Latvijā strādājošie ārzemnieki – pārsvarā augstas klases profesionāļi

Iespēja strādāt citā dalībvalstī ir viena no ES pamatvērtībām. Šo iespēju izmantojuši daudzi Latvijas iedzīvotāji, dodoties peļņā uz turīgākām ES valstīm. Lai gan skaitliski ievērojami mazāk, tomēr arī citu ES valstu iedzīvotāji ierodas strādāt pie mums. Lielākoties tie ir augstas klases speciālisti, kas uzaicināti darbam vadošos amatos.

Jorgs Tumats atceras dienu, kad nāca piedāvājums strādāt Latvijā. Viņš pirms vairākiem gadiem bija viesojies Rīgā un atmiņas bija saglabājušās pozitīvas.

Tomēr Rīgas skaistums un Latvijas dabas pievilcība nevar kalpot par iemeslu doties strādāt uz Latviju, jo darba algas mums ir krietni zemākas nekā attīstītajās Eiropas valstīs. Izņēmums ir Bulgārija un Rumānija, no kurienes pie mums mēdz ierasties arī vienkāršo darbu veicēji - celtnieki, strādnieki zivju pārstrādes rūpnīcās un laukstrādnieki. Latvijā strādā vismaz 10 000 citu ES dalībvalstu pilsoņi, liecina Pilsonības un migrācijas dienesta dati. Un lielais vairums no viņiem ieņem vadošus amatus vai arī ir augstas klases menedžeri ar algu krietni virs vidējās valstī. Tādi ir arī Jorga paziņas. „Tie vācieši, ar kuriem man ir kontaksts, pārsvarā ir ekonomiski nodrošināti, vai caur Vāciju vai šeit jau ir ilgāku laiku nodarbināti,” saka Jorgs.

Lai arī naudas problēmas iebraucējiem pie mums pārsvarā gadījumu nav jārisina, tomēr iekļaušanās Latvijas  sabiedrībā nav vienkārša, uzskata Jorgs. „Latvijā ir dažāda sabiedrība. Bet tas nenozīmē, ka sabiedrība ir sašķelta,” norāda Jorgs.

Ne visiem izdodas iekļauties Latvijas sabiedrībā un, pēc Jorga domām, iemesls ir valodas barjera. Lai gan Jorgs, ierodoties Latvijā, jau zināja krievu valodu, tomēr viņam bija svarīgi apgūt arī latviešu valodu, kurāv tagad viņš runā ļoti labi. Jorga dzīvesbiedre nav pieņēmusi tik krasu lēmumu, tādēļ joprojām pārsvarā ar viņu mēdz sarunāties svešvalodās. Bērni mācās starptautiskajā skolā, kur mācības notiek angļu valodā, bet labi pārvalda arī latviešu valodu.

Runājot par iemesliem, kādēļ citu Eiropas valstu iedzīvotājiem ir interese strādāt Latvijā, viņš min lielās iespējas, ko paver mazas valsts priekšrocības. Ja viņam kāds vācietis jautātu, vai braukt uz Latviju strādāt, viņa atbilde viennozīmīgi būtu - jā, vien ar nosacījumu, ka atalgojums ir Eiropas līmenī.

Bet Jorgam nav īsti saprotams, kādēļ Latvijas iedzīvotāji samierinās ar tik zemām algām un kādēļ arodbiedrības necīnās par to paaugstināšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt