Dienas ziņas

Uzsver nepieciešamību aktivizēt kapitāla tirgu

Dienas ziņas

Saeima aicina uz visaptverošu Krievijas izolāciju

Latvijas armija saņem jaunos "Black Hawk" helikopterus

Latvijas armija saņem jaunos «Black Hawk» helikopterus

Latvijas armijas gaisa spēku bāzi tagad papildina divi jauni "Black Hawk" helikopteri. Šogad plānots, ka Nacionālo bruņotie spēki (NBS) saņems vēl divus šādus lidaparātus. Svinīgajā nodošanas ceremonijā NBS komandieris Leonīds Kalniņš sacīja, ka šis ir tikai sākums gaisa spēku stiprināšanā.

Jauno "Black Hawk" helikopteru pamatuzdevums būs aizstāt līdz šim izmantotos padomju laikā ražotos Mi-17 un Mi-2 lidaparātus. Piloti gan saka – lai gan pamatuzdevumi līdzīgi, jauno pret veco ir grūti salīdzināt.

"Gandrīz kā diena pret nakti. Gan veiktspējā, gan galvenais uzsvars uz drošību, kas ir daudz, daudz lielāka ne tikai pilotiem, bet arī pasažieriem. Mēs to varam pārveidot atkarībā no uzdevuma nepieciešamības," pastāstīja NBS gaisa spēku pilots Jānis Ķēniņš.

Ar helikopteriem ikdienā nodrošinās cilvēku meklēšanu un glābšanu. Ātri pielāgojams arī sauszemes spēku atbalstam, un nepieciešamības gadījumā tā sānos var uzmontēt arī ložmetējus.

"Pašlaik mēs neliekam, bet iespējas tādas ir. Tas nav uzbrukuma helikopters, tam ir citas klases helikopteri. Šis ir vairāk aizmugures helikopters, kurš veiktu cietušo pārvadāšanu, munīcijas piegādi sarežģītos apstākļos, zemi taktiski lidojumi. Kaut kādās konkrētās situācijās tas spēj pat pats sevi vadīt, ja ir tāda nepieciešamība. Viena no sarežģītākajām darbībām helikopteriem ir noturēties vienā vietā. Tad ar šo pie normāliem apstākļiem tas pats to varētu izdarīt," zināja stāstīt Ķēniņš.

Pašlaik helikopters pielāgots tieši šā brīža vajadzībām. "Papildu degvielas bāka mums dod stundu, pusotru lidojuma laika. Latvijā tā nav problēma aizlidot līdz vienam galam un atlidot atpakaļ. Tā nav problēma. Tad varam arī mierīgi lidot bez papildu bākas," pastāstīja pilots.

Četri "Black Hawk" helikopteri gan nav lēti. Kopējā cena ir aptuveni 175 miljoni eiro.

Nacionālo bruņoto spēku komandieris norādīja, ka tieši šis modelis ir vispiemērotākais Latvijas vajadzībām. "Šis ir tikai pirmais solis. Gaisa spēkiem pie šādas infrastruktūras un tādiem mērķiem, un absolūtās nepieciešamības, ko rāda pasaule, mēs noteikti neapstāsimies," sacīja Kalniņš.

Vēl pirms lidaparātu saņemšanas piloti apmācīti Amerikas Savienotajās Valstīs. Tagad vēl aptuveni gadu apmācības turpināsies Latvijā, lai Latvijas gaisa spēku piloti iegūtu nepieciešamo lidojumu stundu skaitu un prasmes to vadīt tieši Latvijas apstākļos. Apmācītas tiks 12 apkalpes, katrā – 3 cilvēki.

"Tā ir tagad ļoti prestiža lieta gaisa spēkos. Es aicinātu Latvijas iedzīvotājus, jauniešus izmantot iespēju, kuri grib, vēlētos kļūt par lidotājiem, pieteikties gaisa spēkiem un lidot ar šo skaisto gaisa kuģi," sacīja NBS Gaisa spēku komandieris, pulkvedis Viesturs Masulis.

Līdz šim izmantotie Mi-17 un Mi-2 ir darba kārtībā, bet gaisa spēkiem sen pienācis laiks atjaunot floti, pauda komandieris. Līdz šim izmantotie lidaparāti jau nodoti Ukrainas gaisa spēkiem.

KONTEKSTS:

Latvija 2018. gadā parakstīja līgumu ar ASV par četru "Black Hawk" helikopteru iegādi aptuveni 175 miljonu eiro vērtībā. ASV līdzfinansējums veido 15,5 miljonus ASV dolāru. 

Nacionālie bruņotie spēki (NBS) jau saņēmuši pirmos divus militāros helikopterus "Black Hawk". Jaunos helikopterus izmantos ne vien militārajām vajadzībām, bet arī glābšanas darbos un cita veida operācijās. 

Tikmēr Latvijas Gaisa spēkiem iegādātas divas jaunas pašmājās ražotas apmācībām paredzētas lidmašīnas "Tarragon". Gaisa spēku rīcībā šie ir pirmie gaisa kuģi, kuri tiks izmantoti pilotu un apkalpes apmācībām, kā arī kvalifikācijas uzturēšanai un operacionālo uzdevumu nodrošināšanai. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti