mēness fāzes. Citi kristiešu svētki tiek svinēti atkarībā no Lieldienu datuma.

Šodien Lieldienas svin katoļi un luterāņi, savukārt pareizticīgie šos svētkus svinēs pēc nedēļas - 8.aprīlī.

Daudzās kristiešu draudzēs Kristus augšāmcelšanās svinības sākas jau sestdienas vakara vēlajās stundās, iededzot Lieldienu sveci - augšāmceltā Kristus simbolu - un dievnamā iedegoties visām gaismām, kam seko "aleluja" dziedājumi un ieskanas ērģeles, kuras Klusajā sestdienā un Lielajā piektdienā ir klusējušas.

Dievkalpojumos tiek lasīti lasījumi par Jēzus augšāmcelšanos, un dziedājuma - "Gods Dievam augstumos" laikā skan visi dievnama zvani. Dievkalpojuma laikā parasti tiek svētīts ūdens un atjaunoti kristības solījumi dzīvot kristieša cienīgu dzīvi un apliecināt savu ticību ar darbiem.

Katoļu baznīcās svētdienas rīta dievkalpojums sākas ar svinīgu procesiju apkārt baznīcai, kas simbolizē ieiešanu jaunajā dzīvē, kuru atnesa Jēzus, augšāmceļoties no kapa. Līdz pat Vasarsvētkiem, 50 dienu ilgā laika posmā, Baznīca turpina līksmoties par Kristus augšāmcelšanos, līksmi dziedot "Aleluja, Viņš ir augšāmcēlies!"

Lieldienās mainās baznīcās izmantojamā liturģiskā krāsa. Ciešanu laikā baznīcās dominē violetā krāsa, taču, sākot ar Lieldienām līdz Vasarsvētkiem, altārpārsegi, stolas un citi liturģiskie priekšmeti pārsvarā būs baltā krāsā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti