Dienas ziņas

Slutišķos attīstīs tūrismu un uzņēmējdarbību

Dienas ziņas

Baiba cīnās pret stereotipiem

Latvijas eksprezidente par sieviešu lomu demokrātijā

Latvijā sievietēm salīdzinoši labas izredzes savienot karjeru un ģimenes dzīvi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Salīdzinot ar citām valstīm, Latvijā situācija dzimumlīdztiesībā un sieviešu iespējās savienot darbu ar ģimenes dzīvi, ir labas.

Uz diskusiju par sieviešu lomu demokrātijas attīstībā Londonā bija ieradies kupls skaits klausītāju, bija sanākuši ne tikai latviešu diasporas pārstāvji, bet arī daudzi citi, kuri vēlējās dzirdēt tieši bijušās Latvijas prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas runu. Diskusijā tika apspriestas dažāda veida problēmas, ar ko sievietes saskaras ikdienā, piemēram, kā savienot karjeru un ģimeni.

“Esmu strādājusi ASV valdībā, un tur vispār nav apmaksāta pēcdzemdību atvaļinājuma!” saka Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas Korporatīvās stratēģijas direktore Aleksija Larotū. “Ja jādomā par darbaspēku, par pieeju darba tirgum, kādas ir izvēles, ko jāizdara sievietēm? Kādas ir izvēles iespējas ģimenēm? Ko darīt sievietei, ja viņa vēlas strādāt un ja viņa vēlas ģimeni? Viņām jāizdara ļoti smagas, ekonomiski smagas izvēles, diemžēl joprojām ir daudz izaicinājumu,” sacīja Larotū.

Diskusijā tika pieminēts arī Partnerattiecību likums, Vīķei-Freibergai jokojot, ka Latvijā pāri satiekas, rada bērnus, taču apprecas tikai pēc 10 gadiem. Viņa uzsver, ka Partnerattiecību likums vajadzīgs, lai aizsargātu sievieti un bērnus. “Laulība jau domāta gan pasargāt sievieti, gan pasargāt bērnus. Savā ziņā tas ir veids, kā vīrietis uzņemas atbildību par bērniem, kas dzims no viņu savienības. Cilvillaulībā tā ir tā nelaime, ka, dzīvojot kopā un neuzņemoties laulības saites, šī atbildība faktiski likuma priekšā pazūd. Protams, var teikt, ļaudis paši izvēlas savu sadzīves modeli un viņiem jārēķinās ar konsekvencēm, bet man šķiet, ka daudzi jauni cilvēki par tām konsekvencēm pietiekami nepadomā. Būtu labi, ja būtu vairāk izšķiršanās brīvības iespējas, bet, lai tajā brīdī, kad tēvs un māte ir kļuvuši par vecākiem, arī bērnam būtu juridiskā aizstāvība no abām pusēm,” sacīja Vīķe-Freiberga.

Taču Latvija var lepoties arī ar to, ka ir pirmā valsts Eiropā, kur 1905.gadā sievietes ieguva tiesības vēlēt, citas Eiropas valstis sekoja tikai vēlāk. “Salīdzinot - Lielbritānijai tikai 1918.gadā un tikai daļai sieviešu tika piešķirtas šādas vēlēšanu tiesības - tad, ja viņām bija īpašums, ja viņām bija 30 gadi un tā tālāk. Pilnas vēlēšanu tiesības Lielbritānijas sievietes ieguva tikai vairāku desmitu gadu laikā,” sacīja Latvijas vēstniece Lielbritānijā Baiba Braže.

Tika diskutēts arī par to, ka daudzviet pasaulē sieviešu īpatsvars studentu vidū ir ļoti augsts, secinot, ka patiesais iemesls varētu būt vīriešu aiziešana no profesijām, kur ir slikts atalgojums, kā arī par aizspriedumiem, saistītiem ar sieviešu spēju darboties tradicionālās vīriešu profesijās.

“Puse no visām sievietēm ir caurmērā sievišķīgas, viena ceturtdaļa ir ultrasievišķīgas, un viena ceturtdaļa ir mazāk sievišķīgas. Un tas pats vīriešiem ar vīrišķību un jebkuru citu īpašību,” saka Vīķe-Freiberga. “To nevajag saistīt ar profesijām, kā tas ir ticis darīts, un tie ir veco laiku aizspriedumi, un pie mums viņi ir dzīvi, jo tikko vienā avīzē ar redzu vienu virsrakstu "Šī ir vīriešu pasaule", tas es domāju, ka tas cilvēks nedzīvo uz tās pašas planētas, kā es,” saka eksprezidente.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti