Panorāma

Latvija piedalās Londonas Dizaina biennālē

Panorāma

Ļoti pieprasītas bērnu vasaras nometnes

Latvijā pieaug bažas par Covid-19 Indijas paveidu

Latvijā pieaug bažas par Covid-19 delta paveida izplatību

Lai arī saslimstība ar Covid–19 Latvijā krītas un šobrīd atcelti vairāki ierobežojumi, eksperti ir bažīgi, ka rudenī varam piedzīvot jaunu uzliesmojumu. Tam par iemeslu min Covid-19 delta jeb Indijas paveidu, kas nonācis jau aptuveni 80 valstīs, un gausā riska grupas personu vakcinācija vairo bažas.

Par jaunā Covid-19 paveida “uzvaras gājienu” ir nobažījušies arī Latvijas eksperti.

Pirmo reizi Indijā atklāto vīrusa paveidu Latvijā pagaidām konstatē 5–6% gadījumu, taču tiek lēsts, ka situācija mainīsies vasaras beigās.     

“Divu mēnešu laikā, faktiski līdz augusta sākumam, prognozē, ka šis vīruss būs uz 70% procentiem sastopams Eiropas Savienības valstīs un augusta beigās vai vasaras beigās jau būs konstatēts 90% gadījumu no visiem celmiem, tāpēc ka tas izplatās sabiedrībā daudz straujāk,” paskaidroja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.

Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra Zinātniskās padomes priekšsēdētājs Jānis Kloviņš norādīja, ka vīrusa izplatīšanos tomēr raksturo sezonalitāte, kas saistīta ar cilvēku uzvedību, vasaras laikā vairāk uzturoties svaiga gaisā un līdz ar to mazāk inficējoties. Taču tas nenozīmē, ka drīkst zaudēt modrību.

“Lielākais risks mums ir, protams, ja vēl kaut kas nenotiek tagad sliktāks, atkal rudens situācija, ja mēs nebūsim vairāk vakcinēti,” sacīja Kloviņš.  

Tāpēc ir būtiski panākt lielāku Latvijas iedzīvotāju skaita vakcināciju, jo

delta variants straujāk izplatās valstīs, kur ir mazāk vakcinēto.   

“Tas ir zinātniski jau pierādīts, ka delta variants diemžēl izplatās valstīs ar zemu vakcinācijas līmeni," uzsvēra Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadītāja Liene Cipule. "Gan pieaug saslimstības līknes, gan arī hospitalizācijas un mirstības līkne. Arī valstīs ar augstu vakcinācijas aptveri saslimstības līkne var kāpt pie delta varianta, bet tur tiek uzrādīts jau pētījumos, ka nāves gadījumu skaits nepieaug.”

Pēc Perevoščikova teiktā, pietiekama vakcinācijas aptvere būtu 70% visu iedzīvotāju. Tā kā Latvijā nevakcinē bērnus, kas ir jaunāki par 12 gadiem, būtu jāsasniedz lielāka vakcinācijas aptvere tieši pieaugušo vidū, proti, 80 %. Tāpēc, kā norāda Perevošcikovs, ir īpaši svarīgi panākt, lai vairāk vakcinējas riska grupas.      

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti