Latvijā un citur Eiropā piegādā pirmās vakcīnas pret Covid-19

Latvijā sestdien, 26.decembrī, piegādātas pirmās "Pfizer/BioNTech" vakcīnas pret Covid-19 "Comirnaty". Vakcīnas nogādātas arī citviet Eiropas Savienībā.

ĪSUMĀ:

  • Latvijā saņemtas pirmās vakcīnas pret Covid-19.
  • Sākumā tiks vakcinēti gandrīz 5000 mediķu 10 slimnīcās.
  • 4.janvārī gaidāma vēl viena vakcīnu piegāde.
  • Amatpersonas pauž prieku par piegādēm.
  • Vakcīnas piegādātas arī citviet Eiropas Savienībā.
  • Infektoloģe uzsver, ka vakcīna ir droša.

"Pfizer/BioNTech" vakcīnas pret Covid-19 "Comirnaty" tiek uzglabātas -75 grādos pēc Celsija (26.12.2020)

Ņemot vērā, ka Valsts asinsdonoru centram (VADC) ir nepieciešamās saldētavas, lai nodrošinātu vakcīnu uzglabāšanu nepieciešamajos -75 grādos pēc Celsija, tās no ražotāja tika piegādātas VADC.

Pirmajā piegādē Latvijā nonāca 9750 vakcīnas, tās iepakotas divās speciāli transportēšanai paredzētās kastēs, kuras piegādās kravas mikroautobuss. Tādējādi vakcīnas tiks nodrošinātas kopumā 4875 veselības aprūpes darbiniekiem, jo viena cilvēka vakcinēšanai nepieciešamas divas devas.

Veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par") tviterī saņemtās vakcīnas salīdzināja ar "izglābtām dzīvībām":

Visās Eiropas Savienības valstīs pirmā kravas piegāde plānota 26. decembrī un attiecīgi jau 27.decembrī šīs vakcīnas tiks pakotas, lai 28.decembrī no rīta jau būtu slimnīcās un varētu sākt vakcinēšanos.  

Latvijā piegādātas pirmās vakcīnas pret Covid-19
00:00 / 02:55
Lejuplādēt

Desmit vakcinācijas kabinetos visā Latvijā pirmās vakcīnas saņems mediķi, pēc laika arī sociālās aprūpes iestāžu darbinieki un citi riska grupā esošie iedzīvotāji. 

Viņķele sestdien žurnālistiem pastāstīja, ka pirmās vakcīnas saņems 10 slimnīcās - universitāšu, kā arī vairākās reģionālajās, kur intensīvāk strādā ar Covid-19 pacientiem.

Nākamā vakcīnu piegāde paredzēta 4. janvārī, tad tās saņems arī citi mediķi. Tās arī būs "Pfizer/BioNTech" vakcīnas. Pašlaik neviena cita no izstrādātajām vakcīnām vēl nav apstiprināta Eiropas Savienībā.

Pēc ministres domām, skepse par vakcīnu drošumu "kusīs kā sniegs pavasarī, kad redzēs ieguvumus".

"Mēs sen esam to pelnījuši!" sacīja Viņķele.

Arī premjerministrs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") tviterī uzsvēra, šodien ir nozīmīga diena.

Uzsver vakcīnas drošību

Infektoloģe Dace Zavadska pauda pārliecību, ka varam uzticēties Eiropas medicīnas aģentūras lēmumam, kas apstiprinājusi vakcīnas lietošanu. Un arī citi speciālisti uzsver, ka daudz lielāks risks ir smagi saslimt ar Covid-19, nekā uzticēties vakcīnai. 

Viņa pastāstīja, ka tēlaini izsakoties – tiek ievadīta instrukcija, kā cilvēka paša šūnas izveido spaika proteīnu. Tādējādi ļoti precīzi imūnajai sistēmai tiek parādīts, kā izskatīsies ļaunākais ienaidnieks Covid-19, lai sastapšanās brīdī imūnā sistēma to varētu pilnībā neitralizēt un iznīcināt inficētās šūnas. 

Vakcīnas pret Covid-19 saņem arī citur Eiropā

"Pfizer/BioNTech" vakcīnas pret Covid-19 "Comirnaty" sestdien piegādāja arī citviet Eiropā.

Tas bija ilgi gaidīts notikums, jo Eiropa ir viena no Covid-19 vissmagāk skartajām pasaules daļām. Līdz šim Eiropas Ekonomiskās zonas dalībvalstīs un Lielbritānijā atklāti vairāk nekā 16 miljoni Covid-19 inficēšanās gadījumi, bet no vīrusa izraisītajām komplikācijām miruši 403 tūkstoši cilvēku, liecina Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra dati.

Eiropā saņem vakcīnas pret Covid-19
00:00 / 02:42
Lejuplādēt

"Pfizer/BioNTech" vakcīnu piegāde ES dalībvalstīm sākās trešdien, kad pirmās kravas atstāja farmācijas rūpnīcu Beļģijā. Vairums dalībvalstu pirmās vakcīnu devas saņem sestdien, lai jau svētdien varētu uzsākt vakcināciju.

Lietuvā vakcīnas atveda agri no rīta, un vakcinēšanās kampaņa svētdien astoņos no rīta vienlaikus sāksies slimnīcās Viļņā, Kauņā, Klaipēdā, Šauļos un Panevēžā. Pirmajā etapā tiks vakcinēts 28 slimnīcu personāls. Otrā vakcīnas deva šim personālam tiks iedota no nākamās kravas, kuru paredzēts saņemt nākamnedēļ.

“Sākas jauns cerību pilns posms, kad mēs nevis dzīsimies pakaļ vīrusam, bet cīnīsimies ar to,” izteicās Lietuvas veselības ministrs Arūns Duļķis.

Pirmā piegāde tika saņemta arī Igaunijā. Pirmos vakcinēs mediķus Covid-19 pašlaik smagāk skartajās pilsētās un apriņķos – Tallinā, Tartu un Austrumviru.

“Tā diena beidzot ir pienākusi, kuru daudzi ir gaidījuši kopš pavasara, kad mēs varam sākt vakcināciju. Vispirms veselības aprūpes darbiniekus, riska grupas. Tas mums ļaus pakāpeniski izkļūt no šīs grūtās krīzes, soli pa solim,” uzsvēra Igaunijas sociālo lietu ministrs Tanels Kīks.

Vakcinācijas programmas uzsākšana Eiropas Savienībā ir "aizkustinošs vienotības brīdis" – tā sestdien paziņoja Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena. Viņa norādīja, ka Eiropas  Zāļu aģentūra, domājams, drīzumā apstiprinās arī citas Covid-19 vakcīnas, un ir  nodrošināts pietiekams daudzums vakcīnas devu, lai tās saņemtu visi Eiropas Savienības iedzīvotāji.

“Kad būs vakcinēti pietiekami daudz cilvēku, mēs varēsim sākt ceļot, atkal satikties ar draugiem un ģimeni, un mums būs normālas brīvdienas, pēc kurām visi ilgojamies.

Bet līdz tam mums jāturpina būt uzmanīgiem, mums no vīrusa jāaizsargā sevi un savi tuvinieki,” uzsvēra Eiropas Komisijas priekšsēdētāja.

Ungārija sestdien kļuva par pirmo Eiropas Savienības valsti, kas sākusi cilvēku vakcināciju pret  slimību – pirmais potes saņēmējs – slimnīcas ārsts. Vairums valstu vakcināciju gan plāno sākt svētdien.

Arī Francija sestdien saņēmusi pirmās gandrīz 20 tūkstošus Covid-19 vakcīnas dozas.

Savukārt Vācijā 16 federālās zemes saņems vairākus desmitus tūkstošus vakcīnas dozu. Kā pirmie vakcīnu svētdien saņems iedzīvotāji, kuri ir vecāki par 80 gadiem, aprūpes namu darbinieki un slimnīcu darbinieki. Līdz martam Vācija cer saņemt aptuveni 12 miljonus vakcīnas dozas, ar ko pietiktu, lai potētu 6 miljonus iedzīvotāju. Šonedēļ publicētā aptaujā gandrīz divas trešdaļas Vācijas iedzīvotāju pauda vēlmi saņemt vakcīnu pret Covid-19.

Lielbritānijā, kur vakcinācija sākās 8.decembrī, līdz šim "Pfizer/BioNTech" vakcīnas pirmo devu ir saņēmuši jau vairāk nekā 600 tūkstoši cilvēku, paziņojusi valdība.

Eiropas Zāļu aģentūra pašlaik turpina izskatīt ASV farmācijas kompānijas "Moderna" pieteikumu Covid-19 vakcīnas apstiprināšanai. Gaidāms, ka ES zāļu regulators lēmumu par šo vakcīnu pieņems 6.janvārī.

KONTEKSTS:

Eiropas Komisija (EK) pirmdien apstiprināja farmācijas uzņēmumu "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātās Covid-19 vakcīnas izmantošanu Eiropas Savienībā (ES), paverot ceļu vakcinācijas uzsākšanai tuvākajās dienās. Veselības ministrijā informēja, ka vakcīna "Comirnaty" klīniskajos pētījumos, kuros piedalījās 44 000 cilvēku, sevi pierādījusi kā drošu iespēju pasargāt no simptomātiskas saslimšanas ar vīrusu.

Zāļu valsts aģentūra atgādina, ka visām vakcīnām, kuras tiek reģistrētas Eiropas Savienībā, ir jāizpilda tādas pašas vienādi augstas kvalitātes, drošuma un efektivitātes pierādījumu prasības kā jebkurām zālēm, tostarp vakcīnām. Nekādas atkāpes no šīm stingrajām pamatprasībām netiek veiktas. Covid-19 vakcīnu izstrādes, vērtēšanas un apstiprināšanas process ir prasījis mazāk laika nekā citām vakcīnām, jo ir ieguldīti un apvienoti vēsturiski nebijuši zinātnes, finanšu un cilvēkresursi, kā arī radikāli mainīta sadarbības operativitāte starp vērtēšanas, reģistrēšanas iestādēm un vakcīnu izstrādātājiem.

Gaidot Covid-19 vakcīnas, Latvijā izstrādāts vakcinēšanas plāns, lai vakcīnu saņemšanas brīdī varētu sākt vakcinēt prioritārās grupas pret Covid-19. Latvijā vakcinēšanu plāno sākt 28. decembrī. Iepirkumā par vakcīnu pret Covid-19 izvadāšanu uzvarējusi AS "Recipe Plus". 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti