Rīta intervija

Latvijas Pasta jaunais vadītājs sola paātrināt klientu apkalpošanu

Rīta intervija

Sociālās atmiņas pētniece Laura Ardava par laiku pirms 25 gadiem - Atmodas laiku

Latvijas Bankas ekonomists Uldis Rutkaste par veselības aprūpes finansējumu

Latvijas Bankas ekonomists: 70 miljoni eiro veselības aprūpes sistēmā izšķīdīs

Papildu 70 miljonu eiro atvēlēšana veselības aprūpes sistēmai nākamgad situāciju būtībā nemainīs, jo šī nauda sistēmā tikai izšķīdīs. Tā intervijā Latvijas Radio uzsvēra Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītājs Uldis Rutkaste, norādot, ka nozarei nepieciešami vairāki simti miljoni eiro.

Ja veselības aprūpe sistēmai nākamgad tiks pārdalīts 1% no sociālajām iemaksām, papildinot nozares budžetu par 70 miljoniem eiro, tas situāciju de facto nemainīs, jo nauda sistēmā izšķīdīs. Un tādā gadījumā arī nākamgad atgriezīsimies pie esošās situācijas ar pakalpojumu nepieejamību, norāda Rutkaste.

Lai nodrošinātu to, ka veselības aprūpes pamatgrozs ir pieejams visiem, nepieciešams vairāk resursu. Nozarei būtu nepieciešami vairāki simti miljoni eiro, lēš bankas ekonomists. Tajā pašā laikā viņš uzsver – ir maz ticības, ka, veselības aprūpei iedodot papildu naudu, pēkšņi sistēma kļūs daudz efektīvāka.

Turklāt 1% novirzīšana no sociālā budžeta nākotnes pensijas samazinās par 5%.

Un ja “ugunsgrēka dzēšanai” plāno 3% no sociālajā iemaksām, nākotnes pensijas būs mazākas par 15%, lēš Latvijas Banka.

Pašlaik sociālajā budžetā neesot iespēju pārdalīt līdzekļus veselības aprūpei, uzsver Rutkaste.

Tā vietā veselības nozares finansēšanai Latvijas Banka iesaka obligātās veselības apdrošināšanas modelis, kas paredz papildu maksājuma ieviešanu par veselības aprūpi. Rosinātais papildu maksājums par veselības aprūpi gan izpelnījies plašu kritiku, jo paaugstināšot nevienlīdzību.

Jau ziņots, ka Veselības ministrija nolēmusi augusta beigās izskatīšanai valdībā virzīt visus trīs veselības aprūpes finansēšanas modeļus. Pretēji Latvijas Bankas viedoklim veselības ministre Anda Čakša aizstāv modeli, kas paredz 1% jeb 70 miljonu eiro pārdali no sociālā budžeta un neprasīs papildus maksājumus no iedzīvotājiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti