Sadaļas Sadaļas

Latvijai ierobežotas iespējas starptautiskai apmaiņai ar orgāniem transplantācijām

Orgānu transplantācijas jomā ir vairāki starptautiskie tīkli. Valstis, kas iestājušās šajos tīklos, daudz operatīvāk un atvieglotākā ceļā var izsniegt un saņemt transplantējamos orgānus. Pērn vienam no starptautiskajiem tīkliem pievienojās Igaunija, un tagad Latvija un Lietuva palikušas bez trešā partnera. Abas valstis nav arī nevienā starptautiskajā transplantāciju tīklā, tādēļ iespējas starptautiskai apmaiņai ar transplantējamiem orgāniem ir ierobežotas.

Latvijai ierobežotas iespējas starptautiskai apmaiņai ar orgāniem transplantācijāmKristaps Feldmanis

Aizvadītajā gadā Skandināvijas transplantācijas tīkla „Scandiatransplant” dalībvalstīm pievienojās Latvijas ziemeļu kaimiņvalsts Igaunija. Šīs valstis savā starpā veiksmīgi un operatīvi starptautiski var izsniegt un pieņemt transplantējamus orgānus. Līdzīgs tīkls ir, piemēram, „Euro transplant”, kas apvieno “Benelux” valstis, Vāciju, Austriju, kā arī Slovēniju, Ungāriju un Horvātiju.

Savukārt Latvija un Lietuva nepieder nevienam no starptautiskajiem orgānu transplantāciju tīkliem. Tas gan nenozīmē, ka orgānus no citām valstīm nevaram saņemt vispār, tomēr tas ierobežo starptautiskas transplantējamo orgānu apmaiņas iespējas.

Visas trīs Baltijas valstis 2013. gadā pārskatīja sadarbības deklarāciju orgānu transplantācijas jomā.

Tomēr kopš pagājušā gada sadarbība ar Igauniju vairs nav iespējama.

“Kopumā sadarbība kopš 2013. gada ir bijusi veiksmīga, taču, kopš Igaunija ir iestājusies starptautiskā organizācijā „Scandiatransplant”, ar Igauniju orgānu apmaiņa nav iespējama, jo šis organizācijas darbības nosacījumi paredz, ka orgānu apmaiņa var notikt tikai caur minēto organizāciju. Līdz 2017. gadam šī sadarbība bija veiksmīga,” skaidro Veselības ministrijas Eiropas lietu un starptautiskās sadarbības departamenta direktore Līga Timša.

Tātad līdz ar Igaunijas iestāšanos organizācijā sadarbība ar to ir apstājusies. Timša gan stāsta, ka nākotnē paredzēts attīstīt dzīvo donoru orgānu apmaiņu, jo šajā gadījumā tajā var iesaistīties arī Igaunija.

Latvijas Transplantācijas centra vadītājs Jānis Juršinskis norāda, ka

Latvijas centieni iestāties „Scandiatransplant” ir bijuši, taču nesekmīgi.

Pašlaik orgānu transplantācijas jomā sadarbojamies tikai ar lietuviešiem un no „Eirotransplant” saņemam orgānus, kuriem neatrod atbilstošus tīkla dalībvalstīs. “1995. gadā vai 1996. gadā bija „Scandiatransplant” šeit, viņu kongress notika Latvijā. Bet toreiz viņi teica – jūs pagaidām vienojaties savā starpā un strādājat trīs valstis kopā. Ņemot vērā, ka sadarbība bija diezgan ierobežota, efektivitāte varēja būt lielāka, igauņi gribēja vairāk un viņi iesaistījās tajā „Scandiatransplant” sadarbībā,” stāsta Juršinskis.

Veselības ministrijas ārstniecības kvalitātes nodaļas vadītāja Sanita Janka skaidro, ka

līdz šim pievienoties kādam no starptautiskajiem tīkliem traucējusi nespēja izpildīt prasības.

“Jāattīsta un jāsertificē transplantācijas laboratorija, lai tā būtu atbilstīgiem standartiem un varētu veikt gan donoru, gan recipientu izmeklēšanu. Arī apmācība transplantoloģijā būtu jānodrošina – gan rezidentūra, gan arī apmācības kursiem būtu jābūt saskaņā ar pārējo standartiem,” stāsta Janka.

Tomēr Latvija ir spērusi soļus, lai aktīvāk iesaistītos starptautiskā orgānu donoru sistēmā. Gandrīz jau esot pabeigts process, lai pievienotos FOEDUS platformai, kas ir Eiropas orgānu apmaiņas sistēma. Tā ļaus notikt orgānu apmaiņai akūtās transplantācijas pacientiem un lokāli, proti, konkrētajā valstī neizmantojamajiem orgāniem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt