Latvijā neviens nezina no 1.septembra slēgto skolas ēku skaitu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) jau publiskojusi šogad reorganizējamo un slēdzamo skolu sarakstu, taču starp šīm skolām nav, piemēram, Sidgundas pamatskolas, kas šogad durvis pirmajā septembrī vaļā nevērs.

IZM skaidro, ka pašvaldībām skolu reorganizēšana un slēgšana iepriekš ir jāsaskaņo, taču, ja slēdz skolas filiāli, tad to var arī nedarīt. Sidgundas pamatskolai un Mālpils vidusskolai jau divus gadus bijusi viena vadība, tomēr tiem bērniem, kas vēl mācījās Sidgundā, tagad jāmeklē jauna skola, kas ir tālāk no mājām. Filiāļu slēgšanas nesaskaņošana rada neskaidrības par to, cik vēl daudz skolu ēku šogad varētu slēgt.

IZM šonedēļ publiskojusi reorganizējamo un slēdzamo skolu sarakstu. Starp tām ir minētas Bērzgala, Aulejas, Gārsenes un citas skolas, kā arī Kuldīgas Centra vidusskolas Snēpeles filiāle. Taču fiziski tukšu skolu ēku šogad varētu būt arī vairāk. Durvis 1. septembrī vaļā nevērs arī Sidgundas pamatskola, kas divus gadus bijusi apvienota ar Mālpils vidusskolu.

"Šajā infografikā ir tās pašvaldību izglītības iestādes, kuras par saviem lēmumiem informē ministriju un lūdz saskaņojumu. Inforgrafikā līdz ar to šīs skolas nav, jo saskaņošanas procesā šī skola nav bijusi," tā Sigdundas skolas neesamību IZM sarakstā skaidro ministrijas pārstāve Laura Zaharova.

Pašvaldību kompetencē ir lemt par skolu reorganizāciju vai slēgšanu, taču filiāļu aizvēršana neesot obligāti jāsaskaņo. Sidgundiešiem gan skolas slēgšana ir zaudējums. 

"Es domāju, ka tīri laba skola bija. Žēl, ka aizslēdza, bet es vismaz pēdējo gadu izmācījos. Tā jau daudzi no manas klases aizgāja, mēs palikām četri un mācījāmies," vērtē Ričards, kurš vēl šogad paspējis absolvēt pamatskolu. 

Mācības vidusskolā Ričards izvēlējies turpināt Ogres novada Suntažu vidusskolā. Arī pārdevēja Monta stāsta, viņas mazajai māsai no septembra būs jābraukā uz Suntažiem un atpakaļ, bet iepriekš uz skolu varējusi doties kājām.

"Mēs gaidījām līdz pēdējam brīdim, kamēr uzzināsim, kas būs klases audzinātāja. Tad, kad uzzinājām, kas ir klases audzinātāja, tad izlēmām par labu Suntažiem. Es personīgi pati dzīvoju Mālpilī un viņai, māsai, tad arī būtu, kur palikt, bet tā kā klases audzinātāja ir tā, kas būs, bērns arī pats pateica, ka vienkārši negrib mācīties Mālpilī un viss," teica Monta.

Pašvaldības vadītājs Aleksandrs Lielmežs no vēlētāju apvienības „Vienoti Mālpilij” skolas slēgšanu skaidro ar to, ka šajā mācību gadā vēlmi sūtīt bērnus šajā izglītības iestādē izteikuši tikai 14 bērnu vecāki.

"Mēs veicām jūnija sākumā aptauju, jo bija tādi zināmi signāli, ka varētu nebūt pietiekošs [skolēnu] skaits. Un es definēju, ka, ja būs vismaz 30 bērni, kas apmeklēs šo izglītības iestādi, tad mēs to kā filiāli saglabājam," sacīja Lielmežs.

Mālpils vidusskolas mācību pārzine un direktores amata pienākumu izpildītāja Lilita Jomerte skaidro, ka skolas slēgšanas dēļ darbu nezaudēšot neviens pedagogs. Tur jau divus gadus mācību process organizēts tā, ka stundas vadījuši skolotāji gan no Mālpils, gan Suntažiem. Vairāk no Suntažiem, tas arī, pēc Jomertes domām, esot iemesls vecāku izvēlei.

"Bērns ir bērns. Ja viņam pasaka, ka tev būs skola jāmaina, viņš jau sliecas tur, kur viņš pazīst tos cilvēkus. Katram ir sava individuālā izvēle," uzskata Jomerte.

Pēc domes vadītāja ieskatiem, pašlaik svarīgākais esot rast pielietojumu vēsturiski nozīmīgajai un nu jau tukšajai Sidgundas pamatskolas ēkai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti