Sadaļas Sadaļas

Latvija rezervē 7,4 miljonus Covid-19 vakcīnu; ko darīs ar pārpalikumiem – vēl nezina

Pagaidām vēl nav zināms, kā Latvija rīkosies situācijā, ja vakcīnas pret Covid-19  tiks iepirktas vairāk, nekā vajadzīgs.  Pašlaik uz aptuveni pusotru miljonu pieaugušo iedzīvotāju rezervēti aptuveni 7,4 miljoni vakcīnas devu, un skaidrs, ka visas tās nebūs nepieciešamas, bet par turpmāko rīcību lems valdība.

Valdībā sniegtā informācija liecina – Covid-19 vakcīnu iegādei, loģistikas nodrošināšanai un arī vakcinācijai kopumā 2021. gadā atvēlami aptuveni 156 miljoni eiro jeb vairāk nekā 100 eiro uz katru pilngadīgo valsts iedzīvotāju. Veselības ministrija gan skaidro – šo summu veido aptuveni 7,4 miljonu vakcīnas devu rezervācija, un nav teikts, ka visa summa arī būs jāizmanto.  

Latvija rezervē 7,4 miljonus Covid-19 vakcīnas; ko darīs ar pārpalikumiem – vēl nezinaKristaps Feldmanis

Lai iegādātos vienu vakcīnu, to izvadātu pa vakcinācijas punktiem, kā arī ievadītu cilvēkam, vidēji atvēlēts aptuveni 21 eiro. Tas secināms no valdībā prezentētās informācijas par vakcīnu izmaksām un Veselības ministrijas sniegtās informācijas par to, ka šim mērķim atvēlētie aptuveni 165 miljoni eiro rēķināti uz aptuveni 7,4 miljoniem vakcīnu.

Tomēr tik daudz vakcīnas devu valstī, kurā ir aptuveni pusotrs miljons pilngadīgo iedzīvotāju, nebūs nepieciešams.

Veselības ministrijas pārstāve Sintija Gulbe gan skaidroja, ka lielā nauda ir rezervēta jau pieteikto 7,4 miljonu vakcīnu iegādei, tomēr maksāts tiek pa daļām, un pavisam iespējams, ka visa summa nemaz nebūšot nepieciešama.

“Tad, kad Latvijai tiek piegādātas vakcīnas, pienāk rēķins, un tad tādiem vienkāršiem vārdiem, mēs lūdzam valdību apstiprināt, ka mēs šos rēķinus apmaksājam. Tā galvenā doma ir norezervēt šo summu [tagad], lai šī nauda neaiziet kādiem citiem mērķiem; un, ja mēs to naudu neizmantojam, tad šī nauda var aiziet citiem mērķiem, savukārt, ja mēs iegādājamies šīs vakcīnas, lai šie līdzekļi būtu pieejami, lai nebūtu tā, ka ir jāmaksā rēķini un mums nebūtu, par ko samaksāt,” skaidroja Gulbe.

Gulbe gan sacīja, ka pašlaik nevar skaidri pateikt, ko darīs situācijā, ja vakcīnas tiks iepirktas vairāk, nekā vajadzīgs.

Vai tā varētu būt vakcīnu tālākpārdošana, dāvināšana vai nepieciešamības gadījumā revakcinācija, varēs spriest vien vēlāk un jebkurā gadījumā šādi lēmumi būs jāpieņem valdībā, nevis ministrijā.

Tomēr ar lielu varbūtību šis finansiālais slogs uz vienu iedzīvotāju tik liels iznākumā nebūšot.

KONTEKSTS:

Indikatīvais finansējuma apjoms, kas varētu būt nepieciešams Covid-19 vakcinācijas plāna īstenošanai 2021. gadā, ir 165,86 miljoni eiro, liecina Veselības ministrijas aprēķini, kas prezentēti valdībā.

No kopējās summas 93,98% jeb 156 miljoni eiro nepieciešami:

  • vakcīnu iegādei – 90,5 miljoni eiro,
  • loģistikai – 1,3 miljoni eiro,
  • potēšana – 64 miljoni eiro.

Organizējot vakcināciju pret Covid-19, Latvijā plānots vispirms potēt astoņas prioritārās grupas. Kopumā līdz vasaras beigām plānots vakcinēt ap 70% iedzīvotāju, un šī gada trešajā–ceturtajā ceturksnī varēs vakcinēt visus sabiedrības locekļus, kas vakcīnu nav saņēmuši iepriekš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt