Latvijā svin valstiskuma de facto atjaunošanas 25.gadadienu

Latvijā svētdien, 21.augustā, svin valstiskuma de facto atjaunošanas 25.gadadienu. 

Oficiālie svētku pasākumi sāksies Saeimas namā plkst. 10 ar 1991.gada 21.augusta vēsturiskajiem notikumiem veltītās pastmarkas un aploksnes pirmās dienas zīmogošanu.

Plkst.12 Rīgas Domā notiks ekumēniskais dievkalpojums, bet bez divdesmit minūtēm divos notiks oficiālā ziedu nolikšanas ceremonija pie Brīvības pieminekļa. Tur klātesošos uzrunās Valsts prezidents Raimonds Vējonis, Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība) un kādreizējais Augstākās padomes priekšsēdētāja vietnieks Dainis Īvāns.

Saeimas Preses dienesta vadītāja Lelde Rāfelde stāsta, ka plkst.15.40 ikviens aicināts doties uz Jēkaba laukumu pie Saeimas nama, kur, muzicējot koklētāju ansamblim, notiks jau tradicionālā koku stādīšana.

"Mūsu viesi, Baltijas valstu un Ziemeļvalstu parlamentu priekšsēdētāji, kopā ar bijušajiem Augstākās Padomes deputātiem, kuri pirms 25 gadiem pieņēma šo izšķirošo lēmumu, stādīs ošus un ceriņus. Un dienas izskaņā plkst. 18 Dzintaru koncertzālē Jūrmalā notiks neatkarības de facto atjaunošanas gadadienai veltīts svinīgs koncerts," teica Rāfelde.

Koncerta programmā būs latviešu komponistu klasiskās mūzikas skaņdarbi un Atmodas laikā aktuālās kompozīcijas. Tiem, kuri nevarēs šo koncertu apmeklēt klātienē, būs iespēja to klausīties Latvijas Radio vai skatīties Latvijas Televīzijā.

Jau ziņots, ka pirms 25 gadiem – laikā, kad pučisti visiem spēkiem vēl mēģināja novērst PSRS sairšanu, Latvijas Augstākā padome 1991. gada 21. augustā ap plkst. 13 pieņēma konstitucionālo likumu “Par Latvijas Republikas valstisko statusu”, de facto atjaunojot Latvijas valsts neatkarību.

Ar šo likumu atjaunota 1922. gada Satversme ar tajā ietvertajām Rietumu demokrātiskas un tiesiskas valsts vērtībām. Līdz ar konstitucionālā likuma pieņemšanu savu juridisko spēku Latvijā zaudēja PSRS likumi un aizsākās de facto atjaunotās valstiskās neatkarības starptautiskā atzīšana.

Jau stundu pēc likuma pieņemšanas padomju armijas desantnieki ar bruņumašīnām aizvācās no Doma laukuma. Vēlāk armijnieki izvācās arī no Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio ēkām. Viņus bija sasniegusi ziņa, ka Maskavā pučs ir izgāzies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti