Latvija palielinās savas armijas instruktoru skaitu Irākā

Latvija līdz 20 instruktoriem Irākā plāno palielināt kontingentu starptautiskajā operācijā pret teroristisko organizāciju "Islāma valsts" jeb "Daīš".

Aizsardzības ministrija, izskatīšanai otrdien, 28.novembrī, paredzētajā valdības sēdē, iesniegusi Saeimas lēmuma projektu par Latvijas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) karavīru dalību pret "Islāma valsti" vērstajā starptautiskās koalīcijas militārajā operācijā Irākas militāro spēku apmācībai.

Lai gan koalīcijas operācijas termiņš starptautiskajos dokumentos šobrīd nav nostiprināts, tomēr, ņemot vērā uzticēto uzdevumu raksturu un apjomu,

tiek plānots NBS dalību operācijā noteikt uz laiku līdz 2020.gada 1.februārim.

AM gan norāda, ka šāda termiņa noteikšana neierobežo Latvijas tiesības pārtraukt dalību pirms minētā datuma, piemēram, ja apmācības būs noslēgušās līdz tam.

AM atgādina, ka ar Irākas pastāvīgā pārstāvja ANO 2014.gada 25.jūnija vēstuli ANO ģenerālsekretāram Irākas valdība izplatīja aicinājumu visām ANO dalībvalstīm sniegt atbalstu teroristiskās organizācijas "Islāma valsts" apkarošanai.

Reaģējot uz Irākas aicinājumu, ar ASV iniciatīvu tika izveidota starptautiskā koalīcijas militārā operācija "Inherent Resolve", kas sniedz atbalstu gan kaujas triecienos, gan vietējo drošības spēku apmācības veidā.

Kopš 2014.gada novembra Latvija politiski ir pievienojusies starptautiskajai koalīcijai un paudusi atbalstu koalīcijas darbībām. Saņemts arī Irākas valdības apstiprinājums, ka Irākas valdība atbalsta Latvijas militāro instruktoru iesaisti Irākas drošības spēku apmācībā.

Saeima 2016.gada 14.janvārī nolēma nosūtīt Latvijas karavīrus dalībai šajā operācijā līdz 2018.gada 1.februārim.

Latvija šobrīd līdz desmit instruktoru sastāvā īsteno Irākas drošības spēku apmācību,

pilnībā iekļaujoties Dānijas kontingenta sastāvā, kas ir izvietots Irākas un ASV kopīgi pārvaldītajā militārajā bāzē, kura atrodas ap 160 kilometriem uz rietumiem no Bagdādes. Ņemot vērā Latvijas karavīru zināšanas par Krievijas ražojuma ieročiem, NBS militārie instruktori ir ieņēmuši stabilu nišu šo ieroču pielietojuma apmācībā.

Kopš starptautiskā koalīcija aktīvi izvērsusi aktivitātes Irākā un Sīrijā, ir gūti ievērojami operacionālie panākumi un atgūtas plašas "Islāma valsts" kontrolētās teritorijas, taču situācija vēl joprojām ir sarežģīta un partneriem ir nepieciešams turpmāks atbalsts, lai turpinātu cīņu un nepieļautu ''Daīš'' izvēršanos gan reģionā, kā arī Eiropā un citviet. Pretterorisma aktualitāte ir pieaugusi ne tikai no starptautiskā, bet arī no nacionālās drošības viedokļa, norāda AM.

Ņemot vērā pieaugošo apdraudējumu un Irākas drošības spēku nepieciešamību pēc apmācības, Latvija ir saņēmusi aicinājumu no ASV pastiprināt savu ieguldījumu ar papildu instruktoriem. Līdz ar to kā atbalsts partneriem turpmāk tiek plānota līdz 20 NBS karavīru iesaiste operācijā, nodrošinot Irākas drošības spēku apmācību.

No militārā viedokļa raugoties, Irākas vietējo spēku militāro spēju pilnveidošana, ar ko nodarbojas NBS karavīri Irākā, ir primārais nosacījums "Islāma valsts" veiksmīgai apkarošanai, ņemot vērā vietējo valsts struktūru izšķirošo lomu visaptverošā teroristu tīklu un infrastruktūras izskaušanā.

Turklāt, sniedzot militāro ieguldījumu Irākas drošības spēku apmācībā, NBS gan stiprinās praktiskās sadarbības saiknes ar Ziemeļatlantijas alianses dalībvalstīm, gan iegūs svarīgu pieredzi citu valstu militāro vienību apmācībā - patlaban prioritārajā valstu militārās iesaistes formātā starptautiskās krīzes vadības kontekstā.

Apzinoties drošības riskus NBS karavīriem Irākā, 2016.gadā tika noslēgta tehniskā vienošanās ar Dāniju un saprašanās memorands ar ASV, kuros iekļauti operacionālie ierobežojumi Latvijas kontingentam Irākā un kuri ir spēkā arī šobrīd. NBS kontingentu paredzēts iesaistīt tikai ar militāro apmācību saistītos uzdevumos.

Jau ziņots, ka Latvija palielinās karavīru kontingentu NATO apmācības operācijā Afganistānā un jau drīzumā varētu būt zināms konkrēts nosūtāmo speciālistu skaits, aģentūrai LETA novembra vidū pastāstīja aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (ZZS).

Latvijai gan nākamgad beigsies mandāts dalībai šai operācijā, tāpēc Aizsardzības ministrijai būs jālūdz Saeimai to pagarināt. Šobrīd NATO apmācības operācijā "Resolute Support" dien 24 Latvijas karavīri. Kaujas operācijās viņi nepiedalās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt