4. studija

Cik iesniegumu Latvijā saņemti par Covid vakcīnas blakusparādībām?

4. studija

Likums vai birokrātija? Kāpēc valsts iestādēs atšķiras prasības izziņu iesniegšanai?

Vai rindā pēc gāzes balona jāgaida mēnesis?

Latvijā veidojas rindas pēc propāna gāzes baloniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vai tiešām, līdzīgi kā griķi un sāls pazūd no veikalu plauktiem, tiek izpirkti arī propāna gāzes baloni? Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija" saņēma ziņu no skatītājas Lindas, kura sacīja – gāzes cenu kāpuma fonā tiekot noklusēts, ka propāna gāze vispār nav pieejama. Balona apmaiņai rindā Linda varējusi pieteikties tikai pēc 20. aprīļa.

Pirms divām nedēļām iztukšojies Lindas gāzes balons, kuru viņa mēģināja samainīt. "Tuvākajā benzīntankā neizdevās, zvanījām uz "Latvijas Propāna gāzi" pasūtīt, un tur izrādījās, ka rinda. Ātrāk par 20. aprīli pieraksta nebija," stāstīja sieviete. Lindai nedaudz gāzes iekrājumu vēl bijis, bet arī tie ar laiku mēdz beigties.

"Tad, kad nevar papildināt, es, protams, sāku izteikti taupīt. Vairs cepeškrāsni neslēdzu. Gaidīt var, bet meklēšanu nepārtraucām. Un tad, kad pamanījām, ka tomēr benzīntankā ir, tad paši arī aizbraucām samainīt. Bet kaut kā pusotra nedēļa pagāja," skaidroja Linda.

Kā tad īsti izveidojies gāzes balonu deficīts? Varbūt cilvēki vienkārši sākuši biežāk gatavot ēdienu mājās? Izrādās, iemesls ir tāds pats kā vairumam šī brīža deficīta preču.

"Neviens nebija plānojis, ka notikumi Ukrainā izraisīs tik lielu pieprasījumu pēc gāzes baloniem! Mums gāzes baloni vienmēr ir uzkrājumā, bet pašlaik gāzes balonu patēriņš pieauga divas reizes, līdz ar to, mēs nebijām gaidījuši tādu pieprasījumu," atzina SIA "Latvijas Propāna gāze" pārstāvis Aleksejs Margevičs.

Viņš norādīja, ka uzņēmums aktīvi strādā, lai uzlabotu situāciju. "Es domāju, pēc kāda brīža, pēc kādiem diviem mēnešiem situācija normalizēsies un gāzes baloni būs pieejami kā iepriekš. Nu, nebūs tādas situācijas, ka Latvijā nebūs pieejami gāzes baloni. Būs! Vienkārši neviens nav domājis, ka patērētāji tāpat kā sāli un griķus pirks lielā daudzumā, pirks arī gāzes balonus," norādīja Margevičs.

Protams, uzņēmumam esot savi balonu iekrājumi. Vismaz bija! Un nu var gadīties tā, ka uz balona apmaiņu jāgaida rindā.

"Mūsu apgrozījuma fonds ir diezgan liels, laikam 300 000 gāzes baloni mums vienmēr ir. Šobrīd situācija visu laiku mainās, atkarībā no rajona. Pašlaik ar katru dienu situācija uzlabosies!" solīja SIA "Latvijas Propāna gāze"  pārstāvis.

Skatītājai Lindai gan gaidīšanas laiks nebija vis nedēļa, bet vairāk nekā mēnesis. Gāzes balona pasūtījumu viņa veica 15. martā, taču jāgaida līdz 20. aprīlim. 

"Varbūt tas ir kaut kāds vienīgais gadījums, man grūti komentēt. Nu nav tā, ka visiem mēs tik ilgi piegādājam, nē. Pirmkārt, mēs nodrošinām personas, ar kurām mums ir noslēgti līgumi. Visi pārējie, kuri nāk uz kaut kādu tirdzniecības vietu apmainīt gāzes balonu un [kuriem] nav noslēgts līgums, protams, var gadīties, ka viņš kādu laiku paliks bez gāzes balona. Bet, kā es teicu, situācija uzlabosies ļoti ātri," skaidroja Margevičs.

Te vietā ir jautājums – no kurienes balonu gāze tiek piegādāta, ja reiz tās piegādes ceļš ir tik ilgs? Uzņēmumā skaidroja – piegādātāji esot dažādi.

"Mums ir gāzes piegādātājs no "Orlen", tas ir Lietuvā. Mažeiķu rūpnīcā, protams, ir kaut kāda gāzes piegāde arī no Krievijas. Pašlaik mēs sākām palielināt gāzes piegādi tieši no Mažeiķiem," stāstīja Margevičs. Viņš piebilda, ka gāzi uzņēmumā esot gatavi atvest arī no Norvēģijas pa jūru. "Bet tas ir tikai cenas jautājums," piebilda Margevičs.

Bet kas ir uzņēmies atbildību par gāzes balonu tirgu visā Latvijā – vai tie ir tikai daži individuālie tirgotāji? Cik pavisam tādu ir, un vai viņi tiek ar saviem pienākumiem galā?

Ekonomikas ministrijas pārstāvis Normunds Freibergs skaidroja, ka pastāv normatīvais regulējums par gāzes baloniem, par to apriti un uzpildīšanu. "Attiecībā, vai ir iztrūkums vai nav, komersanti, uzpildītāji, atsevišķas normatīvās prasības, bet jautājums par kaut kādu īslaicīgu attiecīgā reģiona iztrūkumu, – droši vien no komersanta jāskatās," vērtēja Freibergs.

Patērētāju tiesību aizsardzības centra pārstāve Latvijā Grenada Sofija Demakina stāstīja, ka ir desmit tādi komersanti, kuru valdījumā ir uzpildes stacijas.         

"Ir tā, ka tieši tie komersanti – viņi uzpilda balonu. Pēc tam viņi piegādā tirgotājiem. Proti, uzpildīšana notiek pie komersantiem, un tad tirgotājs, attiecīgi, tirdzniecības vieta var būt arī lauku veikaliņš, kurš tikai ņem no šiem uzpildītājiem, komersantiem tos gāzes balonus. Pēc mūsu datiem, tie individuālie tirgotāji, komersanti, kas tirgo patērētājiem tos gāzes balonus, – viņu ir daudz. Pašu personu pāri par 300, to vietu – pāri par tūkstoti," skaidroja Demakina.

Tātad komersantu un apmaiņas vietu Latvijā ir ļoti daudz. Tas nozīmē, ka iespējas apmainīt balonu ir pietiekamas. Īslaicīgs to iztrūkums atkarīgs no konkrētā reģiona vai uzpildītāja, bet par to, ka pēkšņi varam palikt pilnīgi bez gāzes baloniem, – speciālisti mierina, ka šāda iespēja ir maz ticama. Arī skatītāja Linda nu var droši darbināt cepeškrāsni, jo pēc neilgas meklēšanas  balons tomēr veiksmīgi apmainīts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti