Dienas ziņas

Liepājā slēgs vienu ugunsdzēsēju depo

Dienas ziņas

Aprūpes centrus uzrauga vien četri cilvēki

Latvijā koronavīrusa draudi nelieli

Latvijas atbildīgie dienesti gatavi iespējamai jaunā Ķīnas vīrusa izplatībai

Latvija ir gatava situācijai, ja kāds šeit inficētos ar Ķīnā atklāto koronavīrusu. Taču ārsti aicina nepārspīlēt. Koronavīruss savā ziņā ir līdzīgs gripai, un arī mirstība no tā nav lielāka kā no gripas izraisītām komplikācijām. Taču cilvēki joprojām pauž neizpratni, kāpēc Latvijā uz robežas nevienu nepārbauda.

Lidostā "Rīga" ielidojošiem pasažieriem temperatūru neviens nemērī, un arī infektologi uzsver, ka tam nav jēgas. Jo vīruss var parādīties arī desmitajā un četrpadsmitajā dienā. Taču lidosta atzīst, ka tās rīcībā nemaz nav īpašo termometru. "Lidostai šādu noteikti nav! Un lidostas budžets arī nav gatavs šo te glābt. Ja situācija mainīsies, tad ceram, ka valsts palīdzēs," sacīja lidostas Drošības dienesta direktora vietniece Inta Smildziņa.

Koronavīruss un ar to saistītie jautājumi otrdien, 28. janvārī, bija atbildīgo dienestu un Saeimas atbildīgās komisijas redzeslokā. 

Algoritms rīcībai, ja Latvijā atklāj kādu saslimušo, ir izstrādāts, un bažām neesot pamata.

Tomēr par pasažieriem, kuri atgriezušies no Ķīnas, daudz jautājumu esot gan viņu kaimiņiem, gan tuviniekiem. Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) telefons šajās dienās ir karsts. Atbilde visiem viena: ja cilvēks nav bijis tieši vīrusa epicentrā – Uhaņas pilsētā, tad bažām nav pamata.

"Ja būs ziņas par Uhaņas pilsētu, tas ir signāls neatliekamai rīcībai. Vajadzēs viņu izolēt un dot labāko palīdzību iestādē. Un sākt epidemioloģisko izmeklēšanu, apzinot visas tuvās kontaktpersonas," stāstīja SPKC Infekcijas slimību profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Tāpat jāsaprot, ka vīruss nenonāvē. Nonāvē tā radītās komplikācijas. SARS gadījumā letalitāte bija 10% no visiem hospitalizētajiem, koronavīrusa gadījumā tie ir 2%.

 "Šī bīstamība ir kā pie gripas (..). Parasti tā ir viegla slimība," teica SPKC speciālists,

norādot, ka bīstamāka šī infekcija ir veciem cilvēkiem, kā arī tiem, kam ir hroniskas slimības.

Savukārt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD), pieņemot izsaukumus par augstu temperatūru, nu vaicā arī par to, vai cilvēks ir ceļojis. Un atkal – atslēgas vārds ir nevis Ķīna, bet tieši Uhaņa. Proti, ārstus uzmanīgus darītu tas, ja cilvēks bijis Uhaņā. Tad brigāde uzvilktu speciālos aizsargtērpus un dotos vizītē.

Ja Latvijā konstatētu jauno koronavīrusu, ar to saslimušos pieaugušos nogāgātu Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā, bet bērnus – Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, pavēstīja NMPD direktore Liene Cipule. Savukārt reģionu slimnīcām ir ieteikts šīs nedēļas laikā iegādāties papildu aizsarglīdzekļus. 

KONTEKSTS:

2019. gada decembrī Ķīnā sākās jauna vīrusa izplatība. Jaunā vīrusa uzliesmojuma epicentrs ir Ķīnas centrālās daļas pilsēta Uhaņa, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pretēji sākotnējiem pieņēmumiem secināts, ka vīruss varētu tikt pārnests arī no cilvēka uz cilvēku.

Reģistrēto inficēto skaits turpina pieaugt, un ziņots par 2744 saslimušajiem un 106 mirušajiem. Lai nepieļautu vīrusa izplatību, Ķīna paziņojusi par valsts mēroga ierobežojumiem. Vīruss izplatījies arī ārpus Ķīnas: Japānā, Filipīnās, Dienvidkorejā, Taivānā, Taizemē, Vjetnamā, Saūda Arābijā, Singapūrā, ASV, un Austrālijā. Pirmie gadījumi identificēti arī Eiropā – Francijā.

Jaunā tipa koronavīrusa uzliesmojums radījis īpašu satraukumu, jo tas ir radniecīgs SARS jeb smagā akūtā respiratorā sindroma izraisītājam. SARS 2002. un 2003. gadā prasīja gandrīz 800 cilvēku dzīvības, pārsvarā kontinentālajā Ķīnā un Honkongā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti