De Facto

"Rīgas acs" piegādātāja "SW Baltics" iesaistīta kukuļu lietā

De Facto

De Facto - par kukuļa piesavināšanos sodīts Kočāns; Pārresoru koordinācijas centru likvidēs

Ārstu biedrība nesteidzas sodīt ārstus, kas izplata melus

Latvijas Ārstu biedrība nesteidzas sodīt melīgas informācijas izplatītājus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ārsta Jevgēnija Ņikiforenko lieta izgaismojusi nopietnu problēmu – sertifikātus ieguvuši ārsti tos nezaudē pat pie acīmredzamiem ētikas pārkāpumiem. LTV raidījums “De facto” noskaidroja, ka pēdējos 10 gados sertifikāti anulēti tikai trim ārstiem.

ĪSUMĀ:

  • Par seksuālu uzmākšanos vainotā imunologa Ņikiforenko gadījums aktualizējis jautājumu par to, vai Latvijas Ārstu biedrība, piešķirot sertifikātus, pārvērtē ārstu atbilstību.
  • Pēdējo 10 gadu laikā LĀB ir anulējusi sertifikātus tikai trim ārstiem.
  • Biedrība nesteidzas vērsties pret ārstiem, kas izplata maldinošu informāciju par Covid-19 pandēmiju.
  • LĀB savulaik iesniegusi priekšlikumus, kā atvieglot sertifikātu atņemšanas procedūru, bet grozījumi iestrēguši Veselības ministrijā.

Kā raidījumam minēja Latvijas Ārstu biedrība (LĀB), 2021. gadā ir anulēts viens sertifikāts, jo ārsts melojis sertifikācijas padomei un profesionālās darbības pārskats neatbilda kritērijiem.

“2014. gadā, pamatojoties uz tiesas nolēmumu, uz tiesas noteikto termiņu tika apturēta vienai ārstniecības personai izsniegto trīs sertifikātu darbība. 2013. gadā, pamatojoties uz pašas ārstniecības personas iesniegumu, tika anulēts šai ārstniecības personai izsniegtais sertifikāts,”  raidījumu informēja LĀB Sabiedrisko attiecību vadītāja Evija Ansonska.

Biedrība gaida iesniegumu

Veselības inspekcija pērn izskatīja imunologa Jevgēnija Ņikiforenko pacientes sūdzību un secināja, ka ārsts pārkāpis likumu – bez sievietes piekrišanas viņš pārbaudījis viņas limfmezglus. Pati sieviete stāsta, ka ārsts bez brīdinājuma iebāzis roku viņas apakšbiksēs un nav reaģējis uz lūgumu pārtraukt.

Likums paredz – ja ārsts ir būtiski pārkāpis likumu un ētikas normas, viņam var atņemt sertifikātu. Lai arī agrāk LĀB solīja rīkoties, ja vien tai būs pierādījumi, tagad tā turpina klusēt. Valdes loceklis Viesturs Boka uzskata, ka no Veselības inspekcijas jāgaida iesniegums. Pati pieprasīt informāciju no inspekcijas biedrība neplāno.

“Es neredzu pašlaik vajadzību ļoti saspringtā situācijā, ļoti sasteigtiem lēmumiem, skriet notikumiem pa priekšu, analizēt šos notikumus, teiksim, masu medijos vai dažādās intervijās,” pavēstīja Boka.

“Pirmais pasaules karš sākās, kad Austrijas erchercogu Ferdinandu nogalināja, tas bija kā iegansts. Un jautājums, vai šis gadījums pašlaik nav kā iegansts, lai ļoti agresīvi sāktu pētīt vai pat uzbrukt organizācijām, kas ir atbildīgas par ārstniecisko darbu Latvijā,” prāto Boka.

Organizācijas advokāte uzskata, ka ārstu biedrība nevar lemt par Ņikiforenko sertifikāta anulēšanu, jo viņa lietu no jauna skata Valsts policija.

Meli un puspatiesības par Covid-19

Ņikiforenko gadījums aktualizējis jautājumu par to, vai, piešķirot sertifikātus, Latvijas Ārstu biedrība pārvērtē ārstu atbilstību. Īpaši aktuāli tas ir pandēmijas laikā. Piemēram, pediatrs un homeopāts Edgars Mednis aktīvi un regulāri izplata melus un puspatiesības par Covid-19 pandēmiju un vakcināciju.

“Mēs visi zinām, kas ir pretparazītu līdzeklis ivermektīns, un viņš strādā,” teicis Mednis.

Ivermektīnu kā zāles pret kovidu bieži piesauc vakcinācijas pretnieki. Taču tas ir dzīvniekiem domāts medikamets, tā iedarbība uz Covid-19 slimības gaitu nav pierādīta. Sarunā ar Latvijas Televīziju Mednis atzīst, ka saviem pacientiem iesaka lietot ivermektīnu un atrunā viņus no vakcinācijas.

“Vai pieļaujat, ka ir cilvēki, kas klausījās jūsu ieteikumos, neaizgāja vakcinēties un zaudēja savu dzīvību kovidam?” Mednim vaicā LTV žurnāliste Olga Dragiļeva.

“Ziniet… tā ir provokācija. Uz šo jautājumu es neatbildēšu.”

Atšķirīgs viedoklis nav sodāms

LĀB ir tiesības vērtēt to, vai ārsta paziņojumi atbilst ētikas kodeksam. Taču Ētikas komisijas vadītājs Pēteris Apinis, kurš vairākkārt viesojies Medņa filmētajā interneta raidījumā, ārsta izteikumus neplāno izskatīt.

“Ētikas komisija nenozīmē, ka man jāuzspiež visiem viedokļi. Ētikas komisija bieži vien nozīmē, ka mēs domājam. Tas, ka cilvēki var domāt atšķirīgi, nav sodāms,” uzskata Apinis.

Pirms vairākiem mēnešiem Ētikas komisija saņēma iesniegumu par citu vakcīnskeptiķi – imunologu Lauri Līcīti.

“Kādreiz pie manis pēc vakcinācijas atnāca paciente un stāstīja, ka viņas draudzenes uztaisīja eksperimentu, un magnēts turējās pie rokas…” stāstījis Līcītis.

Apinis skaidro, ka šajā gadījumā konstatēti ētikas pārkāpumi un informācija nodota arodtiesai. Tā var lemt par sertifikātu anulēšanu. Pie jautājuma strādājot arī imunologu asociācija. Taču informēt sabiedrību par to, ka Līcītis izplata dezinformāciju, Apinis nevēlas.

Ar tējas sēni pret visām kaitēm

Publiski Apinis nav gatavs kritizēt arī paša veidotā raidījuma viešņu ārsti Guntu Vīleri. Viņa nesen atgriezusies no ASV un sākusi strādāt Jūras medicīnas centrā. Tā mājaslapa Vīleri piesaka kā reanimatologu, neatliekamās medicīnas ārsti un internisti, lai arī sertifikāts viņai ir tikai internista profesijā. Partijas “Latvija pirmajā vietā” video Vīlere iesaka nevakcinēties pret Covid-19.

“Veseliem, aktīviem, darbojošiem cilvēkiem nekādas vajadzības pēc tās vakcīnas nav, jo galu galā dabīgie līdzekļi kā tējas sēne ir 80% efektīga pret saslimšanām. Pierādīts zinātniski. Pirmie dati bija jau 2003. gadā, pret herpes vīrusu, tad pret AIDS, Covid tāds pats vīruss vien ir. Katru dienu lieku izdzert glāzi tējas sēnes…” prātoja Vīlere.

“De facto” palūdza Vīlerei atsauces uz pētījumiem, kas pamatotu intervijā pausto, taču viņas atsūtītajos materiālos LTV neatrada pierādījumus. Ārstu biedrības valdes loceklis Boka uzskata, ka ārsti par dezinformāciju nav jāsoda. Tikai gadījumā, ja ar iesniegumu vērsīsies kāds pacients un pierādīs – ievērojis ārsta ieteikumus un no tā cietis.

“Jo par izteicienu vien… Jautājums, cik mēs no demokrātijas virzāmies uz autoritāru cenzūru,” raizējas Boka.

Nesen sadarbību ar Ārstu biedrību pārtrauca Jauno ārstu asociācija. Tās vadītājs Artūrs Šilovs uzskata – pārprastā koleģialitāte liek ārstu sabiedrībai klusēt.

“Izskatās, ka ārsts, kurš dabūjis sertifikātu, nekādā veidā nevar to zaudēt un jūtas aizsargāts no visām pusēm.

Vai drīzāk ļoti visvarens, jo tā birokrātiskā sistēma... Tā vienkārši neparedz, ka varētu sodīt kādu ārstu, kurš lasa lekcijas par to, kā ārstēt vēzi ar homeopātiskiem līdzekļiem, tā sistēma to neparedz. Šķiet, ka ārsti to ļoti labi apzinās."

Grozījumi iestrēguši Veselības ministrijā

Pēdējo 10 gadu laikā LĀB ir anulējusi sertifikātus tikai trim ārstiem. Turklāt vienā gadījumā tas bija tiesas lēmums, vēl vienā – lūdza pats ārsts. Pati Ārstu biedrība uzskata, ka tās rokas ir sasietas. Lai sertifikātus anulētu, būtu jākonstatē likuma un ētikas pārkāpumi.

Biedrības juristi to nolasa burtiski – vajag konstatēt abu tipu pārkāpumus vienam ārstam. Var noprast, ka tas ir teju neiespējami. Taču neatkarīgi juristi uzskata, ka tā ir pārāk šaura interpretācija un biedrība jau tagad var sodīt ārstus.

“Nu tad, lūdzu, sanākam visi kopā, nevis diskutējam publiski, bet produktīvi, pragmatiski, ar mērķi saprast, kāds ir regulējums. Paskatīsimies, kāds regulējums ir ārzemēs, kāpēc Lielbritānijā drīkst katru gadu par dažādiem pārkāpumiem atņemt sertifikātu,” spriež Šilovs.

Pirms diviem gadiem LĀB iesniegusi Veselības ministrijai idejas, kā mainīt likumu, lai sertifikātu atņemšana būtu vieglāka. Grozījumi iestrēguši ministrijā. Tur šo skaidro ar pandēmijas laiku – ierēdņiem pietrūcis laika. Taču neviens no “De facto” intevētiem Ārstu biedrības valdes locekļiem nav mēģinājis lobēt.

“Šis jautājums prioritāšu skaitā nebija pašā augšā,” atzīst Boka.

Raidījumam “De facto” kļuvis zināms, ka Veselības inspekcija pret ārsti Guntu Vīleri ir sākusi pārbaudes lietu. Vīlere jau sniegusi paskaidrojumus, un inspekcijas lēmums gaidāms pirmdien.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti