4. studija

Īres parāds - 22 tūkstoši, bet parādniekus jau 15 gadus nav iespējams izlikt no dzīvokļa!

4. studija

4.studijas viesis - kardiologs, asociētais profesors KĀRLIS TRUŠINSKIS

Cilvēks cilvēkam ziedo... matus

Latvijā pašlaik nav iespējas ziedot matus vēža pacientu parūkām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Latvijā ir vairāk nekā 70 tūkstoši cilvēku, kuri sirgst ar onkoloģiskām saslimšanām. Viena no ārstēšanās procesa blaknēm ir matu, skropstu un uzacu zaudēšana pēc ķīmijas terapijas. Tāpēc, lai saslimšanu slēptu vai vienkārši justos ērti sabiedrībā, cilvēki šo īslaicīgo vizuālo trūkumus cenšas noslēpt, izmantojot parūkas. Latvijā parūkas nekompensē un arī ziedot matus vēža pacientu parūkām pašlaik nav iespējams, ziņoja LTV raidījums “4.studija”.

“Protams, liekas, kā tu tagad iesi ārā, kā uz tevi skatīsies, jo arī cilvēki mums ir ļoti dažādi. Lēnām sabiedrība kļūst atvērtāka vizuāli citādākiem cilvēkiem, bet vēl gluži nav; ieejot veikalā, tu esi ar lakatu apsieta un tās uzacis ir tikai uzzīmētas, tad reizēm arī uz tevi skatās, ne gluži tā kā uz tādu mērkaķi, bet tā citādāk,” stāstīja Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības “Dzīvības koks” pārstāve Kitija Janele.

Latvijā, atšķirībā no citām Eiropas valstīm, onkoloģijas pacientiem parūku iegādi nekompensē, tāpēc katrs iegādājas tādu matu rotu, kādu spēj atļauties.

“Protams, būtu labi, ja valsts varētu kompensēt, bet mēs ne tik sen panācām, ka krūts protēzi sievietēm ar krūts vēzi kompensē, līdz ar to ir ļoti daudz lietas, ko valsts nespēj kompensēt. Tad parūka, manā uztverē ir tas, ko varētu pārciest, vai ikdienā panēsāt sliktāku vai, kā es - es vairāk staigāju ar apsietu lakatu ap galvu, jo man no parūkas svīda galva un bija grūti, tāpēc es viņu uzliku, lai varētu uz darbu iet, lekcijas lasīt,” stāstīja Janele.

Pasaulē cilvēki ziedo savus matus, lai meistars onkoloģijas pacientiem bez maksas izveidotu atbilstošu parūku.

Arī Bērnu slimnīcas reanimatalogs - anesteziologs Valdis Skotelis nolēma savus trīs gadus augušos matus nogriezt, lai tos ziedotu.

“Man bija tāda doma diezgan jau sen, strādājot Bērnu slimnīcā intensīvajā nodaļā un redzot šos pacientus, kas nonāk pie mums ar hematoonkoloģiskām slimībām un terapijas rezultātā zaudē matus. Man visu dzīvi ir bijusi tendence audzēt garākus matus, nekā vidējais aritmētiskais, un tad es izdomāju, kāpēc gan, ja var audzēt matus, pēc izmaiņu laika, man tos matus nevis vienkārši izmest miskastē, bet gan ieguldīt lietā, no kuras var izdarīt labu darbu,” stāstīja Skotelis.

Tomēr izrādījās, ka Latvijā nav organizācijas, kurā iespējams ziedot savus matus cēlam mērķim.  

Tāpēc Valdis savus matus sūta starptautisku fondu, kas ir bāzēts Anglijā, kur tiek veidotas parūkas bērniem, kuri zaudējuši matiņus, viņu vecāki var pieprasīt parūkas no dabīgiem matiem.  

“Vēlams, lai tie mati būtu dabīgāki. Mazāk krāsoti, mazāk ķīmiski apstrādāti, dabīgāki,” stāstīja Skotelis.

Ārsts savus matus audzējis trīs gadus, lai 60 centimetrus garo asti nosūtītu labdarības organizācijai un viņa dabīgie mati palīdzētu bērnam pārciest slimības ārstēšanas radītās sekas.

Latvijā dabīgos matus ir iespējams nodot parūku veikalā. Šādā gadījumā tas nebūs ziedojums, jo dabīgo matu parūku veidos pēc pasūtījuma, un klients par to maksās bargu naudu. Parūku no dabīgajiem matiem meistars veido vismaz divus mēnešus. Izmaksas ir vairāk nekā 700 eiro. Turklāt, ne visi matu tipi der parūkas izveidei.

Dabīgo matu parūkas vairāk esot piemērotas alopēcijas pacientiem. Tā ir slimība, kuras rezultātā cilvēks zaudē matus uz mūžu. Savukārt onkoloģijas pacientiem iesaka mākslīgo matu parūkas, kuras vizuāli neatšķiras, esot ērtāk kopjamas, turklāt nav paredzētas ilggadējai lietošanai.

Eiropā gan cilvēkiem, kuriem saslimšanas rezultātā nepieciešama parūka, par tās izmaksām un iegādi nav jāuztraucas, tās kompensē valsts.

 “Ellen Wille” Starptautiskās daļas vadītājs Roberts Meisers stāstīja, ka onkoloģijas pacientiem jau nācies ciest, tāpēc kompensācija no valsts ir ļoti labs risinājums, jo cilvēks var sev atļauties izvēlēties parūku, kas viņam visvairāk patīk, kas viņam visvairāk piestāv.

“Vācija šajā ziņā nav pirmā valsts. Ir valstis, kā, piemēram, Īrija, kur tās kompensācijas ir vēl augstākas. Piemēram, ja Vācijā tie ir līdz 350 eiro, tad Īrijā tie varētu būt līdz 700 eiro. Cerams, ka Latvijā tiks ieviesta līdzīga kārtība, kad cilvēkiem būs iespēja vairāk laika veltīt savam izskatam, nevis finansiālām problēmām,” sacīja Meisers.

Jau tuvākajā nākotnē dabīgo matu parūkas pasaules tirgū vairs nebūšot aktualitāte, jo izstrādātas dažādas metodes, kas mākslīgos matus padarījušas ērtākus lietošanā. Turklāt tie ne ar ko neatšķiras no cilvēka dabīgajiem matiem.  

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti