Latvija varētu krist ASV nežēlastībā par ebrejiem neatdotajiem īpašumiem

ASV Valsts departaments reizi gadā veidos sarakstu ar valstīm, kas neatdod īpašumu ebreju organizācijām, paredz maijā pieņemtais likums. Lai gan nežēlastībā varētu krist arī Latvija, Saeimā par īpašumu atdošanu vairs neplāno diskutēt. To atsaucoties uz LTV7 vēsta "Rus.lsm.lv".

Likums, kas prasa taisnīgumu un kompensācijas tiem Holokaustā izdzīvojušajiem, kuri tās nav saņēmuši  - "Justice for Uncompensated Survivors Today" (Just Act) - Senātā un Kongresā aprīļa beigās tika pieņemts vienbalsīgi. ASV prezidents Donalds Tramps to parakstīja 9.maijā.

Likums paredz, ka ASV Valsts departaments informē Kongresu par īpašumu atdošanu vai kompensāciju izmaksu saistībā ar holokausta un komunistiskās valdības laikā ebrejiem atņemtajiem īpašumiem ne tikai uz privātpersonām, bet arī biedrībām. Tādējādi arī Latvijas vārds varētu nonākt iepriekš minētajā sarakstā Kongresā, kurā ASV Valsts sekos līdzi visām valstīm, kuras parakstījušas Terezinas deklarāciju.

Ārlietu ministrijā (ĀM) gan norāda, ka kopš neatkarības atjaunošanas Latvija ir nodrošinājusi tiesisku pamatu okupācijas laikā nacionalizēto un atsavināto privātīpašumu atdošanai to likumiskajiem īpašniekiem vai viņu mantiniekiem. Eksistējošās likumdošanas ietvaros restitūcija jeb īpašumu atdošana esot beigusies.

Tāpat norādīts, ka uz dažādu ebreju kopienu un reliģisko organizāciju vārda Latvijas teritorijā kopumā nostiprināti 36 nekustamie īpašumi. Papildus tam 2016.gadā Saeimā ir pieņemts likums par piecu īpašumu nodošanu ebreju kopienai. Šīs Saeimas laikā nav paredzēts apspriest restitūcijas jautājumus.

"Latvijas valdībai ir lielisks dialogs ar ebreju kopienu, un tai tiek sniegts atbalsts kultūras, reliģijas un izglītības jomā. Liela uzmanība tiek pievērsta holokausta izpētei, piemiņai un izglītībai," norāda ĀM.

KONTEKSTS:

Diskusijas par īpašumu atdošanu ebreju organizācijām valdījušas ilgus gadus. 2015.gadā Saeimā tapa likumprojekts par vairāku īpašumu nodošanu Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomei. Pēc vairāk nekā gadu sarunām Saeimā 2016.gada februārī lēma atdot padomei piecus nekustamos īpašumus.

Atbilstoši Latvijas ebreju draudžu un kopienu padomes aprēķiniem, Latvijā ir aptuveni 270 īpašumu, kuri pirms Otrā pasaules kara piederējuši ebreju kopienai un nav atgūti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti