Latvijā šosezon hospitalizēti divi gripas slimnieki; aicina neatlikt poti

Latvijā no gripas monitoringa sākuma pagājušā gada beigās reģistrēti kopumā 18 klīniskie gripas gadījumi Rīgā, Liepājā, Daugavpilī, Jūrmalā un Rēzeknē un astoņi laboratoriski apstiprināti A tipa gripas gadījumi, tai skaitā – divi hospitalizēti pacienti ar laboratoriski apstiprinātu gripu, informēja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

SPKC atgādināja, ka joprojām var vakcinēties pret gripu, jo, sākoties lielākam saslimstības pacēlumam,

organisms jau būs izstrādājis aizsardzību, kam vajadzīgas desmit dienas.

Iepriekšējo gadu tendences rāda, ka saslimstības ar gripu pacēlums sākas janvāra vidū un ilgst līdz martam, pēc tam pakāpeniski samazinās.

Gripas vakcīnu var saņemt kopā ar poti pret Covid-19. "Ja jums ir nepieciešama primārā vakcinācija vai balstvakcinācija pret Covid-19, nav nepieciešams plānot intervālu starp abām vakcīnām," skaidroja SPKC.

Augstāka saslimstība ar citiem vīrusiem

Pacientu skaits, kas vērsās ģimenes ārstu praksēs citu akūtu elpceļu infekciju dēļ, šajā sezonā ir augstāks nekā iepriekšējā.

Pagājušajā nedēļā pacientu skaits, kas vērsušies ambulatorajās ārstniecības iestādēs akūtu augšējo elpceļu infekciju gadījumos paaugstinājies – reģistrēti 1716,6 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem (gada pirmajā nedēļā – 1236,7).

Valsts apmaksātas potes pret gripu var saņemt:

  • ārstniecības personas un ārstniecības atbalsta personas;
  • seniori vecumā no 65 gadiem un pieaugušie un bērni, kuri slimo ar hroniskām slimībām (plaušu, kardiovaskulārām, vielmaiņas, nieru, psihoneiroloģiskām slimībām, imūndeficītu, personas, kas saņem imūnsupresīvu terapiju u.c.);
  • sociālās aprūpes centru darbinieki un klienti;
  • bērni līdz 2 gadu vecumam;
  • grūtnieces;
  • Nacionālo bruņoto spēku pārstāvji;
  • Policisti, robežsargi, ugunsdzēsēji;
  • vispārējās izglītības iestāžu pedagogi;
  • ieslodzītie un ieslodzījumu vietās nodarbinātie, kas nonāk tiešā saskarē ar ieslodzītajiem.

 

Informācija un ieteikumi iedzīvotājiem par gripas profilakses pasākumiem.

Visaugstākā intensitāte novērota bērniem 0–4 gadu un arī 5–14 gadu vecuma grupās.

Augstākā saslimstība ar elpceļu infekcijām konstatēta Liepājā, Gulbenē un Rīgā.

Pagājušajā nedēļā 28 pacientiem bijusi nepieciešama pneimonijas ārstēšana.

Augstāka saslimstība ar pneimoniju reģistrēta bērniem 0–4 gadu grupā. Arī saslimstība ar pneimonijām šajā sezonā ir augstāka nekā pērn.

Gripas aktivitāte Eiropā aug

Starptautiskie dati liecina, ka gripas aktivitāte turpina pieaugt visā Eiropas reģionā, it īpaši ziemeļu un austrumu apgabala valstīs. SPKC norādīja, ka par plaši izplatītu gripas aktivitāti un/vai vidēju vai augstu gripas intensitāti ziņoja Albānija, Izraēla, Ziemeļmaķedonija, Norvēģija, Krievija un Zviedrija.

Izplatās gan A tipa, gan B tipa gripas vīrusi, taču galvenokārt tiek apstiprināti A tipa gripas vīrusi, no kuriem dominējošs ir A/H3 gripas vīrusa apakštips.

Francija, Zviedrija un Apvienotā Karaliste ziņoja par 30 pacientiem hospitalizētajiem intensīvās terapijas nodaļās, kuriem konstatēta pārsvarā A tipa gripa.

SPKC epidemiologi atgādināja, ka vissmagāk ar gripu slimo gados vecāki cilvēki un cilvēki ar hroniskām saslimšanām – sirds un asinsvadu, plaušu un nieru hroniskām slimībām, cukura diabētu, onkoloģijas slimnieki, pacienti ar hroniskām infekcijām un citi, kuriem ir novājināta imunitāte. Gripa ir īpaši bīstama maziem bērniem un grūtniecēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt