Panorāma

Panorāmai – 60: Daina Zalamane un Vilnis Meliņš

Panorāma

Panorāma

Pārplūst upes, šķīst zemes ceļi

Latvijā pārplūst upes un šķīst zemes ceļi

Visos valsts reģionos turpinās ūdens līmeņa paaugstināšanās upēs. Daudzviet applūst palienes. No krastiem izgājusī Tērvete applūdinājusi atrakciju laukumu dabas parkā. Straujā atkušņa dēļ Zemgalē šķīdonis bojā arī vietējās nozīmes ceļus.

Šķīdoņa dēļ 70 autoceļu posmos noteikti transporta masas ierobežojumi. Lai zemes ceļus nesabojātu pilnībā, aizliegts pārvietoties  transportam, kas smagāks par 10 tonnām. Satiksmei slēgts autoceļa Ozolpils-Degole posms. Stop zīme uzlikta arī uz applūdušā un izskalotā ceļa Annenieki-Jaunpils, kur satiksme trešdien atjaunota.

"Grants sega kā švamme, bet rīt jau sola mīnusus. Ar grants ceļiem tā notiek. Pavasarī strauji kūstot, apakšā ir sasalis, pa vidu un virsu atkusis un pārmircis. Materiāls paliek plastisks kā java," stāsta valsts AS “Latvijas Valsts ceļi” Tukuma nodaļas vadītājs Harijs Lācars.

Lai nodrošinātu satiksmi, strādnieki ierok pagaidu caurteku. Nākamgad ceļu Annenieki-Jaunpils plānots rekonstruēt – uzklāt asfaltbetonu. Pašlaik ūdens no ceļa tek arī blakus esošā īpašumā, kas pieder kādam vietējam zemniekam.

No gaisa redzams, ka tīrumi ir pamatīgi izmirkuši. Vīd plašas ūdens lāmas. Šādi applūduši lauki redzami daudzviet Zemgalē.

Nav izstaigājams arī Lutauša ceļš. Pēc stiprajām lietavām naktī no pirmdienas uz otrdienu strauji kāpa ūdens Tērvetes upē. "Latvijas valsts mežu" (LVM) dabas parkā zem ūdens palika atrakciju laukums. Virs ūdens rēgojās tikai pasaku pils jumtiņi. Līdzīgi pali te pieredzēti 2010.gadā. 

"Šī ir vecā upes gultne. Tad, kad ūdens līmenis nokritīs, upīte, kas patiesībā ir mazs, mazs strautiņš, būs  atguvusi savus mazos izmērus, tad apzināsim situāciju. Noteikti būs jāpielabo, lai apmeklētāji var atpūsties droši,"saka dabas parka informācijas centra vadītāja Lilita Kauste.

Kā liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra informācija, dažas Kurzemes un Zemgales upes kāpušas par vairāk nekā diviem metriem.

Lielupē pie Mežotnes izveidojies ledus sastrēgums. Ūdens līmenis turpina kāpt arī pie Jelgavas. Ja ledus sastrēgums pie Mežotnes virzīsies lejup, gaidāms straujš līmeņa kāpums un zemāko vietu applūšana arī Jelgavā. 2010.gada lielo palu atzīmi upes pagaidām vēl nav sasniegušas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti