Latvijā pastrādāto noziegumu skaits turpina samazināties

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija trešdien, 4. martā, uzklausīja prokuratūras pārstāvjus par iestādes darbību 2019. gadā. Noziedzības tendences rāda, ka pērn Latvijā reģistrēto noziegumu skaits, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, ir samazinājies. Lejupslīde vērojama jau vairākus gadus.

Latvijā pastrādāto noziegumu skaits turpina samazināties
00:00 / 03:48
Lejuplādēt

Noziegumu lejupslīde novērojama jau kopš 2014. gada. Par to liecina gan Valsts policijas dati, gan prokuratūras sniegtā informācija atbildīgajai Saeimas komisijai. Piemēram, samazinājies sevišķi smagu noziedzīgu nodarījumu skaits, kā arī smagu noziegumu skaits. Te ir runa par tādiem noziegumiem kā slepkavības, laupīšanas un citi.

Analizējot datus, prokuratūra secina, ka nedaudz ir pieaudzis kriminālpārkāpumu skaits, bet mazāk smagu noziegumu skaits ir samazinājies. "Joprojam lielu īpatsvaru, ar tendenci pat pieaugt, sastāda tādi noziegumi, kā neliela apmēra zādzības, krāpšana vai piesavināšanās. Faktiski tas sastāda nedaudz vairāk nekā ceturto daļu no visiem reģistrētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem," deputātiem klāstīja virsprokurors Arvīds Kalniņš.

Runājot par kopējo situāciju valstī, virsprokurors sacīja, ka arī reģionos noziegumu skaits iet mazumā. Tas pats attiecas uz republikas nozīmes pilsētām. Lielākais samazinājums ir Rīgā. Kāpēc tā ir? Kalniņš pieļāva, ka tam ir saistība ar demogrāfiju. "Joprojām mums valstī, atsevišķos reģionos un kopumā iedzīvotāju skaits samazinās, varbūt līdz ar to noziedzīgo nodarījumu skaits samazinās. Protams, varbūt arī izmeklēšanas iestādes pieiet daudz detalizētāk un par katru iesniegumu, katru gadījumu [izmeklēšanu] neuzsāk uzreiz," pauda Kalniņš.

Atsevišķās noziegumu kategorijās reģistrēto noziegumu skaits ir pieaudzis. Piemēram, par noziegumiem, kas vērsti pret tikumību un dzimumneaizskaramību, tostarp ģimenē. "Grūti uzreiz rast skaidrojumu kāpēc tā. Jāsaka, ka varbūt arī iepriekš ne par visiem noziegumiem ir ziņots izmeklēšanas iestādēm. Varbūt tas ir saistīts ar to, ka ir cietušo aizsardzība," domā Kalniņš.

Šajā noziegumu kategorijā pieaugums ir vērojams kopš 2016. gada. Kalniņš gan uzsver, ka te ir runa par reģistrētajiem gadījumiem, nevis lietām, kuras jau būtu nodotas kriminālvajāšanai. Šī statistika uztrauca deputātus. Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Juris Rancāns jautāja, vai tajos ietilpst arī personisko rēķinu kārtošana.

"Vai šeit nav daļa tādu, kur ir personisko rēķinu kārtošana, ieskaitot nepatiesas apsūdzības? Parunājot ar advokātiem, [šķiet], kad notiek ģimenes strīdi un šķiršanās, tad tur katra sieviete, kuru advokāts samāca, uzraksta sūdzību, ka vīrs ir bijis vardarbīgs. Jābūt ļoti uzmanīgiem, jabūt rūpīgai izmeklēšanai," norādīja Rancāns. Prokurors bažas noraidīja, skaidrojot, ka visas lietas tiek rūpīgi izmeklētas.

Runājot par noziegumu veidiem, kuros ir pieaugums, Kalniņš minēja noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu. Pagājušajā gadā ievērojami pieaudzis tiesām nodoto krimināllietu skaits šajā lietu kategorijā. Pieaudzis arī to personu skaits, pret kurām celtas apsūdzības par naudas atmazgāšanu. Tam varētu būt saistība ar gatavošanos Latvijai svarīgajam "Moneyval" ziņojumam, pieļāva prokuratūrā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti