Panorāma

Rosina apsūdzēt par iespējamu cilvēku tirdzniecību

Panorāma

Panorāma

Tūkstošiem Ukraiņu bērnu nav reģistrēti izglītības sistēmā

Latvijā tūkstošiem ukraiņu bērnu nav reģistrēti skolās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Nespēja pilnībā integrēties Latvijas izglītības sistēmā, valodas barjera – šo un vēl citu iemeslu dēļ ļoti daudzi Ukrainas kara bēgļu bērni mācās ne vien klātienē Latvijā, bet arī attālināti Ukrainā. Ir tādi, kas Latvijas skolas vispār neapmeklē. Bet kā pārliecināties, ka tūkstošiem bērnu, kas nemācās Latvijā, patiešām apgūst zinības tālmācībā?

Ukrainas bērnu skaits Latvijas izglītības sistēmā – 4325:

  • Bērnudārzos 1484 (+19)
  • Vispārējā izglītībā 2841 (-11)

Avots: IZM dati, 09.01.2023.

Latvijas izglītības sistēmā reģistrēto Ukrainas bēgļu bērnu skaits ir mainīgs, taču tendences kopumā ir stabilas. Tas nozīmē – kāds bērns uzsāk mācības, kāds tās arī pamet. Dati rāda, ka, salīdzinot ar decembra beigām, kad noslēdzās pirmais mācību semestris, šī gada sākumā nedaudz pieaudzis bērnu skaits Latvijas bērnudārzos, bet sarucis to bērnu skaits, kas apmeklē skolas.

Piemēram, Rīgas Arkādijas vidusskolā kopš kara sākuma līdz šim reģistrēti 132 Ukrainas kara bēgļu bērni, taču pašlaik skolā mācās tikai 23. Kā pastāstīja skolas direktore Nataļja Mitrofanova, Ukrainas audzēkņu plūsma ir patiešām mainīga.

Bet kas notiek ar bērniem, kas Latvijas izglītības sistēmu pamet? "Par visiem tiem skolēniem, kuri jau aizbrauca atpakaļ vai uz citām valstīm, vai ir citās izglītības iestādēs, mēs zinām. Mums ir statistika. Mums ir dati," sacīja Mitrofanova.

Skolas direktore norādīja, ka, saņemot iesniegumu par ikvienu bērnu, kurš mācības skolā vairs neturpinās, vecākiem tiek vaicāts par iemesliem un tālākiem skološanās plāniem. Taču ar to skolas atbildība arī beidzas.

No šī mācību gada arī Ukrainas bērni mācās tikai latviešu valodā, kas arī ir iemesls skolēnu skaita kritumam. Bet ne tikai.

"Turpina mācīties kādā citā valstī vai atgriežas mājās. Dažādi iemesli. Vai mācās tālmācībā ukraiņu vidusskolās. Tādi skolēni arī ir," zināja teikt Mitrofanova.

Taču – kurš pārliecinās par tiem tūkstošiem kara bēgļu bērnu, kuri Latvijas izglītības sistēmā vispār nav uzskaitīti? Dati par Ukrainas civiliedzīvotāju skaitu rāda, ka Latvijā līdz šim kopumā ieradušies 7840 Ukrainas bēgļu bērnu skolas vecumā, tātad no 7 līdz 18 gadiem. Taču vispārējā izglītībā pašlaik reģistrēti nepilni trīs tūkstoši. Un no tā izriet, ka

vairāki tūkstoši skolas vecuma bērnu, kas šeit ieradušies un kuru ģimenes lūgušas kāda veida palīdzību, mūsu skolās nemācās.

Vai viņi mācās? Par to Izglītības un zinātnes ministrijai ziņu nav, arī Ukrainas vēstniecībai nav. To skaidro pašvaldības. Piemēram, Rīgā, kur bēgļu visvairāk, redz ierakstus, kuri reģistrēti skolās. Ar pārējo vecākiem dome sazinās, un visbiežāk saņemtā atbilde ir – bērns mācās tālmācībā.

"Mēs lūdzam vecākiem par šiem gadījumiem, kur tas ir iespējams, ka ir izziņa no Ukrainas, ka viņš mācās Ukrainā, tālmācības skolā. Mēs akcentu liekam uz pamatizglītības posmu, jo tas mūsu valstī ir obligāts. Ir gadījumi, kur mums reāli izziņas nav, bet ir vecāka rakstisks apstiprinājums, ka mācās. Arī tādi gadījumi ir. Mēs uz to paļaujamies. Mēs ar vecākiem sazināmies," sacīja Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Vispārējās izglītības skolu nodaļas vadītāja Anita Pēterkopa.

Bēgļu plūsma ir mainīga, un arvien vairāk bēgļu atgriežas atpakaļ dzimtenē vai pārceļas uz kādu citu valsti.

Precīzu datu par bēgļu kustību nav, un Rīgas domē pieļauj, ka samērā liela daļa no kopējā bērnu skaita, par kuriem informācijas nav, visticamāk, ir izbraukuši no valsts.

Mēdz būt gadījumi, kad vecāki ar bērniem pārceļas, bet amatpersonas par to uzzina vien pēc tam, kad bērns nav nācis uz skolu un ģimenes uzmeklēšanā iesaistās sociālais dienests.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti