Latvija vērtē, vai atteikties no Covid-19 vakcīnām 

Latvija vērtē, vai atteikties no Covid-19  vakcīnām, kuras ar noslēgtajiem līgumiem paredzētas iegādāt nākotnē.

Covid-19 saslimstībai un pandēmijai mainoties, vakcīnas tiek ieteiktas vairs tikai prioritārajām grupām – senioriem un cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām. 

Taču noslēgtie līgumi Latvijai paredz iegādāties vakcīnas par nepilniem 60 miljoniem eiro, kaut gan tik daudz vakcīnu vairs nav nepieciešams.

Veselības ministre Līga Meņģelsone (deleģēta no "Apvienotā saraksta") norādīja, ka pašlaik Latvijā tiek veikti aprēķini, lai saprastu, kas ir izdevīgāk – lauzt līgumu vai pirkt vakcīnas. 

Taču šī nav tikai Latvijas problēma. Iespēju, kā lauzt līgumus vai mainīt to nosacījumus, risina Eiropas Komisijas līmenī. 

"Šobrīd burtiski pa diennaktīm notiek šīs sarunas, un mēs, protams, un mūsu speciālisti tiek informēti par šīm sarunām, kā tas notiek, jo tas notiek Eiropas Komisijas līmenī, komisāra līmenī, ar "Pfizer". Katrā gadījumā pirmais panākums ir tāds, ka tās ir atliktas [pirkt] četru gadu garumā, tas ir viens; otrs ir apjoms un trešais ir cena. Vai tas izdosies tieši tādā apjomā, tas ir šīs šībrīža jautājums," atzīmēja Meņģelsone.

Ministre norādīja, ka pašlaik riska grupām vajadzīgi 300 tūkstoši vakcīnu.

KONTEKSTS:

Kopš 2020. gada pavasara Latvija līdz ar citām Eiropas valstīm piedzīvoja vairākus Covid-19 uzliesmojumus.

2021. gada nogalē bažas sāka radīt vīrusa omikrona paveida izplatība, un vēlāk tika piedzīvots būtisks saslimstības vilnis. Situācijai uzlabojoties, no 2022. gada aprīļa tika atcelta lielākā daļa Covid-19 epidemioloģiskās drošības pasākumu. Latvijā Covid-19 saslimstības zemākais punkts bija 2022. gada jūnija sākumā, bet pēc tam novēroti regulāru saslimstības pieaugumi un samazinājumi.

2020. gada jūnijā Eiropas Komisija saņēma pilnvaras risināt sarunas visas Eiropas Savienības (ES) vārdā par tā dēvētajiem avansa pirkuma līgumiem ar farmācijas uzņēmumiem – par pretkovida vakcīnu izstrādi. Sākot no 2021. gada nogales ar vairākām firmām – "Astra Zeneca", "Novavax", "Pfizer", "Moderna", "Janssen" un citām – cits pēc cita tika noslēgti arī desmitiem miljardus eiro vērti līgumi.

Latvijas Televīzijas raidījums "De facto" ziņoja, ka līdz 2022. gada decembra vidum Latvija bija ziedojusi jau aptuveni divarpus miljonus vakcīnu pret Covid-19 22 miljonu eiro vērtībā.

2022. gada izskaņā Covid-19 saslimstība turpināja samazināties, bet pieauga citas augšējo elpceļu saslimšanas. Latvijā tika izsludināts gripas epidēmijas sākums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti