Panorāma

Atklāts "Rail Baltica" Rīgas Centrālā mezgla būvlaukums

Panorāma

Noraida priekšlikumu iesaldēt augstāko amatpersonu algas

Pret Covid-19 pirmos vakcinēs mediķus un seniorus

Latvija pirmās Covid-19 vakcīnas varētu saņemt nākamā gada pirmajā ceturksnī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvija pirmās Covid-19 vakcīnas varētu saņemt nākamā gada pirmajā ceturksnī. Vienošanās par vakcīnu piegādi šobrīd ir ar trīs uzņēmumiem, taču vēl jāgaida Eiropas Komisijas (EK) apstiprinājums. Latvija cer saņemt vismaz 800 000 vakcīnu. To Veselības ministrija pirmdien paziņoja preses konferencē.

ĪSUMĀ:

  • Latvija vienojusies ar trim vakcīnu izstrādātājiem.
  • Eiropas Komisija (EK) un Eiropas Zāļu aģentūra ir sagatavojusi vakcīnu saņemšanas kārtību.
  • Latvija nākamā gada pirmajā ceturksnī  varētu saņemt 800 000 vakcīnu. 
  • EK izveidojusi vakcīnas saņemšanas prioritātes sadalījumu; vairums Eiropas Savienības dalībvalstu pie tā pieturas.
  • Par vakcīnu efektivitāti vēl ir daudz nezināmā; eksperti gaida Eiropas Zāļu aģentūras apstiprinājumu.

Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta direktore Santa Līviņa skaidroja, ka Latvija šobrīd ir vienojusies ar trim vakcīnu izstrādātājiem, bet līgums tiks noslēgts ar visiem, lai vakcīnu varētu sākt lietot nekavējoties. 

Šobrīd Eiropas Komisijas tā dēvētajā vakcīnu portfelī atrodas sešas vakcīnas no dažādiem uzņēmumiem. Atbildīgās institūcijas jau ir izstrādājušas vakcīnas iegūšanas vadlīnijas. Proti, katrai Eiropas Savienības (ES) dalībvalstij ir iespēja piecu dienu laikā vienoties ar vakcīnu izstrādātājiem par tās lietošanu, pēc tam kad Eiropas Zāļu aģentūra un EK ir apstiprinājusi, ka vakcīna ir kvalitatīva, efektīva un droša lietošanai ES robežās.

Tāpat Līviņa pauda cerības, ka Latvija vakcīnas varētu saņemt nākamā gada pirmajā ceturksnī. Minimālais vakcīnu daudzums, ko Latvija norādījusi līgumā, ir 800 000, taču tas nenozīmē, ka tās tiks piegādātas uzreiz.

Eiropas Komisija (EK) ir devusi rekomendācijas vakcinēšanas prioritātes sadalījumam. Vairums ES dalībvalstu, tai skaitā arī Latvija, vadās pēc tām, tādēļ vairākās dalībvalstīs prioritātes ir līdzīgas. 

Pirmie tiks vakcinēti ārstniecības iestādēs strādājošie. 

Otrie vakcīnas saņems sociālās aprūpes iestādēs strādājošie un dzīvojošie cilvēki.

Savukārt iedzīvotāji, kuri ir vecāki par 60 gadiem un cilvēki ar hroniskām saslimšanām tiks vakcinēti nākamie, lai samazinātu smagus saslimšanas gadījumus, kā arī nāves gadījumu skaitu. 

EK rekomendācijās prioritāri ir atzīmēti arī operatīvo dienestu darbinieki un izglītības iestādēs strādājošie. 

Visi, kas vakcīnas vēlēsies saņemt un pat būtu gatavi par tām samaksāt, tās nevarēs iegādāties. Tomēr, kā Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta Panorāma” norādīja infektologs Uga Dumpis, vakcīnas palīdzēs pat nelielos daudzumos: “Ja mēs vakcinējam pareizajos punktos, mēs varam gan samazināt hospitalizāciju, gan mirstību un arī varbūt transmisiju. Piemēram, vakcinējot skolotājus mēs varētu ievērojami uzlabot epidemioloģisko situāciju skolās. Esmu liels optimists. Ja vakcīnas parādīsies, tad mums tās ļoti palīdzēs pat nelielos daudzumos.”

Līdz šim Nacionālais veselības dienests ir noslēdzis vienošanos par vakcīnu piegādi ar trim ražotājiem – “AstraZeneca” un “Johnson&Johnson” un “Pfizer”. Ja šīs vakcīnas tiks reģistrētas, tad ar tām kopumā Latvijā varētu vakcinēt vairāk nekā 800 000 cilvēku. Ārvalstu prese vēsta, ka, piemēram, “AstraZeneca” efektivitāte esot vien 70%, bet tikmēr, piemēram, vakcīna “Moderna”, ar ko Eiropas Komisija slēgusi līgumu, bet uz kuru Latvija pagaidām nav pieteikusies – ir pat 94,5% efektīva un pasargā no inficēšanās. 

Eksperti gan uzsvēra, ka par vakcīnām vēl ir daudz nezināmo. Arī medijos izskanējušais par to efektivitāti pagaidām ir tikai pašu uzņēmumu ziņotais un būs oficiāli apstiprināms vien tad, kad vakcīnas izies reģistrācijas procesu. Imunizācijas Valsts padomes vadītāja, profesore Dace Zavadska uzsvēra, ka padome savā vērtējumā par konkrētajām vakcīnām balstīsies tikai uz pierādījumiem un Eiropas Zāļu aģentūras secinājumiem.

“Mēs pagaidām no šīm vakcīnām sagaidām, ka tās novērsīs vakcinētā cilvēka nāvi saslimstības gadījumā, novērsīs smagu slimības gaitu, komplikāciju attīstību, nepieciešamību hospitalizēt. Domājams, ka arī vidēji smagu gaitu. Bet ir par ātru izteikt cerību, ka varēs novērst arī vieglu slimības gaitu. Vēl nevaram runāt arī par to, ka ar vakcīnām būs iespējams pārtraukt šī vīrusa transmisiju. Tāda iespēja ir; vai tā notiks, to rādīs nākotne,” sacīja Zavadska.

Tādēļ pagaidām esot grūti prognozēt, vai un kā vakcīnu parādīšanās varētu samazināt pašlaik spēkā esošos ierobežojumus pandēmijas izplatībai un sekmēt ekonomikas atveseļošanos.

KONTEKSTS:

Eiropas Zāļu aģentūra ir sākusi vērtēt pirmos pieejamos datus par vakcīnām pret Covid-19, kas iegūti klīniskos pētījumos un ir iesniegti vērtēšanai Eiropas Zāļu aģentūrā. Šobrīd vēl nav iespējams izdarīt secinājums par vakcīnu pret Covid-19 drošumu un iedarbīgumu, jo virkne pierādījumu vēl nav iesniegti vērtēšanai.

Eiropas Komisija (EK) 11. novembrī paziņoja, ka noslēgusi vienošanos ar "Pfizer" un "BioNTech" par gandrīz 300 miljoniem Covid-19 eksperimentālās vakcīnas devu piegādi.

Saskaņā ar vienošanos ES 27 valstis var iegādāties 200 miljonus vakcīnu devu un tām būs iespējams iegādāties vēl 100 miljonus devu. 27 ES dalībvalstis saņems devas atbilstoši to iedzīvotāju skaitam.

ES jau ir noslēgusi vienošanās ar kompānijām "AstraZeneca", "Sanofi-GSK", "Janssen Pharmaceutica" un "CureVac" par to Covid-19 vakcīnu iegādi, kad tās būs pieejamas, un ved sarunas ar kompāniju "Moderna".

ASV kompānija "Moderna" paziņoja, ka atbilstoši sākotnējiem rezultātiem tās izstrādātā Covid-19 vakcīna klīniskajos izmēģinājumos bijusi 94,5% efektīva. Savukārt ASV farmācijas gigants "Pfizer" un Vācijas kompānija "BioNTech" trešdien paziņoja, ka atbilstoši izmēģinājumu galīgajiem rezultātiem to kopīgi izstrādātajai vakcīnai pret jauno koronavīrusu ir 95% efektivitāte.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti