Latvijas armijai – 95 gadadiena

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Tieši pirms 95 gadiem – 1919. gada 10. jūlijā - tiek izdota pirmā pavēle Latvijas armijai un bruņotie spēki iegūst vienotu struktūru. Tāpēc šo dienu var uzskatīt par Latvijas armijas dzimšanas dienu.

„10.jūlijs ir diena, kad izdota pavēle Nr.1 Latvijas armijai, ar kuru pagaidu valdības ieceltais armijas  virspavēlnieks ģenerālis Dāvids Sīmansons paziņo par savu stāšanos Latvijas armijas virspavēlnieka amatā (..)

Armija Latvijā veidojās atbrīvošanas cīņu laikā jau no 1918. gada novembra beigām, decembra sākuma. 10. jūlijs ir viens no tādiem atskaites  punktiem, kad no atsevišķām brigādēm, bataljoniem.. kas satikušies Rīgā, ejot šo atbrīvošanas ceļu, un ir izveidota vienota Latvijas armija un Latvijas armijai iecelts vienots virspavēlnieks,” norāda Kara muzeja Starpkaru vēstures nodaļas vadītāja Barba Ekmane.

Paši pirmie karavīri bija brīvprātīgie, kuri pēc valsts proklamēšanas atsaucās pagaidu valdības un sabiedriskās organizācijas “Latvju kareivju nacionālā savienība” aicinājumam apvienoties latviešu rotās. Armijas kodolu veidoja divi  bataljoni. Pulkveža Oskara Kalpaka bataljons Kurzemē, kas vēlāk pārtapa par pulkveža Jāņa Baloža brigādi, un Ziemeļlatvijas brigāde, kuru komandēja kapteinis Jorģis Zemitāns, un tās pamatu veidoja Igaunijas latviešu rotas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti