Panorāma

Siguldas novadā ilgu laiku piesārņo upi

Panorāma

Panorāma

Latvija negrib iepirkt liekas Covid-19 vakcīnas; līgumi to neļauj

Latvija vēlas neiepirkt liekas Covid-19 vakcīnas; līgumi to neļauj

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Mazinoties vakcinācijas pret Covid-19 aktivitātei, visa Eiropa saskārusies ar jautājumu – ko darīt ar vakcīnu pārpalikumiem. Eiropas Komisijas un vakcīnu ražotāju noslēgtie līgumi neļauj bez sankcijām samazināt pasūtīto vakcīnu apjomu. Latvija aicinājusi Eiropas Komisiju pastiprināt spiedienu uz vakcīnu ražotājiem.

Šim gadam Latvija bija ieplānojusi iegādāties mazliet vairāk par miljonu kopumā četru veidu kovida vakcīnu, bet nākamgad ieplānoto vakcīnu skaits ir vēl lielāks. Tiesa, ar to izlietojumu  nesokas tik raiti. Līdz šim Latvija jau 2,5 miljonus vakcīnu ziedojusi. Lai nebūtu jānopērk visas rezervētās vakcīnas, kuras nebūs iespējams izlietot, veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") sarakstē ar Eiropas Komisiju aicinājis pastiprināt spiedienu uz vakcīnu ražotājiem, lai vienotos par elastīgākiem noteikumiem, kas ļautu bez sankcijām atteikties no vakcīnu piegādes atkarībā no epidemioloģiskās situācijas.

Eiropas Komisijai vēstules sūtījuši gan Baltijas valstu ministri kopā, gan pievienojušies vēl citu Eiropas valstu lūgumam rīkoties. Ne veselības ministrs, ne ministrijas pārstāvji klātienē šo nekomentēja, atbildi atsūtot rakstiski. Viņi norādīja, ka pašlaik viens no mērķiem ir: 

"Nepieļaut, ka ražotājs nevajadzīgās vakcīnas piegādā dalībvalstij (ņemot vērā ierobežoto vakcīnu noliktavu kapacitāti), bet gan panākt, ka ražotājs tur vakcīnas pie sevis, līdz ir panākta vienošanās par dalībvalstīm izdevīgiem līguma grozījumiem vai par šo vakcīnu ziedošanu." 

Tā kā saslimstība ar Covid-19 šobrīd sāk mazināties un arī slimnīcas nav pārslogotas, vakcinācijas kabinetos cilvēku aktivitāte ir mazinājusies. Piemēram, pašlaik, kad pieejamas jaunās – omikrona variantam pielāgotās vakcīnas, iespēju vakcinēties izvēlējušies mazliet vairāk par 33 tūkstošiem iedzīvotāju.

Eiropas slimību profilakses un kontroles centrs gan izsūtījis valstīm norādes un brīdinājumus, ka kovids nav pazudis un ziemas periodā jāgaida nākamais saslimstības vilnis. Visticamāk, ar jauno omikrona apakšpaveidu, kura nosaukums ir BQ1. Tam līdz šim nav novērota smagāka slimības gaita par pašlaik izplatītākajiem vīrusa paveidiem.

"Šī infekciozitāte un izplatība, pēc viņu prognozēm, – uz decembra sākumu, tad tie varētu būt jau 50% noklājums, tad šī apakšpaveida izplatība nākamā gada sākumā tas varētu būt jau 80%. Tā ka, ņemot vērā visus šos faktorus, ir tomēr mums tie, kas vēl nav saņēmuši vakcināciju ar pielāgoto vakcīnu, ir laiks šobrīd arī to darīt," stāstīja Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Ilze Arāja.

Viņa norādīja, ka notekūdeņu monitorings parāda – arī Latvijā ir reģistrēti BQ1 apakšvarianta gadījumi Latvijā.

Epidemiologi īpaši aicina vakcināciju neatlikt riska grupām, konsultējoties ar ģimenes ārstu par labāko intervālu starp iepriekšējām vakcinācijas vai pārslimošanas reizēm. 

KONTEKSTS:

Kopš 2020. gada pavasara Latvija līdz ar citām Eiropas valstīm piedzīvoja vairākus Covid-19 uzliesmojumus.

Pērnā gada nogalē bažas sāka radīt vīrusa omikrona paveida izplatība, un vēlāk piedzīvots būtisks saslimstības vilnis, vienlaikus situācijai slimnīcās saglabājoties stabilai. Situācijai uzlabojoties, no aprīļa atcelta lielākā daļa Covid-19 epidemioloģiskās drošības pasākumu.

Latvijā Covid-19 saslimstības zemākais punkts bija jūnija sākumā, bet pēc Jāņiem atsākās straujāks izplatības pieaugums. To saistīja ar cilvēku uzvedību un vīrusa jauna apakštipa izplatību. Augusta beigās tika ziņots, ka Covid-19 saslimstības pacēlums ir pagājis gan Eiropā, gan Latvijā. Septembra vidū atkal bija vērojams saslimstības pieaugums. Savukārt oktobrī atkal tiek ziņots par saslimstības samazināšanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti