Labrīt

LIZDA vadītāja Inga Vanaga: pedagogu vidū uzskati par vakcināciju dalās

Labrīt

Broņislavai Martuževai veltīto koncertu Lubānā izjauc policijas pārbaude

Latvija gatavojas stiprināt Austrumu robežu, aprīkojot ar tehniskām uzraudzības sistēmām

Latvijas-Baltkrievijas robežas uzraudzībai piesaistīs 50 zemessargus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Valsts robežsardze lūgusi Aizsardzības ministrijai nodrošināt 50 zemessargu atbalstu intensīvākai robežas ar Baltkrieviju uzraudzībai. Aizsardzības ministrs Artis Pabriks apliecināja, ka papildspēkus robežsargi saņems.

Intervijā Latvijas Radio raidījumā "Labrīt" Pujāts pastāstīja, ka pašlaik situācija uz robežas ar Baltkrieviju ir ļoti mierīga, tomēr jau no maija beigām to apsargā pastiprināti. Līdz šim fiksēti trīs incidenti, kuros aizturēti divi pārkāpēji, bet viens cilvēks prasījis patvērumu.

Tomēr riski un spriedze pieaug. Tāpēc Pujāts ir vērsies pie Nacionālo bruņoto spēku komandiera un pie aizsardzības ministra, lai aicinātu zemessargus sniegt atbalstu intensīvākai robežas uzraudzībai, kā arī lai būtu pieejami lielāki resursi darbam ar pārkāpējiem. Šim mērķim nepieciešami aptuveni 50 papildu darbinieki, lai divkāršotu patrulēšanas intensitāti.

Aizsardzības ministrs pauda, ka bruņotie spēki jau tagad esot noslogoti ar dažādiem papildu pienākumiem, taču prasītos aptuveni 50 zemessargus nodrošināt varēs.

"Tā kā mums nav vēl modernizēta Latvijas-Baltkrievijas robeža, tas nozīmē, ka lielāka atbildība gulstas uz cilvēku resursiem. Konkrētajā gadījumā tā ir patrulēšana un palīdzība robežsargiem, jo robežsardzei trūkst cilvēkresursu," teica Pabriks.

Robežsardzes priekšnieks norādīja uz riskiem, ka Latvijā – līdzīgi kā Lietuvā – varētu pieaugt pārkāpēju skaits. "Mēs esam Lietuvas kaimiņvalsts, un jebkurā brīdī mēs prognozējam, ka arī situācija Latvijā var kļūt ļoti saspringta. Tāpēc rīkojamies proaktīvi, laikus vēršoties pie sadarbības partneriem, un negaidām, kad mums problēma būs ielaista," paskaidroja Pujāts.

Valsts robežsardzē ir izstrādāts rīcības plāns gadījumam, ja būtiski palielināsies robežpārkāpēju skaits.

Ja situācija kļūs līdzīga Lietuvai, varētu izsludināt ārkārtējo situāciju.

Pujāts atzina, ka Latvijā robeža ir sliktāk aprīkota nekā Lietuvā.

Situāciju aiz slēgtām durvīm otrdien apspriedusi valdība.

"Mēs saprotam, ka Baltkrievijas valsts lielā mērā veicina šo migrāciju pašlaik uz Lietuvu, un tas potenciālais apdraudējums ir arī Latvijas robežai, līdz ar to mums jābūt gataviem, ka šeit varētu parādīties vairāk cilvēku, migrantu no dažādām trešajām valstīm," sacīja Pabriks.

"Mēs, iespējams, pašreiz esam labākā ģeogrāfiskā situācijā, jo ne Latvija un, es esmu pārliecināts, arī Lietuva nav mērķa valsts. Mūsu valstis pamatā tiek izmantotas, lai nokļūtu Vācijā vai kādā citā Eiropas Savienības dalībvalstī. Līdz ar to mūsu ģeogrāfiskais izvietojums pašreiz neveicina [nelegālo migrāciju], bet saskatām riskus, ka situācija var mainīties," pauda Pujāts.

KONTEKSTS:

Migrantu skaits, kas no Baltkrievijas vēlas nelegāli ieceļot Lietuvā, ik nedēļu pieaug – šādus signālus no kolēģiem Lietuvā saņēmusi Latvijas robežsardze. Gada pirmajā pusē uz Lietuvas–Baltkrievijas robežas aizturēts vairāk par 800 migrantu. Salīdzinot – uz Latvijas–Baltkrievijas robežas aizturēti pieci.

Notikumi uz Lietuvas–Baltkrievijas robežas liek uzmanīties arī Latvijas robežsardzei. No 1. jūlija arī uz Latvijas robežas sākusi strādāt Eiropas robežu un krasta apsardzes aģentūra "Frontex", kas atsaukusies palīdzības lūgumam. Tā ir pirmā reize, kad Latvijā tiek uzņemti eksperti robežas uzraudzībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti