Latvijā reģistrēti četri gripas gadījumi; pieaug elpceļu infekciju izplatība

Līdz šodienai, 15. decembrim, Latvijā reģistrēti trīs klīniski apstiprināti gripas gadījumi Rīgā un laboratoriski apstiprināts gripas gadījums, par ko Slimību profilakses un kontroles centru (SPKC) šonedēļ informēja Bērnu klīniskā universitātes slimnīca (BKUS).

Valsts apmaksātas potes pret gripu var saņemt:

  • ārstniecības personas un ārstniecības atbalsta personas;
  • seniori vecumā no 65 gadiem un pieaugušie un bērni, kuri slimo ar hroniskām slimībām (plaušu, kardiovaskulārām, vielmaiņas, nieru, psihoneiroloģiskām slimībām, imūndeficītu, personas, kas saņem imūnsupresīvu terapiju u.c.);
  • sociālās aprūpes centru darbinieki un klienti;
  • bērni līdz 2 gadu vecumam;
  • grūtnieces;
  • Nacionālo bruņoto spēku pārstāvji;
  • Policisti, robežsargi, ugunsdzēsēji;
  • vispārējās izglītības iestāžu pedagogi;
  • ieslodzītie un ieslodzījumu vietās nodarbinātie, kas nonāk tiešā saskarē ar ieslodzītajiem.

 

Informācija un ieteikumi iedzīvotājiem par gripas profilakses pasākumiem.

SPKC informēja, ka BKUS bija nonācis pacients ar gripai raksturīgiem simptomiem, kuram laboratoriski apstiprināta A tipa gripa. Bērns turpina ārstēšanos ģimenes ārsta uzraudzībā.

Starptautiskie dati liecina, ka gripas aktivitāte palielinājusies visā Eiropā. Dažas valstis ziņo par pozitīvo paraugu īpatsvaru virs 10% – Armēnija, Izraēla, Kazahstāna, Kosova, Kirgizstāna, Krievija. Galvenokārt tiek apstiprināti A tipa gripas vīrusi, no kuriem dominējošs ir A/H3 gripas vīrusa apakštips. Francija, Zviedrija un Apvienotā Karaliste ziņoja par stacionētajiem pacientiem intensīvās terapijas nodaļās, kuriem apstiprināta A gripa.

Pagājušajā nedēļā palielinājies arī pacientu skaits, kas vērsušies ambulatorajās ārstniecības iestādēs akūtu augšējo elpceļu infekciju gadījumos – reģistrēti 1574,9 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem. Visaugstākā intensitāte novērota bērniem vecuma grupā 0–4 un 5–14 gadi. 

Augstākā saslimstība ar elpceļu infekcijām konstatēta Liepājā, Rīgā un Jūrmalā.

26 pacientiem bijusi nepieciešama pneimonijas ārstēšana (38,5 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju), kas ir vairāk nekā divas nedēļas iepriekš (31,2 uz 100 000 iedzīvotājiem). Pneimoniju gadījumi reģistrēti visās vecuma grupās, taču augstāka saslimstība reģistrēta bērniem vecuma grupā 5–14 gadi (118,5 uz 100 000 iedzīvotājiem).

Ņemot vērā, ka gripas izplatība parasti ilgst vairākus mēnešus – līdz pat aprīļa beigām – un imunitāte izveidojas 10 dienu laikā pēc vakcinācijas, SPKC iesaka neatlikt vakcināciju pret gripu. Vakcinēties nepieciešams savlaicīgi, lai, sākoties lielākam gripas pacēlumam, organismam jau būtu aizsardzība.

Tāpat SPKC atgādināja, ka gripas vakcīnu var saņemt kopā ar vakcīnu pret Covid-19 – ja ir nepieciešama primārā vakcinācija vai balstvakcinācija pret Covid-19, nav nepieciešams plānot intervālu starp abām vakcīnām.

SPKC epidemiologi uzsver, ka vissmagāk ar gripu slimo gados vecāki cilvēki un cilvēki ar hroniskām saslimšanām – sirds un asinsvadu, plaušu un nieru hroniskām slimībām, cukura diabētu, onkoloģijas slimnieki, pacienti ar hroniskām infekcijām un citi, kuriem ir novājināta imunitāte. Gripa ir īpaši bīstama maziem bērniem un grūtniecēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt