Latvijā uzņēmumiem liela interese par iespēju pret Covid-19 vakcinēt darba kolektīvu

Latvijā uzņēmumiem ir liela interese par vakcinācijas iespēju darba kolektīvā. Maijā šo iespēju izmantojuši 165 Latvijas uzņēmumi. Pēc Covid-19 potes saņemšanas reizēm cilvēki izjūt kādas blaknes, piemēram, temperatūru vai sliktu pašsajūtu, bet pašlaik tiesiskais regulējums neparedz saņemt brīvu dienu pēc Covid-19 potes. Tiesa, darba devējs pats var pieņemt lēmumu par brīvas dienas piešķiršanu darbiniekiem pēc potes, un šādi labie piemēri Latvijā ir. 

Latvijā uzņēmumiem liela interese par Covid-19 vakcinācijas iespēju darba kolektīvā
00:00 / 02:37
Lejuplādēt

Latvijā uzņēmumiem ir liela interese par vakcinācijas iespēju darba kolektīvā. Tiesa, šādu pakalpojumu sniedz tiem uzņēmumiem, kuru kolektīvs ir lielāks par divdesmit piecām personām. Vakcinācijas projekta nodaļas pārstāve Ieva Stūre norādīja, ka interese par vakcināciju darba vietā ir gan no pašvaldību un valsts iestādēm, gan no privātiem uzņēmumiem.

“Maijā ir pieteikušies kolektīvai vakcinācijai 165 Latvijas uzņēmumi. Kopā tas ir vairāk nekā 50 000 darbinieku.

Vakcinācijas pakalpojumu sniedzēji stāsta, ka interese ir tik liela, ka jaunie kolektīvi, kas piesakās, saņem savu datumu aptuveni jūnija vidū, kad viņi varēs vakcinēties. Interese ir gan no lieliem kolektīviem, lieliem ražojošiem uzņēmumiem, kuros strādā vairāki tūkstoši darbinieku, līdz pat maziem biroja tipa uzņēmumiem. Jūnijā arī ir daudzi pieteikušies, gaidām vēl pieteikumus. Pieteikuma veidlapas var meklēt Nacionālā veselības dienesta mājaslapā,” norādīja Stūre. 

Pēc Covid-19 potes saņemšanas reizēm cilvēki izjūt kādas blaknes, piemēram, temperatūru. Tādēļ Valsts darba inspekcijas pārstāve Dace Stivriņa skaidroja, vai pēc Covid-19 potes pienākas brīvdiena:

“Pašlaik tiesiskais regulējums neparedz brīvas dienas saistībā ar Covid-19 poti.

Ja persona slikti jūtas, tad ir tiesības vērsties pie ģimenes ārsta, kurš izvērtē veselības stāvokli un vērtē darba nespējas lapas izsniegšanu.”

Tomēr darba devējs pats var pieņemt lēmumu par brīvas dienas piešķiršanu darbiniekiem pēc potes, un šādi labie piemēri Latvijā ir vairumā. 

Akciju sabiedrības “Latvenergo” pārstāve Katrīna Brence sacīja: “Šobrīd mums ir vakcinēti 33,2% no kopējā darbinieku skaita, kas piedalījās kolektīvā vakcinācijā mūsu uzņēmuma telpās. Darbiniekiem tiek piešķirta viena atmaksāta brīvdiena veselības novērošanai pēc vakcinācijas. Brīvo dienu var saņemt tajā pašā dienā, kad ir pote vai arī nākamajā dienā.”

“Draugiem Group” uzņēmumu darbiniekiem iespēja vakcinēties uz vietas darbā tiks dota šajā nedēļā. Uzņēmuma pārstāvis Jānis Palkavnieks stāstīja, ka lielākais ieguvums pēc Covid-19 potes – darbinieki varēs atgriezties birojā.

“Esam veikuši aptauju, un lielākā daļa cilvēku vēlas atgriezties birojā. Gan pilnībā, gan daļēji. Satikt citus cilvēkus. Tas būs lielākais bonuss. Vēl viens bonuss, kas mums jau ir bijis iepriekš, ka mēs cilvēkiem piedāvājam paņemt veselības dienu. Piedāvājam vienu veselības dienu mēnesī, neprasot iemeslu un ārsta zīmi,” atklāja Palkavnieks

Savukārt “Maxima Latvija” darbinieki tiek aicināti izmantot jau sniegtās vakcinācijas iespējas vakcinācijas centros vai pie ģimenes ārsta. Uzņēmuma pārstāve Liene Dupate-Ugule akcentēja, ka vakcinācijas process Latvijā rit raiti un “nav jāizgudro velosipēds no jauna”.

Viņa sacīja: “Kopā “Maxima Latvija” strādā 7700 darbinieku, un mums šis ir visērtākais veids. Ja skatāmies, ka mūsu veikali atrodas 175 vietās Latvijā, tad tās principā sanāk kā mazas filiāles. Līdz ar to ērtāk cilvēkiem organizēt šo vakcināciju jau esošajā kārtībā.”

Arī attiecībā uz darba nespējas lapu pēc Covid-19 potes “Maxima Latvija” pieturas pie valstī esošās kārtības. Dupate-Ugule skaidroja, ka uzņēmums ir lielākais privātais darba devējs Latvijā, līdz ar to būtu uzņēmuma iekšienē jārada jauna procedūra. Esošā kārtībā, kad sliktas pašsajūtas gadījumā jāsazinās ar ģimenes ārstu, ir visiem labi zināma un saprotama.

KONTEKSTS:

Valdības lēmusi, ka cilvēki, kas vakcinējušies vai pārslimojuši Covid-19, varēs brīvāk pulcēties slēgtā un kontrolētā vidē pastāvīgos kolektīvos grupā līdz 20 cilvēkiem. Nelietojot mutes un deguna aizsegus un neievērojot distancēšanās prasības, darba vietā vai vienā telpā var tikties ne vairāk kā 20 cilvēku, kuri ir vakcinēti vai ir pārslimojuši Covid-19.

Tāpat jau šobrīd pret Covid-19 vakcinētie var neievērot mājas karantīnu un pašizolāciju, kā arī var neveikt rutīnas testus darba vietās. Tāpat 15 dienas pēc pilna vakcinācijas kursa pabeigšanas var neievērot pašizolāciju, ierodoties Latvijā no Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomikas zonas valsts, Šveices Konfederācijas vai Apvienotās Karalistes.

Kopumā līdz vasaras beigām plānots pret Covid-19 vakcinēt ap 70% iedzīvotāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti