Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Lielās poliklīnikas gatavas atsākt piektdien

Panorāma

Projekta «Tava klase» veidošanā saskata neētisku rīcību

Testēt, testēt, testēt!

Latvijā plāno paplašināt Covid-19 testēšanu; tirgotāji analīžu iespējas izmanto dažādi

Latvijā reģistrēto Covid-19 saslimšanas gadījumu skaits pagājušajā diennaktī palielinājies par 12. Raksturīgi brīvdienām gan veikts salīdzinoši neliels izmeklējumu skaits – vien nepilni astoņi simti. Taču kopumā pagājusī nedēļa liecina par testēšanas jaudas palielinājumu, un Veselības ministrija sola šonedēļ lemt, kā vēl vairāk paplašināt testējamo loku. Ievērojamu pienesumu devuši ģimenes ārsti, kas uz valsts apmaksātajām analīzēm nosūta vidēji 500 pacientu dienā.

Lai arī jaunākie dati rāda, ka nedēļas nogalē piedzīvots brīvdienām raksturīgais Covid-19 testu skaita samazinājums, redzams arī, ka pēc pamatīgā kritiena Lieldienu laikā ne vien atjaunota iepriekšējā jauda, bet pat sasniegts jauns rekords – vienas diennakts laikā pārbaudīti vairāk nekā 1800 analīžu paraugi.

Pagājušajā nedēļā nozarēm, kuru darbiniekiem pie Covid-19 simptomiem valsts analīzes apmaksā, pievienoja tirdzniecību.

“Trīs dienu laikā mums ir piezvanījuši 14 uzņēmumi,” par interesi saistībā ar testiem stāstīja Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs.

Mazajiem un vidējiem uzņēmumiem pieteikšanos analīzēm organizē Tirgotāju asociācija. Tā stāsta, ka pagaidām uz Covid-19 testiem nosūtīti aptuveni 100 pārdevēji un citi veikalu darbinieki.

“Ļoti daudz ir gan “Narvesen”, gan “Douglas”, kas tirgo kosmētiku, ir “Sanitex”, pārtikas preces, un arī ļoti daudz mazie reģionālie tirgotāji. Arī bijuši atsevišķi tirgotāji no tirdzniecības centriem, kam ir viens divi strādājošie, bet kas arī vēlas pārbaudīt. Viņi mums piezvana, mēs viņiem aizsūtām tabulu, kas ir jāaizpilda, un instrukciju, viņi atsūta tabulu, mēs viņu nokodējam un aizsūtām Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam, un tālāk viņi jau strādā ar konkrētiem cilvēkiem,” stāstīja Danusēvičs.

No lielajām ķēdēm, kas savus darbiniekus piesaka pašas, “Maxima” stāsta, ka pagaidām šāda vajadzība nav bijusi, no “Rimi” pieteikti trīs darbinieki.

 Aktīvāks bijis būvniecības preču veikals “Depo”. Kopš pagājušās nedēļas uzņēmums uz valsts apmaksātājām Covid-19 analīzēm nosūtījis 48 savus darbiniekus.

“Šie 48 darbinieki jau ir bijuši ar simptomiem, kā Veselības ministrija ir noteikusi – gan klepus, gan temperatūra, gan arī izteiktas sāpes kaklā,” stāstīja veikala “Depo” Darba aizsardzības nodaļas vadītājs Artūrs Putrālis.

Kamēr rezultātu nav, šie darbinieki atrodas pašizolācijā. Bet būtisku pienesumu veikto testu apjomam devusi iespēja pie noteiktiem apstākļiem uz analīzēm doties ar ģimenes ārsta nosūtījumu.

“Vidēji dienā vairāk nekā 500 cilvēki tiek nosūtīti caur ģimenes ārstiem,” atklāja Veselības ministrija Sabiedrības veselības departamenta pārstāve Jana Feldmane.

Veselības ministre publiski paudusi, ka līdz mēneša beigām testēšanas jaudu varētu kāpināt pat līdz 3000 paraugiem diennaktī. Šīs nedēļas laikā tiks lemts, kā testējamo loku vēl paplašināt.

Veikalā “Depo” rosina par valsts naudu testēt arī tirdzniecības darbiniekus bez simptomiem.

“Izskan arī, ka ļoti daudzi cilvēki, kam ir konstatēts šis Covid-19, ir asimptomātiski, tas nozīmē, ka viņiem nekā nav ikdienā, viņi neizjūt to nekādā veidā,” norādīja Artūrs Putrālis.

Veselības ministrija šādu iespēju neizslēdz.

“Kā šobrīd jau mēs esam uzsākuši sociālās aprūpes centros, tāpat tas varētu būt vairāk paplašināt tirdzniecībā strādājošo testēšanu – noņemt šo prasību par simptomiem, bet skrīnēt šos cilvēkus,” atzina Feldmane.

Ministrijā gan uzsver, ka, lai testēšanas jaudu kāpinātu, svarīgi, lai tie, kam valsts apmaksātās analīzes pienākas, uz tām arī pieteiktos. Ieviest obligātas pārbaudes nav plānots.

KONTEKSTS:

Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. Vīrusa izplatības ierobežošanai 12. martā nolemts Latvijā izsludināt ārkārtējo situāciju, kuru 7. aprīlī pagarināja vēl par mēnesi – līdz 12. maijam. Ārkārtējās situācijas laikā noteikta virkne ierobežojumu un aizliegumu, tostarp attiecībā uz pulcēšanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt