Panorāma

G20 sanāksmē nosoda Krievijas agresiju

Panorāma

Panorāma

Arī Latvija pieteikusies vakcīnām pret pērtiķu bakām

Latvija pieteikusies vakcīnām pret pērtiķu bakām

Pērtiķu baku gadījumu skaits Eiropā aizvien turpina pieaugt, Latvijā līdz šim oficiāli reģistrēti vien divi inficēšanās gadījumi. Infekcijas izplatību iecerēts mazināt ar vakcinācijas palīdzību, un Eiropas Zāļu aģentūra pašlaik izvērtē, vai vakcīna pret bakām ir efektīva arī pret pērtiķu bakām. Un rezultāti ir labi. 

Latvijā divi ar pērtiķu bakām saslimušie cilvēki ir izveseļojušies un atgriezušies ikdienas gaitās, pavēstīja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC). Jaunu saslimšanas gadījumu Latvijā nav. 

Tikmēr citviet Eiropā reģistrēto saslimšanas gadījumu skaits aug katru nedēļu. Tāpēc aktualizēts jautājums par vakcināciju pret to.

Pašlaik vērtē Eiropā reģistrētas dāņu ražotāja baku vakcīnas aizsardzību arī pret pērtiķu bakām.

Latvijas Zāļu valsts aģentūras (ZVA) Zāļu reģistrācijas departamenta vadītāja vietniece Ineta Popēna norādīja: “Šobrīd ražotājs šos datus ir iesniedzis Eiropas Zāļu aģentūrā, un eksperti rūpīgi pārskata, vai tie ir pietiekami, lai pierādītu, ka vakcīna patiešām ir efektīva pret pērtiķu bakām. Agrākos laikos pret bakām vakcinēja pilnīgi visus zīdaiņus neilgi pēc dzimšanas, bet nu jau gadus 40 tas nav ticis vairs darīts.”

Arī pērtiķu baku vakcinācijas kursam būs vajadzīgas divas vakcīnas devas, kas jāievada ar četru nedēļu laika intervālu. 

Eiropas Komisija (EK) pašlaik organizē vienoto iepirkumu, kurā Latvijai šobrīd pienākas vien 1400 devas.

Tas ir minimālais piegādājamais daudzums. Pēc Nacionālā veselības dienesta (NVD) sniegtās informācijas, pirmās vakcīnas paredzētas ievadīšanai ārstniecības iestāžu darbiniekiem, kuri būs ciešā kontaktā ar pērtiķu baku slimniekiem.

SPKC pārstāve Ilze Arāja skaidroja: “Mediķi arī ir vieni no tiem, kuriem rekomendē vakcinēties. Bet attiecīgi tie mediķi, kas arī strādā ar šiem saslimušajiem. Šobrīd rekomendācijās tā [vakcīna] ir iesakāma kontaktpersonām. 

Pērtiķu bakas nav tik bīstamas kā parastās bakas, skaidroja ZVA, norādot, ka nepotēs visus iedzīvotājus. 

ZVA pārstāve Popēna sacīja: “Speciālisti ir vairākkārt uzsvēruši, ka nav šajā gadījumā pamata sagaidīt, ka būs vajadzīgas kādas masu vakcinācijas kampaņas. Ja šī vakcinācija būs vajadzīga, tad tās būs šauras mērķa grupas, neliels skaits cilvēku.”

Pašlaik zināms, ka arī šai vakcīnai var būt raksturīgas tādas blakusparādības kā pietūkums vakcīnas ievadīšanas vietā, muskuļu sāpes un nogurums. 

KONTEKSTS:

Pērtiķu bakas ir radniecīga saslimšana pasaulē jau zināmajām bakām, kuras Pasaules Veselības organizācija par uzvarētu slimību atzina 1980. gadā. Maijā vairākās Eiropas valstīs izskanēja ziņas par šīs slimības gadījumiem, tādēļ Latvijas speciālisti brīdināja, ka inficēšanās riski pastāv, un aicināja būt vērīgiem, ja pēc temperatūras un drudža uz ķermeņa parādās izsitumi, kas atgādina vējbakas. Infektologi vienlaikus norādīja, ka šī slimība nav tik lipīga, ja salīdzina ar gripu un kovidu.

Jūnija sākumā Latvijā apstiprināja pirmos divus pērtiķu baku gadījumus.

Ņemot vērā pieaugošo pērtiķu baku saslimšanas gadījumu skaitu Eiropā, turpmāk Latvijā noteiks ar šo infekciju saslimušo kontaktpersonas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti