Panorāma

Pēc posteņu slēgšanas bažas par ugunsdrošību

Panorāma

Panorāma

Dibina Iekšējās drošības akadēmiju

Latvijā nodibina Iekšējās drošības akadēmiju; mācības varētu sākt nākamajā rudenī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Iekšlietu ministrija (IeM), Valsts policijas koledža, Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) un Latvijas Universitāte (LU) otrdien, 25. oktobrī, parakstīja līgumu par ilgtermiņa konsorcija "Iekšējās drošības akadēmija" izveidi, informēja IeM.

Ministrijā norādīja, ka Iekšējās drošības akadēmijas izveide uzlabos tiesībaizsardzības iestādēs nodarbināto izglītības kvalitāti, sagatavos augsta līmeņa speciālistus iekšlietu un citu tiesībaizsargājošo iestāžu vajadzībām, piesaistīs labāko pedagoģisko personālu kopīgu izglītības programmu īstenošanā. Tāpat paredzēts izveidot mācībām atbilstošu, mūsdienīgu infrastruktūru.

Iesaistītās puses ir vienojušās par kopīgiem sadarbības mērķiem, konsorcija pārvaldības un darba organizācijas modeli, kopīgi īstenojamām studiju programmām un resursu koplietošanas iespējām. Iekšlietu ministrs Kristaps Eklons ("Attīstībai/Par!"), RSU rektors Aigars Pētersons, LU rektors Indriķis Muižnieks un Valsts policijas koledžas direktors Dmitrijs Homenko parakstīja Iekšējās drošības akadēmijas dibināšanas līgumu.

Iekšējās drošības akadēmijas dibināšanas līgums ietver apņemšanos izstrādāt un kopīgi īstenot sešas unikālas profesionālās studiju programmas,

piesaistot labākos pedagogus, nozares speciālistus un ārvalstu specializēto augstskolu docētājus, kā arī attīstīt zinātnisko pētniecību ar iekšējo drošību un tiesībaizsardzības iestāžu darbību saistītās jomās. Plānots, ka Iekšējās drošības akadēmijā varēs apgūt īsā cikla profesionālo augstāko izglītību, bakalaura un maģistra līmeņa studijas.

"Paldies Rīgas Stradiņa universitātei, Latvijas Universitātei un Valsts policijas koledžai par šo nozīmīgo soli iekšlietu darbinieku profesionālās kompetences paaugstināšanai! Esam tikuši pie vērtīgiem sadarbības partneriem, ar kuriem kopā ieviest vienotas studiju programmas un kuri mācību procesā spēs piesaistīt katrā no šīm izglītības iestādēm esošo pieredzējušāko personālu. Iekšējās drošības akadēmija sekmēs profesionāla personāla sagatavošanu tiesībaizsardzības iestāžu vajadzībām, uzlabos pirmstiesas izmeklēšanas un operatīvā darba kvalitāti, kā arī ilgtermiņā mazinās kritisko darbinieku trūkumu.

Līdz ar līguma parakstīšanu varēs uzsākt intensīvu darbu pie studiju programmu izveides, lai mācības varētu tikt uzsāktas jau nākamā gada rudenī," uzsvēra iekšlietu ministrs.

"Sadarbība ir atslēgas vārds, ja runājam par augsta līmeņa speciālistu sagatavošanu tiesībsargājošo iestāžu vajadzībām. Rīgas Stradiņa universitāte kā zinātnes universitāte dos nozīmīgu ieguldījumu ne tikai kopējo studiju programmu izveidē, bet arī pētnieciskās darbības pilnveidošanā Iekšējās drošības akadēmijas ietvaros," uzsvēra RSU rektors.

"Iesaistīšanās konsorcijā ir jauns izaicinājums Latvijas Universitātei, ko tā uzņemas, apzinoties savu atbildību pret augstākās izglītības kvalitāti kopumā un, šajā gadījumā jo īpaši, – pret profesionālu darbinieku sagatavošanu tiesībaizsardzības iestāžu vajadzībām. Drošība šī vārda plašā nozīmē, ietverot sevī gan fizisko, gan tiesisko, gan citus drošības aspektus, ir viens no būtiskākajiem tiesiskas valsts elementiem, kura ietekme ir nenovērtējama, kad runājam arī par cilvēku uzticību savai valstij, vēlmi tai piederēt, justies tajā pasargātam un pašam to sargāt, ja šāda vajadzība rastos," pauž Latvijas Universitātes rektors profesors Indriķis Muižnieks. "Blakus valsts ārējai drošībai ne mazāk svarīgs jautājums ir valsts iekšējā drošība, kura nav iedomājama bez profesionāliem, valstij lojāliem un atbildīgiem darbiniekiem."

"Mūsdienu pasaule attīstās ļoti strauji, tādēļ mums ir jābūt spējīgiem nepārtraukti rast arvien inovatīvākus un efektīvākus risinājumus, tai skaitā apmācību procesā.

Iekšējās drošības akadēmijas dibināšana pavērs plašāku iespēju piesaistīt Latvijas un ārvalstu labākos nozares ekspertus, kuri ir izcili specifiskās tēmās un jomās.

Nešaubos, ka šis ir efektīvākais veids, kā veicināt un attīstīt apmācību procesu, sagatavot kvalificētus, izglītotus un zinošus profesionāļus, tā rūpējoties par drošāku Latviju. Mūsu mērķis ir radīt mūsdienīgu un modernu apmācību vidi, kurā apgūt augstākā līmeņa zināšanas, pieredzes un prasmes, un šis ir veids, kā to visu sasniegt," norāda Valsts policijas koledžas direktors Dmitrijs Homenko.

IeM skaidroja, ka mācības notiks gan LU un RSU, gan Valsts policijas koledžā, izmantojot visu partneru infrastruktūru atkarībā no studiju nodarbību veida. Iekšējās drošības akadēmijas attīstības plāni paredz perspektīvā jaunas mācību / studiju ēkas būvniecību Ezermalas ielas 8a un 10 ēku kompleksā un tās koplietošanas iespēju studiju programmu īstenošanā.

2022. gada 7. februārī Ministru kabinets atbalstīja konsorcija "Iekšējās drošības akadēmija" izveidošanu starp Iekšlietu ministriju, Valsts policijas koledžu, RSU un LU.

Jaunā akadēmija nozīmēšot pilnīgi citu kvalitāti, citu potenciālu, piebilda Eklons.

Tās izveidē plānots investēt aptuveni 45 miljonus eiro, plānots būvēt jaunas ēkas un renovēt esošās. Plānots, ka mācības jaunajā akadēmijā varēs sākt nākamgad, septembrī. 

“Jau šobrīd mūsu dažādu fakultāšu absolventi strādā šajās iekšlietu sistēmās. Un šis konsorcijs, kas ir pilnīgi jauna forma, kur es tiešām ceru, ka ierastie mūsu konkurences procesi pārvērtīsies sadarbības idejās un dos nepieciešamo komandas pieeju tiešām sarežģītu mūsdienu pasaules problēmu risināšanā,” sacīja Muižnieks.

Savukārt Pētersons piebilda: “Jauna akadēmija, tā nav tikai skaista māja. Tās ir starptautiski akreditētas studiju programmas, tie ir arī ārvalstu lektori, vieslektori, zinātnieki. Arī mūsu profesori.”

Policijas akadēmijas likvidēšana esot bijusi kļūda

Otrdien visas iesaistītās puses atkārtoti uzsvēra, ka bijušās Policijas akadēmijas likvidācija bija kļūda. Un jaunā konsorcija izveide palīdzēs gan celt izglītības kvalitāti šajā nozarē, gan sagatavot tik ļoti vajadzīgos speciālistus.

Iekšlietu ministrs sacīja: “Es arī esmu viens no tiem, kas neapšaubāmi uzskata, ka jebkura izglītības iestāžu kapacitātes mazināšana ir kļūda, ja mēs skatāmies ilgtermiņā. Neapšaubāmi tas bija notikums ar izteiktu mīnusa zīmi ilgtermiņā, un to mēs redzam šodien, ka mums sāk trūkt policijā izmeklētāju, mums sāk trūkt profesionāli sagatavoti specifiskās jomās nodarbinātie. Mūsu amatpersonas.”

Patlaban Valsts policijas koledžā atzina, ka ar tās resursiem ir stipri par maz. Homenko skaidroja: “Policija saskaras ikdienā ar visdažādākajiem izaicinājumiem. Un vienai mazai policijas koledžai realizēt tematiskas studiju programmas dažādos virzienos, sākot ar kiberdrošību un beidzot ar citiem mūsdienīgiem apdraudējumiem, tas ir laikietilpīgi, un, protams, tas ir par pedagoģisko personālu.”

KONTEKSTS:

Pēdējos gados skaļie noziegumi raisīja pārdomas par policijas darba kvalitāti, resursiem un jauno speciālistu sagatavošanu. Īpaša augstskola policistu sagatavošanai – Latvijas Policijas akadēmija – tika likvidēta 2010. gadā finansējuma trūkuma dēļ, uzskatot, ka šīs mācību iestādes atdeve neatbilst izmaksām. Tā laika iekšlietu ministre Linda Mūrniece skaidroja, ka Policijas akadēmija pēdējā laikā gatavo juristus privātfirmām, bet policijas vajadzībām tiek nodrošināts niecīgs absolventu skaits.

Valsts prezidents Egils Levits pagājušā gada aprīļa otrajā pusē paziņoja, ka Policijas akadēmijas likvidēšana bija liela kļūda, kas ir jālabo. "Vienā vai otrā formā šādas Policijas akadēmijas atjaunošana ir svarīga. Mums ir jāatrod risinājums," pēc tikšanās ar Levitu atzina premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība").

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti