De Facto

Kā jaunās koronovīrusa mutācijas atsauksies uz vakcināciju?

De Facto

Ieskats 11. aprīļa "De Facto" tematos

Latviju aicina no Atveseļošanās naudas vairāk tērēt sociālajiem izaicinājumiem

Latvijai no Atveseļošanas fonda liek vairāk tērēt sociālo izaicinājumu risināšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvija šobrīd veic saskaņošanas procedūru, lai tiktu pie vairāk nekā pusotra miljarda eiro no Eiropas Komisijas (EK) Atveseļošanas plāna naudas. Šajos tēriņos uzsvars jāliek pārejai uz zaļu un digitālu ekonomiku, kā arī jāmazina Covid-19 izraisītās krīzes sociālā un ekonomiskā ietekme. Taču Latvijai saskaņošanas process nav bijis sekmīgs un lielākā daļa no Latvijas piedāvājuma, kam tērēt naudu, tika izbrāķēta. 

No visām sešām komponentēm, kurās kopumā bija ap 20 sadaļu, EK eksperti bez iebildēm pieņēma tikai trīs punktus – par 5G infrastruktūras attīstīšanu, īres mājokļu attīstīšanu un apmācības tiesu sistēmā, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums “De facto”.

Nevienlīdzības mazināšanas pasākumos komisijas eksperti prasīja vairāk tērēt tieši sociālo izaicinājumu risināšanai. Tiesa gan,

tas nenozīmē, ka Latvijas politiķi pārskatīs plānotos izdevumus ceļu remontiem vai pašvaldību industriālo parku būvēšanai, bet gan paredzēts palielināt kopējo pieprasījumu no Atveseļošanas fonda,

un līdz ar to palielināt arī plānotos izdevumus sociālās nevienlīdzības mazināšanai. 

Šobrīd Latvijas atveseļošanas plānam ir sešas lielas daļas, kas ietver tādu jautājumu risināšanu kā klimata pārmaiņas (37% no visa, aptuveni 610,5 miljoni eiro), digitālā transformācija (20% jeb 330 miljoni), nevienlīdzības mazināšana (20% jeb 330 miljoni eiro), veselības aprūpe (11% jeb 181 miljons), ekonomikas pārveide un produktivitātes celšana (10% jeb 165 miljoni) un likuma varas stiprināšana (2% jeb 33 miljoni).

Pārpildīti pansionāti, šaurība un garas rindas pat uz aprūpes centriem ar ne pārāk labiem apstākļiem. Nabadzības risks cilvēkiem ar invaliditāti – teju divreiz augstāks nekā vidēji Eiropā. Šīs ir tikai dažas no problēmām, kuras Latvija vēlas risināt, izmantojot naudu no Eiropas Atveseļošanas plāna.

Sākotnēji sociālajiem jautājumiem tika ieplānoti ap 70 miljoniem eiro, kas ir pavisam neliela daļa no Nevienlīdzības mazināšanas sadaļai kopumā atvēlētajiem 330 miljoniem eiro. EK pret šādu dalījumu iebildusi.

“Šobrīd par nevienlīdzības sadaļu galvenais komentārs ir par iekšējām proporcijām šajā konkrētajā komponentē. Eiropas Komisija gribētu redzēt lielāku sadaļu tieši sociālo pakalpojumu sniegšanas atbalsta investīcijām,” norādīja Finanšu ministra padomnieks Ints Dālderis (''Jaunā Vienotība'').

Nevienlīdzības mazināšanas sadaļā 102 miljoni plānoti autoceļiem, 82 miljoni pašvaldībām industriālo parku attīstīšanai, 42 miljoni – īres mājokļu būvniecībai.

Šiem pasākumiem kā pamatojums kalpojusi administratīvi teritoriālā reforma. Savukārt sociālo un izglītības jautājumu risināšanai kopumā ir 102 miljoni.

“Mūsuprāt, šī Eiropas finansējuma ieguldīšanu tieši industriālos parkos un ceļa izbūvei būs grūti piesaistīt tieši pie nevienlīdzības mazināšanas un tīri ar datiem un faktiem pamatot, kā tieši, piemēram, autoceļu izbūve mazinās nevienlīdzību sabiedrībā. Tas būtu diezgan sarežģīti un grūti izdarāms, pretēji, piemēram, ar jaunu pansionātu izbūvi senioriem, kur cilvēki gaida rindās un tamlīdzīgi,” sacīja Labklājības ministrijas (LM) parlamentārais sekretārs Krišs Lipšāns.

Visiem izdevumiem no Atveseļošanas plāna naudas ir jābūt pamatotiem ar reformām. Un šāda pamatojuma trūkums ir tas, par ko Eiropas eksperti visvairāk iebilduši. Latvija mēģina pierādīt jau piesaukto reformu nozīmīgumu. Paredzēts, ka tiks sniegti papildu skaidrojumi un augstāka projektu detalizācijas pakāpe, taču pēc būtības naudas izlietojuma virzieni tiks mainīti maz. 

Dālderis skaidroja: “Eiropas Komisija vēlas ļoti ambiciozas mūsu reformu un arī sasniedzamo rādītāju mērķus.

Mēs savukārt ejam ar tādiem, ko mēs varam izpildīt, apmēram piedāvājam tādus, ko mēs tiešām zinām, ka mēs varēsim izpildīt.  

Un tad arī mums, acīmredzot, tas rezultāts galu galā būs kaut kur pa vidu, jo abas puses grib izspiest sev labvēlīgākos iespējamos rezultātus.”

Gatavojot uzlaboto plānu atveseļošanas naudas saņemšanai, LM cer teju dubultot summu sociālo izaicinājumu risināšanai no 70 līdz 134 miljoniem eiro. Turklāt tai jāatsakās no ieguldījumiem esošajos pansionātos par labu jaunu, ģimeniskai videi pietuvinātu aprūpes centru veidošanai. Papildu nauda tiktu arī vides pieejamības uzlabošanai.

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM), pamatojoties uz novadu reformu, piedāvāja pārskatīt vidusskolu tīklu. Piemēram, lai novadu centros vidusskolā būtu vismaz 90 skolēnu (10.–12.klasēs). Un 30 miljoni būtu šo vidusskolu atjaunošanai un mācību vides uzlabošanai. Taču pēc ekspertu iebildumiem, arī šeit sākotnējos plānus pārskatīs.

IZM parlamentārais sekretārs Reinis Znotiņš atklāja: “Viens no variantiem, ko mēs domājām, arī vispār domājot par šo atjaunošanās noturības mehānismu, bija tieši skolu vadību, izglītību, direktora mācību pārziņi un vadības komandas izglītība, lai spētu efektīvāk un organizēt šo skolas darbu, motivēt savus skolotājus un sasniegt labākus rezultātus.”

Sākotnēji gan visas nozares bija iesniegušas pieteikumus par ievērojami lielākām summām. Nosacītais rāmis – kurš uz cik var pretendēt, sadalīts politiski. Uz jautājumu, vai pirmais lielais naudas sadalījums starp resoriem bija tāda politiska vienošanās starp koalīcijas partneriem, Znoriņš atbildēja apstiprinoši.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra padomnieks Madars Lasmanis (“Latvijas attīstībai”) apgalvoja, ka

autoceļi mazinās nevienlīdzību starp dažādu reģionu iedzīvotājiem, tāpat kā industriālie parki. Tie palīdzēs izveidot labi apmaksātas darbavietas ārpus Rīgas.

No atbalsta industriālajam parkam Pierīgā viņi jau atteikušies. Būšot pa vienam katrā reģionā – Kurzemē, Zemgalē, Latgalē un Vidzemē. Lasmaņa nosauktie piemēri liecina, ka, ļoti iespējams, fonda nauda nevienlīdzības mazināšanai aizietu jau uz labāk attīstītajiem reģionu centriem, piemēram, Valmieru un Liepāju. Ministrija savu daļu par labu citām pozīcijām nav gatava mazināt.

“To piedāvājumu proporciju gan ceļiem, gan labklājībai – mēs šo proporciju šinī brīdī negatavojamies mainīt, un mēs šobrīd nodarbojamies ar savas pozīcijas stiprināšanu un pamatošanu Eiropas Komisijā (..) Mēs jau uzskatām, ka esam ceļus saskaņojuši, jo būtībā viņi [Eiropas Komisija] daudz sīkāk gribēja zināt, kādā veidā šī administratīvi teritoriālā reforma ietekmēs reģionālo nevienlīdzību, kā tas mainīsies, kā šie administratīvie jaunie centri spēs nodrošināt vēl augstāku attīstības tendenci novados,” sacīja Lasmanis.

Visticamāk, lai atvēlētu papildu naudu sociālajiem risinājumiem, Latvija paplašinās pieprasījumu Eiropas Atveseļošanas fondam no 1,65 miljardiem līdz 1,8 miljardiem, norādīja Dālderis. 

Savukārt Lipšāns atzīmēja, ka “šobrīd notiek politiskās diskusijas tieši par šo konkrēto jautājumu. Es pieņemu, ka atbilde varētu precīzāk tikt sniegta nākamās nedēļas laikā, jo tad arī plānojas, ja nemaldos, pirmdien tādas plašākas politiskas diskusijas, ko tad mēs darām šajos jautājumos, lai mēs kā valsts finalizētu šo stāstu un varētu sniegt atkal saskaņošanai EK šo plānu”.

Latvija no EK puses izteiktos iebildumus rakstiskā formā vēl nav saņēmusi. Jau pēc pirmajām sarunām sākās konsultācijas gan ar ministrijām, gan nevalstiskām organizācijām, kā plānu uzlabot. 

“Tas pēdējo mēnešu apspriešanas process lielākoties ir koncentrēts ap to, kā Eiropas Komisijai iestāstīt, ka tās iniciatīvas, kuras kāds atlasīja vēl pagājušā gada rudenī, ir daļa no lielākajiem reformu procesiem un labāku par šiem virzieniem neviens neko izdomāt nemaz nespētu,” tā sacīja “Providus” pētniece Iveta Kažoka, kura sekojusi līdzi šim procesam. 

Grupā, kas strādā ar Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna projektu, darbojas pa pārstāvim no katras koalīcijā esošās politiskās partijas, pieaicinot arī pārstāvjus no ministrijām vai dažādu jomu ekspertus. 

Līdz aprīļa beigām Latvija cer pārstrādāt savas ieceres un apstiprināt jaunu plānu.

KONTEKSTS:

Lai novērstu Covid-19 pandēmijas radīto kaitējumu ES ekonomikai un stimulētu tās atgūšanos, Eiropas Komisija 2020. gada maijā ierosināja ieviest vērienīgu Eiropas atveseļošanas plānu. 

Finansējums Atveseļošanas un noturības mehānismā pieejams laika periodam līdz 2026. gada vidum. Pēc FM aplēsēm, Latvijas aploksnes garantētā ES finansējuma daļa būtu aptuveni 1,65 miljardi eiro un mainīgā daļa aptuveni 0,36 miljardi eiro. Papildus Latvijai indikatīvi būtu pieejami aizdevumi vēl 2,48 miljardu eiro apmērā.

Latvija šā gada 9. februārī iesniedza izskatīšanai EK Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna projektu. Atveseļošanas un noturības mehānisma līdzekļi Latvijai varētu būt pieejami šā gada otrajā pusē. Tikmēr Latvijas valdības sociālie un sadarbības partneri kritizējuši, ka uz EK nosūtīts nekvalitatīvs Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna projekts. Finanšu ministrija atzina, ka šis plāns būs pamatīgi jāpapildina.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti