Latvijā veiks aptauju par mājsaimniecību finansēm un patēriņu

Šogad Latvija pirmo reizi piedalās eirozonas valstu kopējā projektā "Mājsaimniecību finanšu un patēriņa aptauja". Projekta gaitā Latvijas Banka sadarbībā ar Centrālo statistikas pārvaldi veiks mūsu valsts mājsaimniecību finanšu un patēriņa aptauju.

Aptauja būs harmonizēts pētījums, ko veic visas eirozonas valstis, kā arī Polija un Ungārija. Tas ļauj analizēt situāciju atsevišķās valstīs, visā eirozonā kopumā un saskatīt atšķirības starp valstīm, Latvijas Radio pastāstīja Latvijas Bankas pārstāvis Jānis Lapiņš.

Aptaujā tiks vaicāts par mājsaimniecību galveno mājokli, par citiem nekustamiem īpašumiem, kredītiem, mājsaimniecības uzņēmējdarbības aktivitātēm, arī finanšu ieguldījumiem. Arī par cilvēku nodarbinātību, patēriņu. „Šie jautājumi aptver plašu loku un ļauj iegūt ietiekoši precīzu priekšstatu par situāciju, kāda ir mājsaimniecību līmenī valstī,” sacīja Latvijas Bankas pārstāvis Jānis Lapiņš.

Aptauju veiks Centrālās statistikas pārvalde, un šonedēļ notiek intervētāju apmācība.

Šī ir otrā reize, kad šādu aptauju veic eirozonas valstis - pirmā aptauja notika 2010. un 2011. gadā.  Aptaujas mērķis ir iegūt kvalitatīvus datus par eirozonas valstu, arī Latvijas, mājsaimniecību finanšu struktūru un patēriņu.

Aptaujas rezultātā iegūtā informācija tiks izmantota pētniecībā mikroekonomikas, makroekonomikas un finanšu stabilitātes jomā.

Sākot ar aprīļa otro pusi, izlasē iekļautajām mājsaimniecībām pakāpeniski tiks nosūtītas informatīvas vēstules ar aicinājumu piedalīties aptaujā. Pēc tam Centrālās statistikas pārvaldes intervētājs personiski sazināsies ar mājsaimniecību par iespējamo intervijas laiku un vietu. Plānots, ka klātienes intervijas ar visām izlasē iekļautajām mājsaimniecībām tiks pabeigtas 2014. gada rudenī. Pēc tam notiks aptaujas datu apstrāde un sagatavošana nosūtīšanai uz Eiropas Centrālo banku.

Īpaša vērība aptaujā būs pievērsta konfidencialitātes un personas datu aizsardzības nodrošināšanai. Mājsaimniecību adreses un aptaujātās personas pēc intervijas tiks anonimizētas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti