Latvija solidarizējas ar Čehiju un izraida Krievijas militāro atašeju Ruslanu Ušakovu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs pasludināja vienu Krievijas vēstniecības diplomātu –  Krievijas militāro atašeju Latvijā Ruslanu Ušakovu – par Latvijā nevēlamu personu (persona non grata), solidarizējoties ar Čehijas valdību saistībā ar Krievijas izlūkdienestu nelegālajām aktivitātēm Čehijā.

Latvija solidarizējas ar Čehiju un izraida Krievijas militāro atašeju Ruslanu Ušakovu
00:00 / 00:53
Lejuplādēt

Šis lēmums pieņemts, arī izvērtējot Krievijas vēstniecības diplomāta darbību un konstatētos pārkāpumus Latvijā, informēja Ārlietu ministrija.

Lēmums ir balstīts arī savstarpējās konsultācijās ar Eiropas Savienības (ES) un NATO sabiedrotajiem un atbildīgo Latvijas institūciju sniegtajā informācijā.

Lēmumus par Krievijas diplomātu izraidīšanu koordinēti pieņēmušas visas trīs Baltijas valstis – arī Igaunija par nevēlamu personu pasludinājusi vienu Krievijas diplomātu, bet Lietuva – divus. Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis no Lietuvas izraidīto diplomātu vārdus nenosauca, piebilstot, ka no Igaunijas un Latvijas izraidītie diplomāti nodarbojušies ar spiegošanas aktivitātēm.

LTV zināms, ka par Latvijai nevēlamu personu (persona non grata) ir noteikts Krievijas militārais atašejs Latvijā Ruslans Ušakovs.

“Latvija ir ieinteresēta veidot attiecības ar Krieviju, balstoties savstarpējā cieņā, starptautiskajās tiesībās un Vīnes Konvencijā par diplomātiskajiem sakariem noteiktajos principos. Krievijas rīcība jau ilgstoši liecina par sistēmiskiem šādu principu pārkāpumiem un drošības situācijas pasliktināšanu,” norāda ministrija.

Piektdien, 23. aprīlī, lēmums ir paziņots Krievijas vēstniecības pilnvarotajam lietvedim Latvijā Vadimam Vasiļjevam.

Iepriekš Ruslana Ušakova vārds Latvijas medijos izskanēja aprīļa sākuma, kad ziņots par Ārlietu ministrijas izteikto protestu saistībā ar Krievijas diplomāta rīcību marta beigās, pārkāpjot Covid-19 ierobežojumus un sarīkojot ballīti.

Ministrija reaģēja uz publiski izskanējušo informāciju par to, ka 27. martā kādā privātmājā Ķengaragā par spīti Covid-19 ierobežošanai ieviestajiem drošības pasākumiem notikusi saviesīga ballīte, kuras namatēvs bijis Krievijas militārais atašejs Latvijā Ruslans Ušakovs. Portāls "Delfi", atsaucoties uz aculieciniekiem, vēstīja, ka saviesīgajā pasākumā 27. martā piedalījušās aptuveni desmit personas, kas nebija no vienas mājsaimniecības.

Taču šī nebija pirmā reize, kad pulkvedis Ušakovs piesaistījis uzmanību saistībā ar Covid-19 drošības pasākumu iespējamu neievērošanu. Pērn septembrī LTV raidījums "Panorāma" ziņoja, ka pulkvedim Ušakovam līdzīga persona brīvi apmeklē sabiedriskas vietas, nelietojot sejas masku, lai gan pirms dažām dienām viņš bija atgriezies no Krievijas. Viņš ignorējis ieteikumus diplomātiem ievērot pašizolāciju. Saskaņā ar "Panorāmas" rīcībā esošo neoficiālo informāciju tolaik ar Covid-19, iespējams, bijuši saslimuši divi Krievijas vēstniecības darbinieki.

Tikmer Saeimas Ārlietu komisija piektdien, 23. aprīlī, pieņēma paziņojumu par solidarizēšanos ar Čehiju, aicinot Eiropas Savienības (ES) un NATO dalībvalstis vienoties par koordinētu rīcību, lai stingri reaģētu uz Krievijas izlūkdienestu destruktīvajām, pret Eiropas Savienības un NATO dalībvalstu interesēm un drošību vērstajām darbībām un veiktu nepieciešamos atbildes pasākumus, informēja Saeimas Preses dienests.

Paziņojumā augsti vērtēta Čehijas atbildīgo dienestu veiktā plašā un padziļinātā izmeklēšana un sniegtie pilnvērtīgie un skaidrie secinājumi, kas apliecina Krievijas Federācijas Militārā izlūkošanas dienesta iesaisti 2014. gadā pastrādātajos noziegumos.

Komisijas deputāti paziņojumā uzsver, ka šie Krievijas Militārās izlūkošanas dienesta noziegumi izdarīti neatkarīgas un suverēnas valsts – Čehijas – teritorijā, tādējādi rupji pārkāpjot Vīnes Konvenciju par diplomātiskajiem sakariem.

Tāpat deputāti paziņojumā pauž bažas par destabilizējošām darbībām, kuras Krievija turpina ES un NATO dalībvalstu suverēnajās teritorijās.  

Čehijas kaimiņvalsts Slovākija ceturtdien kļuva par pirmo Prāgas NATO sabiedroto, kas solidarizējoties un savu izlūkdienestu sniegto informāciju arī izraidīja Krievijas diplomātus.

“Trīs Krievijas Federācijas diplomātiskās pārstāvniecības pārstāvjiem ir jāpārtrauc misija un septiņu dienu laikā jāatstāj Slovākijas Republika. Slovākija apstiprina savu interesi ar Krieviju veidot attiecības, kuru pamatā ir abpusēja cieņa. Vienlaikus sagaidām, ka Krievijas diplomātiskās misijas pārstāvji sniedz ieguldījumu šajās attiecībās, ievērojot uzvedības principus, kas balstīti uz attiecīgajiem starptautiskajiem līgumiem,” pauda Slovākijas premjerministrs Eduards Hegers.

KONTEKSTS:

Čehijas varas iestādes nedēļas sākumā paziņoja, ka izraida no valsts 18 krievu diplomātus, kuri varētu būt saistīti ar 2014. gadā notikušajiem sprādzieniem Vrbetices munīcijas noliktavās. Maskava uz to reaģēja, izraidot 20 čehu diplomātus.

Čehijas ārlietu ministrs Jakubs Kulhaneks ceturtdien spēra nākamo soli šajā cīņā, paziņojot, ka, vadoties pēc diplomātiskās paritātes principiem Krievijai būtu jāsamazina sava personāla skaits no pašreizējiem 95 darbiniekiem līdz 23 – tieši tik cilvēku strādā Čehijas vēstniecībā Maskavā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti