Latvijā pieprasītākās augstskolas - LU, RTU un RSU

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Studijām Latvijas augstskolās 2018./2019.akadēmiskajā gadā pašlaik pieteikušies 10 047 reflektanti, aģentūra LETA noskaidroja augstskolās.

Pērn vienotajā uzņemšanas sistēmā studijām kādā no 12 šajā sistēmā iekļautajām augstskolām bija pieteikušies 8034 reflektanti, līdz ar to šī gada reflektantu skaits, sasniedzot 8147 studētgribētājus, ir nedaudz pieaudzis. Vērā ņemami kāpis reflektantu skaits Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) - studijām piesakoties 1900 cilvēkiem, studētgribētāju skaits, salīdzinot ar pagājušo gadu, pieaudzis par 15%.

Kā liecina informācija portālā "Latvija.lv", no tajā iekļautajām 12 augstskolām visvairāk jeb 3491 studētgribētāji pieteikušies kādai no studiju programmām Latvijas Universitātē (LU). Salīdzinot ar pagājušo gadu, studijām kādā no LU programmām pieteikušies par 178 reflektantiem mazāk. Otrajā vietā ar 2388 studētgribētāju pieteikumiem šogad pieteikšanos studijām noslēgusi Rīgas Tehniskā universitāte (RTU). Šogad studijām RTU pieteicās par 74 reflektantiem vairāk nekā pērn.

RSU studētgribētāju uzņemšana noritējuši atsevišķi no 12 vienotajā uzņemšanas sistēmā iekļautajām augstskolām. Studijām RSU pieteikušies 1900 cilvēki, kopumā iesniedzot 5214 pieteikumus dažādām augstskolā piedāvātajām studiju programmām. Reflektantu skaits RSU šogad ir par 15% augstāks nekā pērn.

Interesi par studijām Latvijas Lauksaimniecības universitātē pieteikumu pieņemšanas laikā izrādījuši 807 studētgribētāji, Daugavpils Universitāte saņēmusi 348 reflektantu pieteikumus, Banku augstskola - 236, Liepājas Universitāte - 215, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija - 208, Vidzemes Augstskola - 142, Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskola "RISEBA" - 119, Ventspils Augstskola - 117, Informācijas sistēmu menedžmenta augstskola - 40, bet Ekonomikas un kultūras augstskola - 36 studētgribētāju pieteikumus.

Ņemot vērā, ka vienā pieteikumā studētgribētājs var atzīmēt līdz 20 prioritātēm, kopumā 8147 reflektanti iesnieguši 33 232 dažādu prioritāšu pieteikumus dažādās studiju programmās.

Lielākā interese par kādas no 12 vienotajā uzņemšanas sistēmā iekļauto augstskolu piedāvātajām studiju programmām ir par LU programmu "Tiesību zinātne", kurai pieteikušies 358 cilvēki. Otra populārākā ir LU studiju programma "Datorzinātnes", kurā interesi studēt izrādīja 329 personas. LU studiju programmai "Ārstniecība" pieteikušies 325 cilvēki, LU studiju programmai "Komunikācijas zinātne" - 230, RTU studiju programmai "Datorsistēmas" - 230, LU programmai "Psiholoģija" - 196, RTU studiju programmai "Informācijas tehnoloģija" - 191, RTU studiju programmai "Būvniecība" - 166, RTU programmai "Arhitektūra" - 131, bet LU programmai "Vadības zinības"- 119 cilvēki.

Savukārt no RSU piedāvātajām 68 studiju programmām veselības aprūpes jomā visvairāk pieteikumu ir programmās "Medicīna", "Uzturs", "Fizioterapija", "Ergoterapija" un "Ortozēšana - protezēšana". Savukārt sociālo zinātņu jomā ar popularitāti izceļas žurnālistikas, sabiedrisko attiecību, starptautiskā biznesa un mārketinga studijas, bet RSU Liepājas filiālē - "Māszinības", "Ārsta palīgs" un "Ārstnieciskā masāža".

Konkurss vienotajā uzņemšanā norisināsies divās kārtās. Pirmās kārtas rezultāti tiks paziņoti 13.jūlijā pēc plkst.15, otrās kārtas rezultāti - 17.jūlijā pēc plkst.17. Konkursa rezultāti tiks paziņoti e-pakalpojumā "Elektroniskā pieteikšanās studijām pamatstudiju programmās", kā arī īsziņu un elektroniskās vēstules veidā. Pēc konkursa 1.kārtas rezultātu uzzināšanas 13.jūlijā reflektantam jāizlemj, vai viņš vēlas turpināt piedalīties konkursā uz pieteikumā norādītajām studiju programmām vai nevēlas pretendēt uz studijām nevienā no studiju programmām.

Šogad izglītības pārvaldēm izsniegti 19 103 centralizēto eksāmenu sertifikāti tiem jauniešiem, kuri kārtoja centralizētos eksāmenus par vispārējās vidējās izglītības programmas apguvi.

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pārstāve Diāna Liepniece Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" atzina, ka šogad līdzīgi kā iepriekšējos gados aptuveni puse no jauniešiem, kam izsniegti centralizēto eksāmenu sertifikāti, pieteikušies studijām kādā augstākās izglītības iestādē. Pārējie izvēlējušies mācīties profesionālās izglītības iestādēs vai arī nestudēt vispār.

Populārākās studiju programmas augstskolās, pēc IZM pārstāves teiktā, pēdējos gados nav mainījies. 

IZM pēdējos gados gan pakāpeniski palielinājusi budžeta vietu skaitu dabaszinātnes, matemātikas un informācijas tehnoloģiju studiju programmās, jo šajās jomās sagaidāms akūts speciālistu trūkums. Pretēja situācija saskaņā ar darba tirgus prognozēm sagaidāma sociālo un humanitāro zinību jomās.

"Kaut gan, neskatoties uz šīm izmaiņām budžeta vietās, par maksu cilvēki joprojām izvēlas studēt, piemēram, tiesību zinātni. Tai skaitā par maksu. Šī ir brīva izvēle, un jāsaka, ka  kopumā, neskatoties uz to, ka budžeta vietas mēs piešķiram saskaņā ar darba tirgus prognozēm, cilvēki ar augstāko izglītību jebkurā gadījumā nav tie bezdarbnieki," sacīja Liepniece.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti