Latvijā no 11. oktobra – ārkārtējā situācija un papildu Covid-19 ierobežojumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

No pirmdienas, 11. oktobra, uz trim mēnešiem, līdz 11. janvārim, Latvijā būs ārkārtējā situācija. Tā piektdien, 8. oktobrī, ārkārtas sēdē lēma valdība.

ĪSUMĀ:

  • Klātienē strādā tikai tie, kuri nevar strādāt attālināti.
  • Publiskajā sektorā valsts un pašvaldības iestādēs – strādājošajiem pienākums potēties pret Covid-19.
  • Privātajā sektorā darba devējs var noteikt obligātu Covid-19 sertifikātu.
  • Tiem, kam obligāti jāpotējas, vakcinācija jāuzsāk 10 dienu laikā.
  • 15. novembrī visiem, uz kuriem attiecas prasība potēties, jābūt Covid-19 sertifikātam.
  • Ja tāda nav, atstādina no darba.
  • Dažās profesijās, kur nesaskaras ar citiem, drīkst strādāt ar negatīvu testu.
  • Brīvdienās tirdzniecības centros nestrādā mazāk svarīgie veikali, piemēram, apģērbu u.tml.
  • Pasākumi klātienē – tikai ar Covid-19 pārslimošanas vai vakcinācijas sertifikātu; visi velk maskas.
  • Reģionālo maršrutu sabiedriskajā transportā nav braukšanas atlaižu bez Covid-19 sertifikāta.
  • Bez vakcinācijas vai pārslimošanas – pieejamas pirmās nepieciešamības preces, pakalpojumi, sabiedriskais transports.
  • Krogi, pasākumi, ēdināšanas iestādes strādā no pulksten 6 līdz 21 (kultūras pasākumi drīkst notikt līdz 23)
  • Maskas izglītības iestādēs no sešu gadu vecuma.
  • Ierobežojumu izpildi pastiprināti kontrolēs policija.

Līdz ar ārkārtējo situāciju spēkā būs virkne noteikumu, kas noteiks gan pienākumu vakcinēties pret Covid-19, gan arī, kādi ierobežojumi ir spēkā attiecībā uz vakcinētajiem un pārslimojušajiem, kā arī nevakcinētiem cilvēkiem.

Izskanot diskusijām pret dažāda veida ierobežojumiem, vairāki ministri, tostarp valdības vadītājs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") atgādināja – vienīgā alternatīva šiem noteikumiem ir "lokdauns". 

Savukārt veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") vairākkārt atgādināja, ka mediķi un eksperti valdību vispār lūdza visu aizslēgt ciet arī vakcinētajiem un pārslimojušajiem. Kariņš arī atgādināja – aizvien ir svarīgi gādāt, lai skolas var palikt vaļā un bērni var mācīties klātienē.

Dažu jautājumu izskatīšanu valdība vienojās turpināt nākamnedēļ, piemēram, par atbalstu skartajās nozarēs, stimuliem, lai veicinātu potēšanos pret Covid-19, sabiedriskā transporta pieļaujamo aizpildījumu u.c.

Nodarbinātība

Valdība lēmusi noteikt pienākumu potēties pret Covid-19 publiskajā sektorā – valsts un pašvaldības iestādēs strādājošiem. Būs plašākas iespējas un pienākumi noteikt vakcinēšanās prasību arī privātajā sektorā strādājošajiem.

Darba vietās klātienē strādās tikai tie, kuri nevar strādāt attālināti.

Klātienē darbā savus pienākumus veic pret Covid-19 vakcinēti, pārslimojuši vai testēti darbinieki, proti, ar testēšanas sertifikātu vai darba devēja veiktu antigēnu testu.

Darbinieki, kas nav pilnībā vakcinēti vai pārslimojuši, klātienē iekštelpās darba vietā var atrasties tikai ar darba devēja rīkojumu, kas pamato šo darbinieku nepieciešamību organizācijas darbības nepārtrauktības nodrošināšanai. 

Ja darbinieks kontaktējas ar klientiem, citiem darbiniekiem, veic kritiski svarīgas funkcijas, tad darba devējam ir pienākums (nevis tiesības, kā bija paredzēts iepriekš) noteikt prasību par vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, lai varētu strādāt.

Ar testu drīkstēs strādāt privātas iestādes darbinieks, kurš nesaskaras ar klientiem vai kolēģiem, piemēram, kurinātājs, telpu uzkopējs, apsargs, auto šoferis.

Savukārt darbiniekiem, kuriem jābūt potētiem, 10 dienu laikā jāuzsāk vakcinācija. Ja līdz 15. novembrim nav Covid-19 sertifikāta, tad viņu atstādina no pienākumu veikšanas.

Darbinieki, kuri strādā sabiedrībai kritiskās nozarēs, piemēram, izglītībā, medicīnā, policijā, ieslodzījuma vietās utt. – ja viņi noteiktā termiņā uzsākuši vakcināciju, līdz brīdim, kad pabeigs vakcinācijas kursu, testu apmaksās valsts. Pārējiem klātienē strādājošajiem darbiniekiem par testu jāmaksā pašiem.

Pakalpojumi, pasākumi, krogi, ēdināšana, izklaide

Kultūras pasākumi notiks drošā vidē, pakalpojumus varēs sniegt arī tikai drošā vidē, proti, cilvēki ir vakcinējušies pret Covid-19 vai to pārslimojuši. Jānodrošina sertifikātu pārbaude, kā arī pasākumu laikā jāvalkā FFP2 respiratori.

Pilnībā vakcinētu vai pārslimojušu vecāku pavadībā pakalpojumus, tai skaitā skaistumkopšanas, ēdināšanas u.c. pakalpojumus var saņemt arī bērni līdz 12 gadu vecumam bez sertifikāta un bērni no 12 gadu vecuma ar sertifikātu vai izglītības iestādē veiktu Covid-19 testu, kas nav vecāks par 72 stundām.

Skaistumkopšanas, tirdzniecības izstādes, remontdarbnīcas, ķīmiskās tīrītavas pakalpojumus, foto pakalpojumus, ar atrakcijām saistītus pakalpojumus ārtelpās turpmāk varēs sniegt ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.

Aizliegts rīkot atrakcijas iekštelpās, proti, nevarēs strādās akvaparki, batutu parki.

Cilvēki bez vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātiem varēs:

  • piedalīties sapulcēs, gājienos, piketos;
  • privātos pasākumos iekštelpās drīkstēs būt līdz 10 cilvēki, ārā – līdz 20 cilvēkiem;
  • saņemt pakalpojumus klātienē individuāli vai mājsaimniecības ietvaros;
  • piedalīties reliģiskās norisēs iekštelpās;
  • braukt ar sabiedrisko transportu;
  • saņemt pasta pakalpojumus;
  • ēdināšanas iestādēs iegādāties maltīti līdzņemšanai. Bet ārā uz terases nevakcinētie ieturēt maltīti nevarēs.

Uz ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga (Nacionālā apvienība) vaicāto, vai nevajadzētu ļaut ēdināšanas iestādēs ārā ieturēt maltīti visiem, finanšu ministrs Jānis Reirs ("Jaunā Vienotība") norādīja – kāpēc gan likt cilvēkiem ziemā salt ārā, ja viņi var sapotēties pret Covid-19 un ēst iekštelpās.

Pie viena galdiņa varēs atrasties ne vairāk kā četras personas un starp galdiņiem jābūt vismaz trīs metru attālumam, ja vien starp galdiņiem nav izveidota norobežojoša siena.

Sabiedriskā ēdināšana, izklaide, reliģiskās vietas, kultūras pasākumi var strādāt no pulksten 6 līdz pulksten 21. Tomēr teātra izrāde varēs tikt nospēlēta līdz beigām arī tad, ja tā beigsies, piemēram, pulksten 21.30, bet ne vēlāk par pulksten 23.

Maksimālais apmeklētāju skaits kultūras pasākumā "zaļajā režīmā" 1000 cilvēki, kas sadalīti sektoros pa 300 cilvēkiem. Uz tiem sporta pasākumiem, kultūras pasākumiem, kas izsludināti līdz šodienai un notiek nākamajā nedēļā drošajā režīmā, attieksies līdzšinējā kārtībā. Bet par pārējiem pasākumiem domās, kā noteikt biļešu atgriešanu.

Vienlaikus ministri vienojās, ka kultūras nozarē, kā arī citās skartās nozarēs tiks domāts par finansiālu atbalstu noteikto ierobežojumu dēļ. Tam valdība varētu ķerties klāt nākamnedēļ.

Veikali, tirdzniecība

Veikali pārsvarā strādā "zaļajā režīmā", proti, tos varēs apmeklēt pret Covid-19 vakcinētie vai pārslimojušie.

"Sarkanajā režīmā", kur apkalpos arī cilvēkus bez Covid-19 sertifikāta, var strādāt tās vietas, kur ir vismaz 25 kvadrātmetri uz vienu apmeklētāju, un tikai:

pārtikas veikali, aptiekas, optikas veikali, telekomunikācijas pakalpojumi, grāmatnīcas un preses tirdzniecības vietas, degvielas uzpildes stacijas, higiēnas preču veikali, dzīvnieku barības veikali.

Tirdzniecības pakalpojumu nevakcinētiem vai nepārslimojušiem var sniegt ārtelpās, ja lieto sejas maskas.

Veikalos apmeklētāju skaitu kontrolē, izmantojot groziņus un ratus.

Tirdzniecības un pakalpojumu sniegšana, kas nav uzskaitīti kā pirmās nepieciešamības, tirdzniecības centros brīvdienās un svētku dienās nestrādās. Proti, vakcinēts vai Covid-19 pārslimojis cilvēks brīvdienās vai svētku dienās tirdzniecības centros apģērbu veikalus apmeklēt nevarēs.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") pauda, ka šī lēmuma mērķis ir mazināt cilvēku "dzīvesstila klejojumus brīvdienās".

Izglītība, interešu izglītība, sports

Sejas maskas arī klasēs jāvalkā, sākot no 1. klases. Izglītības iestādes nevarēs rīkot ekskursijas, pasākumus ārpus izglītības procesa, nometnes.

Sejas maskas būs obligāti jānēsā visās telpās, kur uzturas vairāk par vienu cilvēku.

Skolas mācības klātienē varēs pārtraukt, ja Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) konstatēs augstu Covid-19 izplatības risku.

Interešu izglītība un profesionālās ievirzes izglītība personām, kurām nav Covid-19 sertifikāta, varēs notikt attālināti vai ar apliecinājumu par negatīvu Covid-19 testu.

Interešu izglītība varēs notikt arī individuāli vai arī vienas klases vai grupas vai kursa izglītojamiem.

Interešu izglītības pasākumos izglītojamiem no dažādām klasēm un grupām varēs piedalīties ne vairāk kā 20 personas.

Valdība arī lēma, ka klātienes augstskolu un koledžu izglītības studiju procesā, darba pienākumu veikšanā vai pakalpojumu sniegšanā piedalās tikai personas ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.

Izglītības iestādēm jānodrošina izglītības process tā, lai novērstu dažādu grupu, klašu vai kursu izglītojamo grupu vienlaicīgu atrašanos vienā telpā, kā arī jānovērš to sajaukšanos ārtelpās starpbrīžos.

Paredzēts, ka sporta treniņi iekštelpās individuāla apmeklējuma ietvaros vai grupā notiek epidemioloģiski drošā vidē, turklāt vienai personai jānodrošina ne mazāk kā 15 kvadrātmetrus no treniņa norises telpas platības vai 10 kvadrātmetri peldbaseinā.

Sabiedriskā transporta atlaides

Pēc pārejas perioda, kas beigsies 18. oktobrī,  sabiedriskā transporta pakalpojuma sniedzējam, kurš saņem dotāciju no valsts vai pašvaldības budžeta un veic starppilsētu pārvadājumus, nenodrošina braukšanas maksas atlaides pilngadīgām personām, kuras nav vakcinētas pret Covid-19.

Pēc diskusijām nolemts, ka pagaidām tas neattiektos uz Rīgas sabiedrisko transportu,

jo e-talonu sistēma ir novecojusi un tajā nav iespējams izdalīt, kurš ir potējies un pārslimojis, bet kurš – nav. Tomēr Pavļuts informēja, ka Rīgas pašvaldība pauda gatavību ātri virzīties ar risinājumu, lai šādu noteikumu varētu ieviest arī galvaspilsētā.

KONTEKSTS:

Rudenī, pieaugot Covid-19 izplatībai un slimnīcu noslodzei, valdība lēma par jauniem noteikumiem, nosakot par pienākumu vakcinēties vairāku profesiju pārstāvjiem un lemjot, ka teju visi pakalpojumi un pasākumi iekštelpās drīkst notikt tikai, ja apmeklētāji un dalībnieki ir potējušies pret Covid-19, izslimojuši vīrusu vai uzrāda negatīvu Covid-19 testu. Taču mediķi un ekspertu grupa pauda, ka ar to nebūs gana, lai mazinātu slimības izplatību un saglabātu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību iedzīvotājiem līdzšinējā apjomā.

Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, Valsts operatīvā medicīniskā komisija medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti