Panorāma

Pirms eksāmeniem – obligāts Covid-19 tests

Panorāma

SPKC: Jauniešu vidū pieaug inficēšanās ar koronavīrusu

Latvijā vakcinācija pret Covid ir un paliek brīvprātīga

Latvijā pašlaik neapsver obligātu Covid-19 vakcināciju; cilvēkus motivēs potēties

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Tallinas neatliekamās palīdzības dienesta lēmums uzteikt darbu tiem mediķiem, kuri nav vakcinēti pret Covid-19, liek uzdot jautājumu, vai šāds pats solis varētu tikt sperts arī Latvijā. Pagaidām mūsu valstī nevienā jomā, izņemot bruņotos spēkus, vakcinācija nav obligāta. Un tā paliks arī turpmāk. Latvija plāno cilvēkus motivēt potēties, piedāvājot dažādus izņēmumus vakcinētajiem. Piemēram, ļaujot apmeklēt kultūras pasākumus telpās, trenēties sporta klubos un noteiktās vietās nelietot sejas maskas.

Gada laikā Latvijas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD) ar Covid-19 slimojuši gandrīz 700 no kopumā 3500 darbiniekiem. Lielākā daļa tieši pēdējos četros, piecos mēnešos. Viņi ir tie, kuri šobrīd sāk vakcinēties, jo pēc slimošanas iesaka nogaidīt vismaz trīs mēnešus un tikai tad saņemt poti. Šobrīd visā dienestā pret Covid-19 vakcinēti 60% darbinieku. Taču ir struktūrvienības, kur tieši mediķu vakcinācija sasniedz pat 92%.

“Dienestā darbinieki ir ļoti motivēti vakcinēties. Ir augsta atbildība pašiem pret sevi un pret kolēģiem. Un esam priecīgi, ka arī pārslimojušie dodas uz vakcināciju. Ir izpratne par kopīgo bēdu, kas pārņēmusi Latviju un pasauli,“ pastāstīja Rīgas Stradiņa universitātes profesore, NMPD konsultante epidemioloģiskās drošības jautājumos Angelika Krūmiņa.

Līdz šim Latvijā vakcinācija pret Covid-19 bijusi brīvprātīga. 

"Lai gan darba kolektīvi organizē kopīgo vakcināciju, neviens regulējums Latvijā nenosaka, ka šī vakcinācija ir obligāta, un darba devējam nav nekādu tiesību to pieprasīt. Tā ir un paliek brīvprātīga darbinieka izvēle," norādīja Valsts darba inspekcijas Klientu atbalsta nodaļas vadītāja Dace Stivriņa.

Veselības un Tieslietu ministrijas izveidotā darba grupa konkrētas profesijas, kurās vakcinēšanās būtu obligāta, nav noteikusi. 

"Vakcinācija pret Covid-19 ir brīvprātīga. Un būs brīvprātīga.

Līdzīgi kā pie jebkuras citas slimības. Pagājušajā nedēļā valdībā tika skatīts šis ziņojums no tiesību aspekta, un tika uzsvērts, ka tā ir brīvprātīga un attiecas uz visām profesijām," pastāstīja Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

Ja cilvēks, kurš nav vakcinējies, tādēļ nevar veikt savus tiešos darba pienākumus, darba devējam jārod iespēja viņam strādāt citviet.

"Pieņemot, ka šie riski izplatībai ir lielāki, varētu būt par iemeslu, ka tiem darbiniekiem, kuri nav vakcinēti, ir jāpārskata viņu pienākumi vai jānovirza darbos, kur risks ir zemāks. Bet tas nemaina būtību – vakcinācija ir brīvprātīga," uzsvēra Šneiders.

"Šobrīd, kad tik maz ir vakcinēti, par to nevaram runāt, iespējams, tā ir nākotnes diskusija,"

piekrīt arī Tieslietu ministrijas pārstāve Laila Medina. TM jau norādīja, ka kritiski vērtē atsevišķu profesiju darbinieku obligātu vakcinēšanu, bet pieļauj pārcelšanu darbā ar zemākiem riskiem.

Šajā kontekstā darba grupa pētīja arī neseno Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) spriedumu. Tas bija nelabvēlīgs kādai čehu ģimenei un noteica, ka valstīm ir tiesības pieprasīt bērnu obligāto vakcināciju, apmeklējot bērnudārzu. Taču Covid-19 gadījumā argumenti ir citi.

"Mēs secinājām, ka – nē, vakcinācija nevar būt obligāta, jo arī, vērtējot ECT secinājumus, tur ir virkne secinājumu, kas nav pret Covid-19 iestājušies – par drošumu, par attieksmi pret ķermeni, par pētījumiem. Nevar būt tā, ka, ja nav vakcinējies, atlaiž no darba," norādīja Medina. 

Tieslietu ministrijas pārstāve uzskata, ka igauņiem gaidāmi tiesu darbi, ja nevakcinētos tiešām atlaidīs.

"Tā ir konkrētā darba devēja izvēle. Un es pieļauju, ka tur vēl būs juridiski strīdi, un mēs vēl skatīsimies, kā kaut vai Igaunijas tiesa vērtēs. Vai var atlaist? Ja savas veselības dēļ, vai, ja tās ir jaunās māmiņas, ka viņām var būt kādas konsekvences attiecībā uz darba attiecībām," stāstīja Medina.

Latvijā uzsvars būšot uz priekšrocībām, ko iegūs vakcinētie. Jau no šīs nedēļas tā ir rutīnas Covid-19 testu atcelšana un atļauja nedoties karantīnā. Kad vakcinācijas apjomi pieaugs, sekos citi bonusi. Tostarp vakcinētie varēs apmeklēt kultūras un sporta pasākumus telpās un paši trenēties sporta zālēs, noteiktās situācijās varēs nelietot sejas maskas un vēl citas priekšrocības.

KONTEKSTS:

Līdz 6. maijam vakcīnas pret Covid-19 pirmo devu Latvijā ir saņēmuši 291 988 cilvēki, bet vakcinācijas procesu noslēgušas 68 308 personas. Kopumā valstī veiktas 360 296 vakcīnas pret Covid-19.

Atbilstoši Centrālās statistikas pārvaldes datiem, Latvijā 2021. gada 1. janvārī provizoriski bija 1,894 miljoni iedzīvotāju, tātad pirmo poti pret Covid-19 ir saņēmuši 15,42% iedzīvotāju, bet vakcinācijas procesu pabeiguši – 3,61%.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti