Latvijā saistībā ar «Covid-19» paplašina darbnespējas lapas saņemšanas iespējas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Lai samazinātu iespējamību saslimt ar "Covid-19" riska grupām, piemēram, pacientiem ar hroniskām saslimšanām un gados vecākiem cilvēkiem, valdība otrdien, 10. martā, nolēma uz laiku papildināt esošo darbnespējas lapu izrakstīšanas kārtību, informēja Veselības ministrijā (VM).

Personām, kuras ciešā kontaktā ar cilvēkiem strādā ārstniecības un izglītības iestādēs, kā arī sociālās aprūpes centros un pansionātos,

ģimenes ārsts varēs izrakstīt darbnespējas lapu uz 14 dienām arī tad, ja persona būs atgriezusies no "Covid-19" skartajām valstīm un viņai nebūs saslimšanas simptomu.

Latvijā saistībā ar «Covid-19» paplašina darbnespējas lapas saņemšanas iespējas
00:00 / 03:31
Lejuplādēt
Līdz šim bez pašiem saslimušajiem un viņu tuvākajām kontaktpersonām apmaksātas slimības lapas pat pie negatīviem analīžu rezultātiem pienācās arī tiem, kuri ar "Covid-19" raksturīgajiem simptomiem atgriezušies no skartajiem reģioniem, un vēl arī vecākiem, kuriem jāpieskata no riska zonām atbraukušie bērni. Tiesa, pagājušās nedēļas sākumā Veselības ministrija minēto loku papildināja, tajā iekļaujot arī tos ārstniecības, izglītības un sociālās aprūpes centru darbiniekus, kuriem jāstrādā tuvā kontaktā ar cilvēkiem.

 

Tomēr ģimenes ārsti slimības lapas nevarēja izdot, norādot – par spīti amatpersonu paziņojumiem, nekādas izmaiņas likumos nebija veiktas, attiecīgi arī tiesību izdot darba nespējas lapas ārstiem nebija. Bet cilvēki informāciju medijos bija dzirdējuši, zvanīja un prasīja.  "Pedagogi bija tie, kas vērsās, viņiem bija tie braucieni dažiem un lūdza, kā rīkoties," stāstīja Latvijas ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide.

Šodien gan situācija labota un valdība nepieciešamās izmaiņas likumā iekļāvusi.

"Šobrīd mēs šo noregulējumu pasākām absolūti nepārprotami, šo trīs jomu pārstāvjiem arī, ja tie nav slimi, uz karantīnas laiku ir apmaksāta darba nespēja,"

teica veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!").

VM skaidroja, ka, lai gan saslimt ar "Covid-19" var ikviens, nopietnākas sekas var būt gados veciem cilvēkiem, personām ar novājinātu imunitāti un hroniskām saslimšanām.

Līdz ar to izstrādāts risinājums, lai šīs grupas vairāk pasargātu no inficēšanās riska. Tāpēc tiesības saņemt darbnespējas lapu attieksies uz ārstniecības iestāžu, sociālās aprūpes institūciju un izglītības iestāžu darbiniekiem, kas, strādājot ir tiešā kontaktā ar citiem cilvēkiem, piemēram, ārsti, kuri sniedz palīdzību pacientam vai skolotāji, kuri strādā ar bērniem.

Citu valstu pieredze liecina, ka bērni "Covid-19" pārslimo viegli, tomēr bērni ne vienmēr apzinīgi ievēro higiēnu, piemēram, regulāri mazgājot rokas, tāpēc pastāv lielāks risks infekcijai izplatīties, norādīja VM.

Ja mediķi, skolotāji un sociālajās aprūpes iestādēs strādājošie būs atgriezušies no "Covid-19" skartajām teritorijām, uz kurām šobrīd ir attiecināti īpaši piesardzības pasākumi (Itālija, Ķīna, Irāna, Dienvidkoreja, Japāna un Singapūra), un nebūs iespējams vienoties ar darba devēju par attālinātā darba iespējām, personai būs jāsazinās telefoniski ar savu ģimenes ārstu. Pēc situācijas izklāsta, tiks izsniegta darbnespējas lapa uz 14 dienām, skaitot no dienas, kad persona izbraukusi no skartās teritorijas, informēja VM.

Šāda kārtība būs spēkā, kamēr ir aktuāli "Covid-19" infekcijas izplatīšanās draudi.

Vienlaikus VM aicina darba devējus:

  • nesūtīt darbinieku komandējumā uz minētajām teritorijām;
  • iespēju robežās organizēt attālinātā darba iespējas darbiniekiem, kas atgriezušies no skartajām teritorijām;
  • veikt pārrunas ar darbiniekiem, aicinot nedoties uz "Covid-19" skartajām teritorijām arī atvaļinājuma laikā.

Gadījumā, ja darbinieks, kas uzturējies "Covid-19" infekcijas skartajā teritorijā, kurai noteikti īpašie piesardzības pasākumi, atsakās ievērot pašizolāciju mājās, atbilstoši Darba likumam darba devējam ir tiesības atstādināt darbinieku no darba, ja šis darbinieks, veicot darbu vai arī atrodoties darba vietā, var kaitēt viņa paša vai citu personu drošībai un veselībai.

Ar koronavīrusu saistīto darbanespējas gadījumu skaitam pieaugot, plānots arī vērtēt, vai daļu slimības pabalstu sloga vismaz pagaidām no darba devējiem nevarētu pārņemt valsts.

KONTEKSTS:

Latvijā līdz otrdienai, 10. martam, reģistrēti kopumā astoņi "Covid-19" saslimšanas gadījumi, no tiem divi pēdējās diennakts laikā. Pirmajā gadījumā "Covid-19" konstatēts sievietei, kura neilgi pirms tam kopā ar ģimeni atgriezusies no ceļojuma Ziemeļitālijā. Savukārt pārējie septiņi saslimušie ir no tūristu grupas, kas no Červinjas kalnu kūrorta Itālijas ziemeļos Latvijā atgriezās pagājušajā sestdienā, 7. martā, ar reisu Milāna-Rīga.

Kopumā šajā aviokompānijas "airBaltic" reisā (numurs BT-630) lidoja 39 pasažieri. 25 pasažieri bija no Latvijas, pārējie – no citām valstīm. Visus 25 pasažierus no Latvijas SPKC epidemiologi atzina par tuvām kontaktpersonām, kam būtu jāievēro "mājas karantīna", jo reiss nebija pilns un sēdvietas lidmašīnā tika mainītas. SPKC iepriekš neizslēdza, ka ar "Covid-19" varētu saslimt citi tūristi no šīs grupas.

Par vīrusa smagi skartām teritorijām vēl joprojām tiek uzskatītas sešas valstis – Japāna, Koreja, Ķīna, Itālija, Irāna un Singapūra. Latvijas amatpersonas arvien uzstājīgāk aicina uz šīm valstīm pagaidām nedoties. Tāpat aicina izvērtēt nepieciešamību apmeklēt vēl 17 ne tik smagi skartas valstis, starp kurām ir virkne Eiropas valstu – Vācija, Francija, Spānija, Nīderlande un citas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti