Latvijā otro reizi izmaksās maksimālo kompensāciju Covid-19 potes blakņu dēļ; līdz šim kompensēti 4 gadījumi

Latvijā izmaksās jau otro maksimālo kompensāciju par vakcinācijas pret Covid-19 radītām blaknēm, un tā noteikta 142 290 eiro apmērā. Otrdien valdība nolēma piešķirt šos līdzekļus kompensācijas izmaksāšanai. Šis Latvijā ir ceturtais gadījums, kurā pieņemts lēmums izmaksāt kompensāciju.

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) 2022. gada 1. decembrī pieņēma lēmumu piešķirt kompensāciju 142 290 eiro apmērā par vakcīnas pret Covid-19 infekciju "Comirnaty" blakusparādību izraisīto smagu kaitējumu pacienta veselībai vai dzīvībai.

Līdzekļus Veselības ministrijai piešķirs no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem".

Kā Latvijas Televīzijai apstiprināja ZVA,

šis ir ceturtais gadījums, kurā pieņemts lēmums izmaksāt kompensāciju. 

Vienā gadījumā bija nolemts piešķirt kompensāciju 10 000 eiro apmērā par "Pfizer" vakcīnas pret Covid-19 blakusparādību izraisīto vidēji smagu kaitējumu pacienta veselībai. Tāpat ZVA iepriekš bija lēmusi piešķirt kompensāciju 5000 eiro apmērā par vakcīnas pret Covid-19 infekciju "Jcovden" ("Janssen") blakusparādību izraisīto vidēji smagu kaitējumu pacienta veselībai.

Savukārt maksimālo kaitējuma kompensāciju iepriekš izmaksāja kādas sievietes tuviniekiem, pēc tam, kad sieviete nomira pēc “AstraZeneca” vakcīnas saņemšanas. Toreiz ZVA pieņēma lēmumu kompensāciju izmaksāt pacienta mantiniekiem proporcionāli mantojuma daļai, tas ir katram no trim mantiniekiem 47 430 eiro.

Jaunākajā gadījumā nav iestājusies cilvēka nāve, taču veselībai nodarītais kaitējums vērtējams kā tik smags, lai piešķirtu maksimālo apmēru. ZVA Latvijas Televīzijai skaidroja, ka tas ietilpst vienā smaguma kategorijā kā nāve. Pierādīts, ka šim cilvēkam pēc “Comirnaty” vakcīnas saņemšanas noteikta pirmās grupas invaliditāte, cilvēka patstāvīga funkcionēšana ir ierobežota un praktiski neiespējama, kas nozīmē, ka cilvēkam ir vajadzīga palīdzība un uzraudzība ikdienā. Konkrētākus skaidrojumus par veselībai nodarīto ZVA gan neatklāja.

KONTEKSTS:

Lēmumus par kompensāciju piešķiršanu pieņem ZVA. Saskaņā ar Covid-19 infekcijas pārvaldības likumu pieteikumus izmaksāt kompensācijas var iesniegt ne vēlāk kā divu gadu laikā no kaitējuma atklāšanas dienas, taču ne vēlāk kā triju gadu laikā no vakcinācijas dienas.

Kompensāciju var pieprasīt tie cilvēki, kuri vakcināciju veikuši Latvijā ar Eiropas Zāļu aģentūrā reģistrētu vakcīnu un veselībai vai dzīvībai nodarītais kaitējums ir tieši saistīts ar vakcīnas izraisītu blakusparādību, kas norādīta zāļu jeb vakcīnu lietošanas instrukcijā, kā rezultātā radušies paliekoši vai ilgstoši veselības traucējumi, kuru dēļ pacienta pašaprūpe un funkcionalitāte nav atjaunojusies vismaz 26 nedēļu laikā.

Lai iesniegtu kompensācijas pieprasījumu, iedzīvotājiem jāaizpilda iesnieguma forma un jāpievieno ārstniecības personas slēdziens par iespējamo cēloņsakarību ar Covid-19 vakcīnas izraisīto blakusparādību un pacienta veselībai vai dzīvībai nodarīto kaitējumu, kā arī medicīniskie dokumenti, kas to apliecina.

Pacienta nāves gadījumā kompensācijas prasījuma iesniegumu var iesniegt pacienta mantinieks, pievienojot apliecību par laulātā mantas daļu vai mantojuma apliecību un patologanatomiskās izmeklēšanas protokolu vai tiesu medicīnas eksperta atzinumu.

Vienlaikus nav paredzēts kompensēt kaitējumu pēc vakcinēšanās pret Covid-19, ja pacienta kaitējums veselībai vai dzīvībai nav tieši saistīts ar vakcīnas pret Covid-19 blakusparādību. Piemēram, ja persona apgalvo, ka tās izraisītais ceļu satiksmes negadījums ir radies personas ģībšanas dēļ, un šī ģībšanas epizode ir Covid-19 vakcīnas blakusparādības izraisīta, tad ir jāņem vērā, ka nav iespējams minēto situāciju pierādīt un tiešā veidā to nebūs iespējams saistīt ar iespējamo vakcīnas pret Covid-19 blakusparādību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti