Latvijā vēl neplāno noteikt Covid-19 vakcinācijas sertifikāta derīguma termiņu (precizēts)

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijā pašlaik neplāno noteikt Covid-19 vakcinācijas sertifikāta derīguma termiņu. Tikmēr atsevišķas Eiropas valstis jau to noteikušas. Tas nozīmē, ka atkarībā no personas vakcinācijas kursa pabeigšanas šajās valstīs pēc noteikta laika varētu iebraukt tikai ar negatīvu Covid-19 testu, taču kādu pasākumu vai iekštelpu apmeklējums varētu nebūt iespējams. 

Precizējums

Precizēts Austrijas vakcinācijas pret Covid-19 sertifikāta derīguma termiņš.

Sertifikāts par vakcināciju pret Covid-19 Dānijā, Šveicē, arī Igaunijā derīgs 365 dienas vai vienu gadu pēc vakcinācijas kursa noslēgšanas. Atbilstoši pašreizējai kārtībai Austrijā vakcinācijas sertifikāts derīgs 360 dienas, bet pēc "Janssen" vakcīnas saņemšanas – 270 dienas. Noteikumiem nemainoties, iekļūšana šajās valstīs varētu būt iespējama ar negatīvu Covid-19 testa rezultātu. Taču tas izslēgtu iespējas iekļūt pasākumos, ko rīkotu “zaļajā režīmā” vai ar ieeju tikai cilvēkiem ar derīgu Covid-19 vakcinācijas sertifikātu. 

Imunizācijas valsts padomes vadītāja Dace Zavadska uzskata, ka visām valstīm Eiropā vajadzētu ievērot vienādus noteikumus. Viņa arī uzsvēra, ka pētījumi pašlaik nenorāda uz vajadzību par trešo vakcinācijas pret Covid-19 devu visiem iedzīvotājiem aizsardzībai pret šo slimību, kas varētu mainīt arī vakcinācijas sertifikāta termiņu. 

Latvijā vēl neplāno noteikt Covid-19 vakcinācijas sertifikāta derīguma termiņu
00:00 / 03:42
Lejuplādēt

"Šobrīd joprojām visi efektivitātes pētījumi no ASV un Eiropas Savienības uzrāda 90% un brīžiem pat augstāku līdzšinējā vakcinācijas kursa efektivitāti pret Covid-19 slimības smagu norisi vai nāvi. Es neredzu loģisku pamatu, kāpēc šīs valstis jau pirms kāda brīža noteica [vakcinācijas pret Covid-19] sertifikāta derīguma termiņus. Tas arī nav korekti, jo, ja mums ir vakcīna, kam ir evidence, kāpēc, kad un cik bieži to dodam, tad tas nav ģeogrāfiski atšķirīgi. Principā rekomendācijām par vakcīnu lietošanu visās valstīs būtu jābūt vienādām,” norādīja Zavadska. 

Latvijā un vairumā Eiropas valstu pašlaik Covid-19 vakcinācijas sertifikātam un ar to apliecinošo kvadrātkodu termiņš nav noteikts. Nacionālā veselības dienestā (NVD) Latvijas Radio apliecināja, ka šo nosacījumu mainīt nav plānots.

Apceļojot Eiropu, Šveici noteiktā vakcinācijas sertifikāta ierobežojuma dēļ šovasar neapmeklēja arī nefrologs Kārlis Rācenis. Viņš pirms nepilna gada viens no pirmajiem saņēma vakcīnu pret Covid-19. Arī Rācenis piekrīt, ka pareizāk būtu visā Eiropā izstrādāt vienādu kārtību par vakcinācijas atzīšanas termiņu. Viņš gan ar izpratni uztver atšķirīgu praksi, ko nosakot atsevišķu valstu piesardzība pret Covid-19 saslimstības izplatību kādu laiku pēc vakcinācijas kursa. Šie dati gan vēl nesniedz pilnībā objektīvu ainu, jo pētījumi par vakcīnu ietekmi norit vien apmēram gadu un ik pa brīdim rodas jauni secinājumi.

"Šveice, Austrija un vēl citas valstis izvēlējās piesardzīgo taktiku noteikt [vakcinācijas sertifikāta] termiņu, balstoties uz pirmajiem datiem par imūno atbildi. Taču tas var mainīties. Es nedomāju, ka kādam būs vispareizākā atbilde. Tas, ka mums jārīkojas, balstoties uz zinātniskiem pierādījumiem, ir viennozīmīgi, bet tas, ka taktikas izvēle var būt atšķirīga, ir pieļaujams. Katra valsts jau dara kā grib,” atzīmēja Rācenis.
Arī Briselē vēl gaidāmas sarunas par vienotu pieeju vakcinācijas pret Covid-19 sertifikātiem. Ārlietu ministrijā (ĀM) Latvijas Radio pastāstīja, ka pagājušajā nedēļā Vispārējo lietu padomē bija plānota apspriede, kas neesot noritējusi pilnvērtīgi. 

ĀM runasvīrs Jānis Beķeris sacīja: “Tādas lielas virzības diemžēl nav. Ar mūsu ekspertu rokām esam definējuši, ka Latvija ir ieinteresēta vienotā pieejā, taču šobrīd Eiropas līmenī ir tikai diskusija un sākotnējā domu apmaiņa stadijā bez skaidrības.”

Savukārt visā Eiropā Covid-19 pārslimošanas sertifikāta derīguma termiņš ir 180 dienas no pozitīva testa rezultāta noteikšanas dienas.

Precīza informācija par visu Eiropas valstu nosacījumiem saistībā ar ieceļošanu, tostarp Covid-19 vakcinācijas sertifikātu termiņu, latviešu valodā atrodama gan Ārlietu ministrijas mājaslapā, gan arī vietnē “reopen.europa.eu”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti