Latvija vairāk nekā divas reizes apsteidz Eiropas vidējo rādītāju nelegālo azartspēļu izmantošanā internetā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvija vairāk nekā divas reizes apsteidz Eiropas vidējo rādītāju nelegālo azartspēļu izmantošanā internetā. Cīņu pret nelegālajām azarstspēlēm interneta vidē apgrūtinājusi Covid-19 pandēmija, kuras laikā spēlē aizvien vairāk.

Internetā plaukst un zeļ nelegālo azartspēļu rūpals, un pandēmijas laiks to veicinājis vēl vairāk. Par spīti faktam, ka izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija ik gadus bloķē desmitiem domēna vārdu jeb interneta vietnes, kur var atrast nelegālās azartspēles, to skaits sarūk lēni. 

Eiropā nelegālais azartspēļu tirgus aizņem 20% no kopējās nozares, bet  Latvijā pērn tie bija jau gandrīz 45%, tā liecina Eiropas Azartspēļu asociācijas dati. 

Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas priekšniece Signe Birne uzsvēra, ka tirgū ir pieejamas tūkstošiem nelegālās azartspēļu vietnes un tiešsaistē robežu nav.

Latvija vairāk nekā divas reizes apsteidz Eiropas vidējo rādītāju nelegālo azartspēļu izmantošanā internetā
00:00 / 03:35
Lejuplādēt

“Kopumā 2021. gadā mēs esam jau pieņēmuši 594 lēmumus, un faktiski tikpat daudz arī ir šie domēna vārdi, kas ir bloķēti. Nepārtraukti mēs sekojam līdzi un turpinām ierobežot. Mums ir izveidotas speciālas atlašu programmas, lai to var vieglāk darīt. Protams, šie bloķētie domēni izmanto dažādas tehnoloģiskas iespējas, lai pārietu uz citu vietu. Mēs atkal ar savām automatizētajām ierīcēm un rīkiem tam cenšamies sekot līdzi,” norādīja Birne.

Viņa atzina, ka gadā vien daži komersanti no nelegālā tirgus pārkāpj legālajā – saņem darbības licenci Latvijā. Cīņā pret nelegālajām azartspēļu vietnēm internetā palīdz arī sadarbība ar bankām un Valsts ieņēmumu dienestu (VID). 

Birne skaidroja, vai nelegālos azartspēļu darboņus ir iespējams sodīt: “Īpašu sodu mēs nevaram pielāgot, jo mēs pat nezinām… Juridiskā adrese viņiem ir, bet jāraksta uz kaut kurieni un jāpiemēro sods kādam Kirosao operatoram. Tas nav diez ko objektīvi. Protams, ka tas lielākais sods viņiem ir tas, ka mēs viņu bloķējam un viņi nespēj savu pakalpojumu piedāvāt. Protams, tāpēc viņi meklē citus ceļus kā turpināt darbību.”

Latvijas interaktīvo azartspēļu biedrības biedrs, “Enlabs grupas” vadītājs Dainis Niedra akcentēja, ka internetā piedāvājums ir milzīgs. Visi Latvijas licencētie operatori, kas kopskaitā ir 13, pasaules mērogā ir nenozīmīgs.

“Ja mēs runājam par interesi, kas nāk no Latvijas iedzīvotājiem, tad “rupji” aprēķini liecina, ka vairāk nekā trešdaļa izmanto nelicencētus operatorus. Daži izmanto nezinot, daži apzinās, ka izmanto tos, kurus Latvijas likumdošana neregulē. Risks ir tad, ja būs kādas problēmas, piemēram, laimests netiks izmaksāts, tad cilvēkam nav kur vērsties. Lielākā daļa nelegālo operatoru strādā vai nu vispār bez licencēm, vai nu ar Kirasao licencēm. Un strīdus gadījumā Latvijas iedzīvotājam rakstīt kaut ko Kirasao tiesai būs diezgan sarežģīti. Izšķirt strīdu būs gandrīz neiespējami,” skaidroja Niedra.

Interaktīvo azartspēļu biedrības pārstāvis atzīmēja, ka legālajām interaktīvo azartspēļu vietnēm konkurēt ar nelegālajām praktiski ir neiespējami gan cenas, gan piedāvājuma ziņā. Turklāt nelegālās vietnes apkalpo arī tos klientus, kas reģistrējušies pašatteikušos personu reģistrā. Tajā brīvprātīgi var reģistrēties ikviens, kurš vēlas liegt sev piekļuvi azartspēlēm gan interaktīvajā vidē, gan sauszemes azartspēļu organizēšanas vietās. 

Šobrīd aktuāla aizlieguma statusā ir 15 640 personas, liecina Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas dati.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti